Apple będzie produkować w USA?

Apple rozważa przeniesienie produkcji swoich urządzeń do USA. Do tej pory fabryki giganta z Cupertino działały w Chinach. Producent prowadzi rozmowy ze swoimi chińskimi partnerami, firmami Foxconn i Pegatron, na temat wybudowania fabryk w USA.

Apple będzie produkować w USA?
Apple będzie produkować w USA? (fot. Beck Diefenbach / FORUM)

O ewentualnym przeniesieniu się Apple’a do Stanów Zjednoczonych poinformował japoński serwis Nikkei Asian Review. Według źródeł portalu, Foxconn mógłby rozważyć ten pomysł, Pegatron jednak odmówił, tłumacząc się wzrostem kosztów – zgodnie z wyliczeniami prezesa spółki, wyprodukowanie iPhone’a w USA kosztowałoby ponad dwa razy więcej niż w Chinach. Chińscy partnerzy Apple’a produkują 200 mln smartfonów rocznie, a koszt wytworzenia jednego iPhone’a 7 w wersji z 32 GB pamięci to 225 dolarów.

Możliwość przeniesienia produkcji do swojego rodzimego kraju Apple rozważał już od lipca. Decyzję tę z pewnością mogło przyspieszyć zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. Jeszcze podczas kampanii prezydent-elekt zapowiadał, że jeżeli obejmie urząd, Apple będzie zmuszone przenieść fabryki do USA. Ruch ten miałby wzmocnić rodzimą gospodarkę i stworzyć nowe miejsca pracy w Stanach. Trump namawiał też do bojkotu firmy, gdy ta nie chciała odblokować iPhone'a zamachowca z San Bernardino.

Wcześniej w tym tygodniu chiński dziennik „Global Times” ostrzegł Trumpa, że jeżeli zrealizuje swoje obietnice wyborcze związane z nałożeniem 45-proc. cła na produkty importowane z Państwa Środka, mogłoby to poskutkować wojną handlową. Redaktorzy gazety wskazywali, że ucierpiałby na niej m.in. Apple, którego sprzedaż w Chinach zostałaby ograniczona.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 yield

Oczywiście że iPhone może być produkowany w USA pod warunkiem, że robot go lutujący będzie tańszy niż Chińczyk.
Wówczas firma Apple zrobi to od razu, tyle że miejsc pacy w USA specjalnie wiele nie przybędzie - dla serwisu robotów przemysłowych - na pewno, ale na pewno nie na zasadzie, że tak jak pracownicy taśmowi Forda stanowili dobrze opłacaną amerykańską klasę średnią, tak jak całe Detroit.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 ~jura

iphone to musowy sprzęt dla żony piłkarza wykorzystywany do robienie fotek umieszczanych na Instagramie.

! Odpowiedz
2 5 ~Szarlej

Pytanie ile mają odpadu który także wpływa na cenę ostatecznego produktu. Może się okazać że przeniesienie produkcji do USA spowoduje zmniejszenie ilości odpadu i koszty nie ulegną zmianie a nawet się zmniejszą. Nie sztuka wyprodukować bubel sztuka z 100 podzespół wyprodukować 100 urządzeń

! Odpowiedz
1 4 ~Seba

To kiedy wprowadzą podział na Apple US produkujące apki i Apple International hardware)??

! Odpowiedz
2 5 ~silvio_gesell

Bez metali ziem rzadkich których 80% jest w Chinach to niewiele tego wyprodukują.

! Odpowiedz
1 3 ~aaaa

Chińczycy o tym wiedzą dlatego nałożyli wysokie cła eksportowe na metale rzadkie

! Odpowiedz
0 8 ~and

Te metale są w wielu miejscach tylko Chinczycy przez wiele lat zaniżali ceny i przeestało się opłacać to wydobywać, ale to się zmienia.

! Odpowiedz
1 23 ~as

Koszt 225uds a u nas 850usd to jest biznes

! Odpowiedz
10 1 ~Jasko

weź po uwagę jeszcze koszty dystrybucji

! Odpowiedz
1 15 ~Xe odpowiada ~Jasko

dystrybucja to dodatkowe 30usd od sztuki, wciąż sporo zostaje....

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne