REKLAMA
WAŻNE

Apple ułatwia zakupy Chińczykom

Michał Kisiel2014-11-19 09:51analityk Bankier.pl
publikacja
2014-11-19 09:51

Do tej pory chińscy posiadacze sprzętu Apple mieli poważne problemy z kupowaniem aplikacji w App Store. System nie obsługiwał kart płatniczych ze znakiem UnionPay. Wczoraj potentat z Cupertino podpisał umowę z Chińczykami, która da mu łatwy dostęp do olbrzymiego rynku.

Apple ułatwia zakupy Chińczykom
Apple ułatwia zakupy Chińczykom
/ EastNews

Jak twierdzi Apple, Chiny to obecnie drugi pod względem obrotów rynek płatnych aplikacji dostępnych w App Store. Do tej pory jednak mieszkańcy Państwa Środka byli traktowani przez firmę po macoszemu. Aby dokonać zakupu, musieli zakładać osobny rachunek przedpłacony i deponować na nim środki.

Apple dogadał się z Chińczykami (EastNews)

Umowa zawarta 17 listopada otwiera drogę do szybkiego rozwoju ekosystemu Apple w Chinach. Od tej pory karty UnionPay będą jednym z akceptowanych kanałów płatności w App Store. Przypomnijmy, że organizacja UnionPay ma faktyczny monopol na chińskim rynku kartowym. Każdy plastik wydawany przez miejscowe banki musi posiadać logo tego schematu.

Pod względem liczby wydanych instrumentów płatniczych (4,5 mld kart) UnionPay już dwa lata temu wyprzedził zachodnich potentatów – MasterCarda i Visę. Organizacja, która działa jako stowarzyszenie banków-wydawców, jest mocno związana z państwem – głównym akcjonariuszem największych chińskich banków ICBC, Agricultural Bank of China i Bank of China.

W komunikacie wydanym przez sygnatariuszy umowy nie ma mowy o ewentualnym włączeniu kart UnionPay do promowanego przez Apple systemu Apple Pay. Niewykluczone jednak, że organizacja wkrótce dołączy do budowanej przez firmę z jabłkiem w herbie koalicji. Byłoby to zbieżne ze strategią Chińczyków, którzy konsekwentnie od lat rozszerzają zasięg swojej sieci. Kartami UnionPay można płacić już w ponad 140 krajach i terytoriach. W Polsce chiński plastik akceptowany jest m.in. w bankomatach Citi Handlowy oraz w sklepach, które podpisały odpowiednie umowy z agentami rozliczeniowymi Six Payments i Elavon.

Michał Kisiel

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki