REKLAMA

Atak hakerski na Wonga.com. Narażone dane ponad 250 000 klientów - w tym z Polski

2017-04-10 12:45
publikacja
2017-04-10 12:45

Firma pożyczkowa Wonga poinformowała ponad 250 000 klientów w Polsce i Wielkiej Brytanii, że ich dane osobiste mogły zostać wykradzione w wyniku wycieku informacji. Firma zapowiedziała, że natychmiast rozpoczęto śledzenie nieautoryzowanego dostępu do ich serwerów.

Wyciek danych Wonga.com. Wśród ponad 250 000 narażonych klientów są również Polacy / materiały dla mediów

Podano do informacji, że wyciek danych mógł dotknąć do 270 000 klientów pożyczkodawcy, z czego 245 000 dotyczyło Brytyjczyków, a pozostałe Polaków. Wonga była świadoma problemu jeszcze w ubiegłym tygodniu, ale dopiero w piątek odczuła, że informacje mogły być przejęte z zewnątrz – donosi brytyjski dziennik „The Guardian”.

- Mamy świadomość, że mogło dojść do nielegalnego i nieautoryzowanego dostępu do twoich danych osobistych przechowywanych na koncie w serwisie Wonga.com – takie maile dostali klienci firmy pożyczkowej. W dalszej części informowano o tym, że podjęto już działania mające ustalić szczegóły co do tego, jakie dane mogły wyciec z serwerów. Wyciek mógł obejmować jedną lub więcej z poniższych informacji: imię, adres e-mail, adres domowy, numer telefonu, ostatnie cztery cyfry numeru karty kredytowej i/lub numer konta bankowego. Według informacji przesłanym nam przez polski oddział firmy, w przypadki polskich klientów nieautoryzowany dostęp nie dotyczył danych zawierających numery kart kredytowych i kont bankowych.

Oficjalne stanowisko firmy Wonga w Polsce

W ubiegłym tygodniu doszło do nieautoryzowanego ograniczonego dostępu na serwery Wonga w Wielkiej Brytanii. Nielegalne wejście zostało niezwłocznie wykryte i zablokowane przez systemy zabezpieczenia. Dodatkowo systemy zabezpieczenia zostały ponownie przetestowane w celu potwierdzenia ich pełnej funkcjonalności.

Z naszych dotychczasowych analiz wynika, że nieautoryzowany dostęp mógł potencjalnie dotyczyć danych około 22 tysięcy naszych klientów. Nie objął natomiast dostępu haseł - te dane objęte są osobnym systemem zabezpieczeń.

Zgłosiliśmy do prokuratury informację o popełnieniu przestępstwa. Będziemy na bieżąco współpracować z organami ścigania w celu wyjaśnienia jego okoliczności i wykrycia sprawców.

Poinformowaliśmy naszych klientów o tej sytuacji i będziemy przekazywać zainteresowanym osobom kolejne istotne dla nich informacje. Nasze call center na bieżąco odpowiada na pytania klientów.

Na tę chwilę możemy potwierdzić, że nieautoryzowany dostęp był zróżnicowany w odniesieniu do poszczególnych kont klientów. W przeważającej liczbie przypadków ograniczał się do następującego zakresu danych jak: imię, nazwisko, adres, numer telefonu, PESEL. W części przypadków objął również numer dowodu osobistego. Nie dotyczy to haseł - te dane objęte są osobnym systemem zabezpieczeń.

Ustaliliśmy, że liczba osób, do których danych haker mógł mieć dostęp nie przekracza 22 tys. klientów Wonga w Polsce i 240 tys. klientów w Wielkiej Brytanii. Wszyscy klienci zostali powiadomieni o sytuacji. Nasi pracownicy na infolinii udzielają zainteresowanym klientom wszelkich dodatkowych informacji.

Klienci zostali poproszeni o czujność i monitorowanie, czy na ich kontach nie doszło do nietypowej aktywności. – Pracujemy z organami nadzoru i jesteśmy w trakcie informowania narażonych na wyciek klientów. Serdecznie przepraszamy za powstałe niedogodności – podsumowuje sytuację Wonga w oficjalnym stanowisku spółki.

Mateusz Gawin

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~irek
oj, taki wyciek danych dla wielu to pewnie duże nerwy. Niestety kilak podstawowych danych i ktoś może próbować brać np. pożyczkę w naszym imieniu. Mi się zdarzyła taka sytuacja, gdy zgubiłem portfel z dowodem. Dlatego teraz sprawdzam swoje zobowiązania, na stronie KRD można założyć konto. Trwa to niedługo, a zapewnia oj, taki wyciek danych dla wielu to pewnie duże nerwy. Niestety kilak podstawowych danych i ktoś może próbować brać np. pożyczkę w naszym imieniu. Mi się zdarzyła taka sytuacja, gdy zgubiłem portfel z dowodem. Dlatego teraz sprawdzam swoje zobowiązania, na stronie KRD można założyć konto. Trwa to niedługo, a zapewnia spokój i bezpieczeństwo finansowe.
~niepelnosprawny_org
wonga to "raj" dla hakerów, zbieraja duzo informacji do kredytów, czasem takie ataki hakerskie sa symulowane by nieodpowiedniouzywac danych, jakkolwiek, jak to mowil haker w jednym z filmów: powtarzam klientom, by nie podawali zadnych swoich danych w formularzach...
~Anna
Jasne, po co podawać swoje dane w jakimś tam formularzu, kredyt powinni przecież uruchomić
bez takich ,,ceregieli,,.
~Alla
Te dane i tak są wszędzie dostępne... Ataki hakerów są częściej na urzędy, gdzie są przechowywane
~inka
Na tych ludzi kredytu i tak nikt nie weźmie. Sami biedacy

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki