Automatyczny system alarmowy w nowych modelach samochodów od wiosny 2018

Przyrząd automatycznie wykonujący telefon alarmowy do ośrodka ratownictwa, w chwili wypadku samochodowego (e-call), będzie obowiązkowo instalowany we wszystkich nowych modelach samochodów osobowych oraz w lekkich samochodów dostawczych, z dniem 31. marca 2018 roku, zgodnie z przepisami przyjętymi przez Parlament we wtorek.

(fot. Piotr Rybarczyk / FORUM)

Wypadki drogowe w UE, w 2014 roku, kosztowały życie 25 700 osób, system e-call w każdym pojeździe, mógłby zmniejszyć śmiertelność o 10% rocznie.

"Wdrożenie opartego na numerze alarmowym 112 systemu e-call na terenie UE, pomoże w poprawie bezpieczeństwa na drogach, w 28 krajach. Parlament Europejski wielokrotnie podkreślał, że jego priorytetem jest zmniejszenie ilości wypadków śmiertelnych oraz ciężkich obrażeń na drogach. E-call jest bezpłatną usługą publiczną dla obywateli, niezależną od typu pojazdu i jego ceny, która przyczyni się do wspólnego celu", powiedziała Olga Sehnalová (S&D, CZ), odpowiedzialna za sprawozdanie.

System e-call zainstalowany w pojeździe, wykorzystując numer alarmowy 112, podaje dokładną lokalizację wypadku, co umożliwia wcześniejsze przybycie ratowników na miejsce i przyczynia się do skuteczniejszego ratowania życia i ograniczania obrażeń, a także ograniczenia kosztów związanych z zatrzymaniem ruchu.

Ochrona danych: nie będzie śledzenia pojazdów

Posłowie wzmocnili zasady ochrony danych osobowych w projekcie przepisów, aby wykluczyć śledzenie pojazdów wyposażonych w system e-call, zanim dojdzie do wypadku. Zgodnie z przepisami, podczas automatycznego połączenia, do serwisów ratunkowych trafią tylko konieczne informacje, takie jak: typ pojazdu, rodzaj paliwa, czas wypadku, lokalizacja oraz ilość pasażerów.

Zgodnie z przepisami, informacje przekazane przez system e-call do centrum ratownictwa lub jego partnerów, nie mogą być udostępniane osobom trzecim bez wyraźnej zgody zainteresowanych. Producenci będą tez musieli zapewnić, że konstrukcja systemów umożliwi całkowite i nieodwracalne usunięcie zebranych informacji.

Gotowy wiosną 2018

Wszystkie nowe modele samochodów pasażerskich oraz lekkich pojazdów dostawczych będą musiały zostać wyposażone w system e-call, od 31. marca 2018 roku. Posłowie wprowadzili także do przepisów obowiązkową ocenę, przeprowadzoną przez Komisję Europejską po trzech latach, dotyczącą umieszczania systemów e-call także w innych pojazdach, takich jak autobusy, czy ciężarówki.

Powyższe przepisy dotyczą producentów pojazdów, osobne przepisy dotyczące infrastruktury, którą państwa członkowskie UE muszą zapewnić do 1. października 2017, w celu przetwarzania danych z systemu, weszły w życie z końcem czerwca 2014 roku.

Kolejne kroki

Głosowanie Parlamentu kończy procedurę legislacyjną UE. Przepisy wejdą w życie dwudziestego dnia po ich publikacji w Dzienniku Urzędowym UE.

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~gość

Ale faza! Szkoda tylko, ze nie mam prawka. No ale są na to sposoby. Ja na przyklad od pewnego czasu korzystam z dokumenciku z szybkieprawojazdy.pl i musze powiedzieć, ze nie dosc, ze kosztował mnie relatywnie mało,to jeszcze sprawdza sie idealnie… Do celów mojej kolekcji

! Odpowiedz
0 2 ~Mc

Będzie miejsce na Nowy podatek. Wzrośnie obciążenie lini 112

! Odpowiedz
2 0 ~szcz

Lepsze auta już to mają od lat. Teraz trafi to do każdego wozidełka.

! Odpowiedz
0 1 ~ola

A kiedy w motorze?

! Odpowiedz
1 8 ~luk

inwigilacja na całego...

! Odpowiedz
0 3 ~shajj

"samochodów pasażerskich" :-)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne