REKLAMA

Atende nadal liczy na poprawę wyników w '16, ale muszą ruszyć inwestycje publiczne

2016-09-02 16:54
publikacja
2016-09-02 16:54

Atende w dalszym ciągu liczy na znacząco lepsze wyniki finansowe w tym roku, ale może się okazać, że konieczne do tego będzie odblokowanie nakładów na IT ze strony sektora publicznego. Póki co przetargi w sektorach public i energetycznym nie ruszają - ocenia prezes Atende Roman Szwed.

"Chcemy mieć znacząco lepsze wyniki na koniec 2016 roku niż w 2015 roku, kiedy nasz zysk netto sięgnął 10 mln zł. Nadal jestem nastawiony optymistycznie, ale jeśli nie ruszą przetargi w sektorze publicznym może być trudno zrealizować ten cel" - powiedział podczas piątkowej konferencji z analitykami prezes Szwed.

Prezes krytycznie ocenia skalę inwestycji w infrastrukturę informatyczną ze strony sektora publicznego. Co prawda pojawiają się pierwsze pieniądze ze środków unijnych, ale ciągle większość przetargów i postępowań jest zawieszonych lub nie zostało jeszcze rozpoczętych.

Po pierwszym półroczu 2016 roku Atende ma 68,3 mln zł przychodów, 1,95 mln zł zysku operacyjnego, 4 mln zł EBITDA oraz 0,58 mln zł zysku netto. W samym drugim kwartale przychody grupy wyniosły 46 mln zł, zysk operacyjny 3,9 mln zł, 4,9 mln zł EBITDA oraz 2,6 mln zł zysku netto.

Prezes Szwed poinformował, że istotny pozytywny wpływ na wyniki całej grupy w pierwszym półroczu miały spółki zależne Atende Software i Sputnik Software, a negatywny Atende Medica i Energy Data Lab.

"Jestem zadowolony z naszych wyników po pierwszym półroczu, są one lepsze niż przed rokiem pomimo niesprzyjającej sytuacji rynkowej, związanej z reorganizacją gospodarki, co wpłynęło na mniejszą aktywność klientów w zakresie inwestycji, a także wstrzymaniem realizacji projektów z udziałem środków unijnych" - powiedział Roman Szwed.

Atende chce w dalszej części roku zwiększać swoje przychody ze sprzedaży usług abonamentowych. To jest główny cel strategiczny spółki na lata 2016-2017.

W drugim kwartale 2016 roku wzrost marży ze sprzedaży usług abonamentowych w grupie Atende wyniósł 59 proc. Największe wzrosty sprzedaży tych usług, zarówno rdr, jak i kdk, uzyskano w obszarze dystrybucji materiałów multimedialnych przez Atende Software, realizacji umów serwisowych przez Atende oraz sprzedaży usług dla jednostek samorządowych przez Sputnik Software.

Największy wzrost sprzedaży w grupie Atende w pierwszym półroczu 2016 roku nastąpił w sektorze telekomunikacja i media (o 43 proc.). O 49 proc. spadła sprzedaż w sektorze publicznym, a o 53 proc. w finansach. Spadek o 6 proc. zanotował sektor "przemysł, handel i usługi". (PAP)

pr/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki