REKLAMA

Aptekarze krytycznie o pomyśle, by z aptek zniknęły kosmetyki

2016-11-17 15:42
publikacja
2016-11-17 15:42

Kosmetyki, których wyłącznym lub podstawowym celem jest ochrona, pielęgnacja lub utrzymanie czystości ciała powinny być dostępne w aptekach - oceniła w opublikowanym w czwartek stanowisku Naczelna Rada Aptekarska. NRA jest także za utrzymaniem obrotu suplementami diety w aptekach.

/ fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

Ministerstwo zdrowia pracuje nad zmianą prawa farmaceutycznego, projekt - jak zapowiadał w październiku w rozmowie z PAP wiceminister Krzysztof Ładna - powinien trafić do konsultacji zewnętrznych do końca roku. MZ chce m.in., by z aptek znikły kosmetyki, a z obrotu pozaaptecznego niektóre leki.

NRA przypomina w swoim stanowisku, że zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, apteka może prowadzić obrót wyłącznie "kosmetykami, które nie służą upiększaniu i perfumowaniu".

Rada Aptekarska wskazała, że kosmetyki dopuszczone do obrotu w aptekach stanowią wąską, bardzo specyficzną kategorię produktów. Obejmuje ona jedynie te kosmetyki, których wyłącznym lub podstawowym celem jest ochrona, pielęgnacja lub utrzymanie czystości ciała człowieka.

Zdaniem Naczelnej Rady Aptekarskiej "kosmetyki, które mogą być przedmiotem obrotu w aptekach, z uwagi na cel, któremu służą, tj. ochronie, pielęgnacji, utrzymaniu czystości ciała lub uzupełnieniu procesu terapeutycznego, a także z uwagi na drogę podania (zewnętrzne powierzchnie ciała: skóra, włosy, wargi, paznokcie, zewnętrzne narządy płciowe, zęby i błona śluzowa), powinny nadal być przedmiotem obrotu w aptekach, a ich sprzedaż powinna być dokonywana pod nadzorem farmaceuty, którego wiedza zdobyta na studiach obejmuje również naukę z zakresu kosmetologii".

Naczelna Rada Aptekarska zwraca uwagę, że podjęcie decyzji o wycofaniu kosmetyków z aptek, będzie skutkowało przesunięciem tej grupy produktów do obrotu pozaaptecznego, w tym do sklepów ogólnodostępnych.

NRA przekonuje, że "prozdrowotne kosmetyki" znajdujące się obecnie w aptece w większości nie są dostępne w obrocie pozaaptecznym. Według Naczelnej Rady Aptekarskiej, ok. 90 proc. kosmetyków, które można kupić w aptekach, nie jest sprzedawanych w innych miejscach.

"Kosmetyki przeznaczone do obrotu w aptekach stanowią szczególną z punktu widzenia wymogów prozdrowotnych, kategorię produktów, które nie tylko nie mogą szkodzić zdrowiu, ale powinny realizować cele w zakresie ochrony zdrowia" przekonuje Rada Aptekarzy.

W innym opublikowanym w czwartek stanowisku, NRA opowiedziała się także za utrzymaniem obrotu suplementami diety w aptekach. "Uznając za konieczne utrzymanie w asortymencie aptek suplementów diety, Naczelna Rada Aptekarska stoi na stanowisku, że zakres dopuszczonych do obrotu suplementów nie powinien obejmować tych suplementów, które przedstawiane są odbiorcy w sposób wprowadzający go w błąd, w szczególności w zakresie składu, jego działania lub efektów, jakie mogą być osiągnięte w związku z jego stosowaniem" wskazała NRA.

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda w rozmowie z PAP w październiku przekonywał, że "apteka musi mieć wyroby medyczne i leki ważne dla zachowania zdrowia społeczeństwa i dla chorych, a nie handlować kosmetykami, farbami do włosów i dziwnymi substancjami o nieudowodnionej skuteczności". "Nie widzę powodu, dla którego, np. parafarmaceutyki, które wprawdzie nikomu nie zaszkodzą, ale także nikomu nie pomogą, były sprzedawane w aptekach" - mówił.

Wiceminister informował, że planowane zmiany zakładają, iż niektóre leki nie będą mogły trafiać do obrotu pozaaptecznego czyli np. na stacje paliw czy do sklepów. Zastrzegł jednak, że pojawią się w nim także nowe, których obecnie nie ma. Dodał, że część leków dostępnych w obrocie pozaaptecznym zostanie ograniczona do najmniejszych opakowań, bowiem mają one służyć jedynie celom doraźnym.

Podczas październikowej konferencji "PharmLab 2016 - I ogólnopolskie forum pacjent-lekarz-farmaceuta" Łanda podkreślał, że za tym, że "apteka nie powinna być sklepem" przemawiają poważne przesłanki systemowe i naukowe. "Chcielibyśmy wykorzystać potencjał, który drzemie w farmaceutach. (...) Sprowadzenie farmaceuty do sklepikarza jest stratą jego potencjału. Magistrzy farmacji mają ogromną wiedzę i ona powinna być wykorzystana" - mówił. (PAP)

ktl/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~StanRS
Kosmetyki mogą zostać. Zniknąć powinny różne suplementy, które są jak placebo. Nic nie dają, a jedynie kieszeń chudsza. Jedynie hipochondrykom nie zaszkodzą.
~tomm
A niech nawet totolotka mają pod warunkiem, że będzie konkurencja. Zagrożeniem to są ciągłe próby ograniczania liczby aptek. Najlepiej jakby była ustawowo maksymalnie jedna apteka na dzielnicę plus obowiązkowa rejonizacja pacjentów - wtedy Pan aptekarz mógłby przestać konkurować cenowo z innymi aptekami i zając się A niech nawet totolotka mają pod warunkiem, że będzie konkurencja. Zagrożeniem to są ciągłe próby ograniczania liczby aptek. Najlepiej jakby była ustawowo maksymalnie jedna apteka na dzielnicę plus obowiązkowa rejonizacja pacjentów - wtedy Pan aptekarz mógłby przestać konkurować cenowo z innymi aptekami i zając się spokojnym nabijaniem kabzy. Oczywiście wszystko w trosce o pacjenta.
~StanRS
A po co ci konkurencja. Chodzi o to żeby się nie narobić, a hajs żeby był. Trzeba ograniczyć też liczbę mechaników, kominiarzy, rzeźników, i przedstawicieli wolnych zawodów takich jak adwokaci. Tak jak było w średniowieczu i zawody przechodziły z ojca na syna.
~david
Chcą zostawić sobie kosmetyki bo mają najwyższą marżę na tym. Na kosmetykach się zarabia w aptekach ☺ Ten sam proces jak kosmetyki w salonach fryzjerskich dobrych firm i...mega cena.
~att
co Ty bredzisz. Na kosmetykach jest ok 20% , na suplach 30-40% marży
~mw
Niech najpierw wycofają leki z marketów, z czegoś apteka musi się utrzymać. A co do suplementów to Minister Zdrowia może je wycofać z obrotu jeśli ma co do nich wątpliwości. Ale niech wycofa całkiem a nie tylko z aptek.
~Fred
W aptece maja byc tylko leki a nie suplementy i kosmetyki.
~lukas
czemu socjalizm? Tak powinno być bo niedługo to na stacji paliw to wszystkie leki kupisz. Niech się dana branża specijalizuje w tym co umie. Jak coś powstało za czasów ludowych i sprawdziło się, że jest dobre to nie trzeba z tego rezygnować czy wyśmiewać.
~ivonn
Nie socjalizm tylko koniec neoliberalizmu i wolności większej niż w Ameryce.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki