REKLAMA

Apple przegrywa walkę o "iPhone'a" w Chinach

2016-05-04 14:22
publikacja
2016-05-04 14:22

Amerykański potentat technologiczny i właściciel jednej z najpopularniejszych marek na świecie przegrał sprawę o używanie swojego znaku handlowego w Chinach. Tamtejszy sąd nie przyjął argumentów Apple, które próbowało udowodnić, że jego marka iPhone jest znana i zastrzeżona prawnie.

fot. Michaela Rehle / / Reuters

Sprawa dotyczyła konfliktu między Apple a chińską firmą, która produkuje pokrowce na telefony i torby. Wyrok nie zadziałał na korzyść giganta z Cupertino, wobec czego chińskie przedsiębiorstwo nadal może używać nazwy iPhone w sprzedaży swoich produktów – donosi BBC.

Pekiński sąd nie przyjął obrony Apple. Tamtejsza firma zarejestrowała znak handlowy iPhone w tym samym roku, w którym pierwsza generacja iPhone’a miała swoją premierę w Chinach (w 2009 r., światowa premiera iPhone’a miała miejsce dwa lata wcześniej). W efekcie, firma Xintong Tiandi Technology nadal może używać tej nazwy w swoim portfolio produktowym, a Apple nie może mieć do tego zastrzeżeń. To już druga szpilka jaką Chiny wbijają Apple’owi. Wcześniej przedsiębiorstwo z nadgryzionym jabłkiem w logo informowało inwestorów o spadku sprzedaży jego produktów w Państwie Środka.

Kolejna walka Apple dotyczy nazwy technologii SplitView na rynku indyjskim. Rozwiązanie polega na dzieleniu obszaru roboczego na kilka, uruchomionych jednocześnie aplikacji. Firma Vyooh wniosła do sądu o zakazanie używania tej nazwy na rodzimym rynku, ponieważ sama ją zarejestrowała w 2006 roku. Sprawa nadal jednak nie została rozwiązana.

Reklama

Mateusz Gawin

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Źródło:
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~KIMDZONGTUSK
czy to prawda,że aple ma patent i wyłączność na koło ? Podobno to aple je wymyślił
~rudy-łysy
Wystarczy wymienić dwie firmy, LeEco i Xiaomi, ta druga to lider w sprzedaży na rynku Chińskim i Indyjskim
~silvio_gesell
Nazwa powinna należeć do tego, kto płaci najwiecej za jej używanie, tak jak za kanały radiowe. Nie ma żadnej różnicy pomiędzy przestrzenią nazw, a spektrum elektromagnetycznym - jedno i drugie jest ograniczone.
~opatentowac
Apple jak by mogl to by opatentowal prostokat, i nie mozna by bylo produkowac telefonow w takim ksztalcie
~gugi
Apple opatentowało... prostokąt z zaokrąglonymi rogami
Adrian Nowak, 08-11-2012, 20:00
Czy wkrótce będziemy się musieli pozbyć desek do krojenia? Apple właśnie opatentowało swój kolejny wzór przemysłowy.
Czy można opatentować kwadrat? Amerykańskie biuro patentowe (USPTO) najwyraźniej nie widzi w tym żadnego problemu, bo
Apple opatentowało... prostokąt z zaokrąglonymi rogami
Adrian Nowak, 08-11-2012, 20:00
Czy wkrótce będziemy się musieli pozbyć desek do krojenia? Apple właśnie opatentowało swój kolejny wzór przemysłowy.
Czy można opatentować kwadrat? Amerykańskie biuro patentowe (USPTO) najwyraźniej nie widzi w tym żadnego problemu, bo właśnie patent tego typu przyznano firmie Apple.

Prostokąt opatentowany...
Patent oznaczony jako D670,286, opisuje podstawowe kształty tabletu iPad. Choć na rysunku dołączonym to wniosku nakreślono również dodatkowe linie, serwis Gizmodo zauważa, że są to tylko informacje pomocnicze, a w praktyce opatentowano... prostokąt z zaokrąglonymi rogami.

Apple zapewnia oczywiście, że jest to kształt unikalny dla iPada, jednak każdy żyjący na tej planecie może bez trudu wskazać również wiele innych przedmiotów, które wyglądają podobnie. Nie wspominając już nawet o konkurencyjnych tabletach, których producenci mogą mieć w związku z nowym patentem niemałe problemy.

Apple patentuje, co tylko się da

Oczywiście można zrozumieć przedstawicieli firmy Apple, którzy starają się maksymalizować zyski firmy. Sam fakt, że USPTO przyznało patent na tak ogólne rozwiązanie, bez wątpienia jest jednak dowodem na to, iż system ochrony wynalazków, funkcjonuje po prostu nieprawidłowo.

Koncern z Cupertino korzysta z tego, patentując wszystko, co tylko może. Już teraz Apple posiada w swoim portfolio patentowym m.in. wzór przycisku głównego (co tu ukrywać - niezbyt skomplikowanego), ale również wygląd konturów urządzeń, zaślepek i wielu innych drobiazgów. Czy ogranicza to ruchy konkurencji? Absolutnie, możecie spytać przedstawicieli Samsunga (zob. Apple wygrywa miliard dolarów w sporze z Samsungiem. To nie koniec wojny).

Ostatnio firma otrzymała nawet patent na rozwiązanie umożliwiające zdalne wyłączanie smartfona bądź niektórych jego funkcji. Co nas czeka w przyszłości? Skoro da się opatentować prostokąt, może lepiej nie podrzucać firmie nowych pomysłów?
~Newking
Śmieszne, jabłko nic własnego nie produkuje a żeruje tylko na marce. Wszystkie podzespoły do produkcji telefonów robione są przez htc, itp... jeszcze kilka lat temu nawet samsung dla nich robił.
~ted odpowiada ~michal
no i zerują na bałwanach.. co to nie potrafią kupować z rozwagą.. tylko lecą jak muchy do gow...
~xiaomi
Ajphone już niedługo pociągnie. Chińczycy robią telefony o niebo lepsze niż te nadgryzione jabole.

Powiązane: Apple

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki