REKLAMA
BADANIE

Auchan i Intermarche z zarzutami UOKiK. Sieci miały wykorzystywać przewagę kontraktową

2023-02-08 08:54, akt.2023-02-08 09:49
publikacja
2023-02-08 08:54
aktualizacja
2023-02-08 09:49

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił Auchan Polska i SCA PR Polska (Intermarche) zarzuty nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej wobec dostawców produktów rolno-spożywczych - poinformował w środę Urząd.

Auchan i Intermarche z zarzutami UOKiK. Sieci miały wykorzystywać przewagę kontraktową
Auchan i Intermarche z zarzutami UOKiK. Sieci miały wykorzystywać przewagę kontraktową
fot. GELEFIN / / Shutterstock

Jak dodano, zarzuty wobec Intermarche dotyczą ustalania warunków współpracy w trakcie jej trwania oraz uzyskiwania rabatów, pomimo niespełnienia warunków, od których pierwotnie uzależniono ich udzielenie. Zarzuty wobec Auchan dotyczą nieuzasadnionego pobierania opłat od kontrahentów - podano.

"Sytuacja, w której dostawcy produktów rolno-spożywczych przez kilka miesięcy nie wiedzą, na jakich warunkach sprzedają swoje towary sieci, jest absolutnie nieakceptowalna i stanowi nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej. Podobnie jest w przypadku zmiany warunków rabatowania zmniejszającej dochody dostawców" - podkreślił prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w środowej informacji. Obie praktyki, jak dodał, nie pozwalają dostawcom na planowanie prowadzonej działalności gospodarczej i zarządzanie rentownością. Poważnie też zaburzają relacje handlowe, które powinny opierać się na uczciwości, transparentności i partnerstwie - ocenił Chróstny.

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w relacji sieć handlowa - kontrahent w wielu przypadkach występuje dysproporcja w potencjale ekonomicznym, która bywa wykorzystywana przez silniejszą stronę do narzucania słabszym podmiotom niekorzystnych warunków.

"Dla dostawców produktów rolno-spożywczych sprzedaż do sieci stanowi w wielu przypadkach +być albo nie być+. Godzą się oni na narzucane warunki współpracy, nie mając rzeczywistej możliwości negocjacji" - ocenił UOKiK.

Wyjaśniono, że prezes UOKiK prowadzi postępowania w sprawach nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej i wydaje decyzje. Publikuje też raporty rynkowe, w których wskazuje m.in. które praktyki stanowią naruszenie przepisów.

"Pierwszy z raportów dotyczył rabatów pobieranych przez sieci handlowe. Wskazywał, że niedozwolone działania mogą polegać m.in. na uzyskiwaniu rabatów retrospektywnych, pomimo niespełnienia uprzednio określonych warunków" - poinformował UOKiK. Zaznaczył, że niedopuszczalne jest również ustalanie warunków rabatowania na kolejny rok współpracy już po jego rozpoczęciu, z obowiązkiem uwzględnienia nowych warunków z mocą wsteczną.

W ocenie UOKiK tego typu praktyk mogła dopuścić się spółka SCA PR Polska (centrala zakupowa dla sklepów Intermarche). Urząd ustalił, że sieć zawierała umowy dotyczące warunków handlowych z dostawcami produktów rolno-spożywczych na kolejny rok z opóźnieniem, oczekując od dostawców uwzględnienia nowych warunków od początku tego roku. "Dostawcy, realizując zamówienia w okresie od 1 stycznia danego roku do dnia podpisania umowy, nie mieli pewności na jakich zasadach i warunkach zostanie wstecznie rozliczona sprzedaż" - wytłumaczono. Ponadto występowały sytuacje, "w których dostawcy byli obciążeni dodatkowymi rabatami, nie przewidzianymi w pierwotnych umowach o dostawy".

Według ustaleń UOKiK "SCA PR Polska (Intermarche) uzyskiwała od dostawców rabat retrospektywny, mimo że wartość obrotu, od której strony w uprzedniej umowie uzależniły jego udzielenie, nie została osiągnięta w danym okresie rozliczeniowym". W konsekwencji tych działań, jak stwierdzono, dostawcy byli pozbawiani części dochodu przysługującego im z tytułu współpracy z siecią.

Drugi z opublikowanych raportów dotyczył opłat okołosprzedażowych. "Jedną z praktyk opisanych jako nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej było żądanie od dostawcy opłat za usługę rozwożenia produktów do placówek sklepowych z magazynu centralnego, pomimo że centralna logistyka stanowi jeden z filarów nowoczesnego kanału dystrybucji i sukcesu sieci handlowych, będąc tym samym naturalnym elementem ich modelu biznesu" - wskazano. Zarzut stosowania takich praktyk prezes UOKiK postawił spółce Auchan.

Dodano, że w latach 2020-2021 przedsiębiorca obciążał kontrahentów kosztami transportu towarów z magazynów do poszczególnych marketów, przerzucając tym samym część kosztów prowadzenia własnej działalności podstawowej na dostawców. Ponadto nie wszyscy dostawcy ponosili opłatę za transport. Niektórzy byli z niej zwolnieni, pomimo dostarczania towarów również do magazynów centralnych, co może świadczyć o nierównym traktowaniu partnerów - wyjaśnił Urząd.

"Dysproporcja w potencjale ekonomicznym nie może prowadzić do wykorzystywania silniejszej pozycji rynkowej do jednostronnego narzucania niekorzystnych warunków handlowych słabszej stronie kontraktu, przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorcom oraz rolnikom" - podkreślił prezes UOKiK. Według niego pobieranie od dostawców opłat jest uzasadnione jedynie wówczas, gdy usługi wykonywane przez sieć mają dla kontrahentów realną wartość.

"W innych sytuacjach jest to sposób na przerzucanie własnych kosztów logistycznych na partnera handlowego i stanowi niezgodne z prawem nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej" – podsumował Chróstny.

Jeśli zarzuty wobec Auchan i Intermarche się potwierdzą, właścicielom sieci handlowych grozi kara w wysokości do 3 proc. rocznego obrotu. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (11)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Przez tyle lat UOKIK bąki zbijał a ostatnio mocno się uaktywnił. Możemy się tylko domyślać, jaka dziura w budżecie musi być przed wyborami. Oczywiście na praktyki Orlenu ślepy jak zawsze.
anty12
Nie moge sie doczekac az uokik nalozy bilion zl kary na imperium Obajtka, za zlodziejstwo.
faramir_z_gondoru
Marzenie ściętej głowy ...
infinityhost
"Poważnie też zaburzają relacje handlowe, które powinny opierać się na uczciwości, transparentności i partnerstwie"

Czyli najpierw UOKiK pisze, że nie było relacji partnerskich a zaraz potem

"Niektórzy byli z niej zwolnieni, pomimo dostarczania towarów również do magazynów centralnych, co może świadczyć
"Poważnie też zaburzają relacje handlowe, które powinny opierać się na uczciwości, transparentności i partnerstwie"

Czyli najpierw UOKiK pisze, że nie było relacji partnerskich a zaraz potem

"Niektórzy byli z niej zwolnieni, pomimo dostarczania towarów również do magazynów centralnych, co może świadczyć o nierównym traktowaniu partnerów"

To nie było tego partnerstwa, czy było tylko nierówne?
Raffmo
I bardzo dobrze.
Należy przypomnieć, że Auchan nie wycofał się z roSS.ji więc finansuje wojnę.
lukkiee
Zatankuj na Orlenie, to też dofinansujesz Putina (mają zdaje się kontrakt do 2024).

Auchan handluje, nie produkuje tanków, sznurka do snopowiązałek itp. Korzyść dla Ruskich znikoma. Oddanie biznesu Ruskim za darmo nie jest romantyczną walką z okupantem, lecz głupotą, bo to by ich wzmocniło.

Proste rozwiązania rzadko
Zatankuj na Orlenie, to też dofinansujesz Putina (mają zdaje się kontrakt do 2024).

Auchan handluje, nie produkuje tanków, sznurka do snopowiązałek itp. Korzyść dla Ruskich znikoma. Oddanie biznesu Ruskim za darmo nie jest romantyczną walką z okupantem, lecz głupotą, bo to by ich wzmocniło.

Proste rozwiązania rzadko są skuteczne.
infinityhost odpowiada lukkiee
Podoba mi się Twój sposób myślenia a w szczególności fragment wpisu "Proste rozwiązania rzadko są skuteczne".
devu
Francuzi w całej okazałości. Generalnie dobrze, że ktoś dba o naszych rodzinnych dosta
szprotkafinansjery
Ufff, dołoża im karę i wreszcie i tam będzie drogo (a nie, sorry,w Carrefour już jest, to chyba jedne z najdroższych sklepów, tylko żabki biją je na głowę)!
szprotkafinansjery
A przepraszam, o Carrefour jest inny news, no to będą kolejne drogie sklepy poza Żabkami i Carrefourem. By żyło się lepiej.

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki