REKLAMA

Aptekarze chcą klauzuli sumienia. Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich apeluje do władz

2019-07-23 02:15
publikacja
2019-07-23 02:15

Aptekarze apelują o dołączenie klauzuli sumienia do ustawy o zawodzie farmaceuty - informuje wtorkowy "Nasz Dziennik".

/ fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

"Przygotowany przez resort zdrowia projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, który trafił do konsultacji publicznych, nie zawiera zapisu o klauzuli sumienia dla tej grupy zawodowej. Dlatego Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski zaapelowało o zgłaszanie uwag w tym względzie" - czytamy w "Naszym Dzienniku".

Jak podaje gazeta, zrzeszeni w stowarzyszeniu farmaceuci chcieliby, żeby "aptekarz podczas wykonywania obowiązków służbowych, korzystając z klauzuli sumienia mógł odmówić wydania produktów i wyrobów, których stosowanie jest niezgodne z jego sumieniem".

Aktualnie pracownicy aptek mogą korzystać z prawa do powołania się na klauzulę sumienia, "jednak wielu farmaceutów nie korzysta ze swojego prawa ze względu na napotkane trudności: pracodawca nie chce się zgodzić, szykany i nieprzyjemności, a nawet zdarzają się zwolnienia z pracy z tego powodu. Są duże naciski społeczne, by uniemożliwić farmaceucie pracę zgodną z sumieniem" - czytamy w dzienniku.

"Według opinii Biura Analiz Sejmowych z 2017 r. +ustawowe uregulowanie zasad korzystania z klauzuli sumienia przez farmaceutów i techników farmacji jest w świetle Konstytucji i prawa międzynarodowego nie tylko dopuszczalne, ale wręcz nakazane. Brak zagwarantowanej prawnie możliwości powołania się na sprzeciw sumienia przez farmaceutów może powodować naruszenie zasady ochrony godności człowieka i wynikającej z niej konstytucyjnej wolności do działania w zgodzie z własnym sumieniem+" - przytacza "Nasz Dziennik".

dma/ mam/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (26)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
karbinadel
"korzystając z klauzuli sumienia mógł odmówić wydania produktów i wyrobów, których stosowanie jest niezgodne z jego sumieniem" - to niech nie kupuje takich wyrobów do swojej apteki, i po sprawie. Ale nie, lepiej zrobić aferę, że katolików się uciska
grab
Jeśli aptekarz, lekarz czy inny pracownik mający do czynienia ze zdrowiem obywateli zasłania się klauzulą sumienia , powinien być kierowany do innego zawodu nie mającego styczności z drugim człowiekiem!
sztos1
Rzeszowska Pro Familia jako jedyna wykonywała zabiegi związane z przerywaniem ciąży [ te przypadki zgodne z prawem ] i co i juz nie wykonuje bo NFZ ZAGROZIŁ , ze nie podpisze ze szpitalem kolejnego kontraktu . Z aptekami będzie [ pójdzie ] znacznie prościej .
mith21
Ciekawe, znam wielu aptekarzy i nie chcą klauzuli sumienia. Wygląda na to, że "Nasz Dziennik" fabrykuje fakty, żeby przepchnąć ustawę na której im zależy. Wyspa wolności i demokracji PiS.
sztos1
nie chcą ale po kontrolach Nadzoru f. i innych naciskach zechcą .Jestem o to spokojny . To kwestia czasu .
search
Juz nie kupiec prezerwatyw w aptece, pozostaje allegro i czarny rynek :-)))). Klauzula sumienia. A jak kogos wladza biskupia zlapie na wa... ko...ika to 3 lata za mord nienarodzonych
petrolnuts
Chore! Każdy właściciel apteki powinien sam decydować jakie produkty sprzedaje. Jak nie chce sprzedawać witaminy C to jego sprawa. Jak komuś się to nie podoba to idzie do innej apteki.
Niedługo na wszystko będą regulacje i pozwolenia!
zenonka
Bardzo dobry pomysł z jednym zastrzeżeniem. Na drzwiach takiej apteki niech jasno zakomunikowane będzie, że w tej aptece farmaceuci kierują się klauzulą sumienia. Rynek sam zweryfikuje.

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki