REKLAMA

"Angliki" niebezpieczne?

2016-10-08 04:45
publikacja
2016-10-08 04:45

Przybywa wypadków drogowych aut z kierownicą po prawej stronie, tzw. anglików, które od roku wolno rejestrować w Polsce. Od zniesienia zakazu do końca ub.r. pojazdy te brały udział w 11 wypadkach. W 2016 r. odnotowano już 27 wypadków.

fot. / / YAY Foto

"20 sierpnia zeszłego roku w Polsce zniesiono zakaz rejestracji samochodów z kierownicą po prawej stronie, dostosowanych do ruchu lewostronnego, obowiązującego np. w Wielkiej Brytanii. Wymusił to wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który pod koniec 2013 r. uznał, że polski zakaz jest sprzeczny z unijnym prawem. Pozew w tej sprawie przeciw Polsce wniosła Komisja Europejska" czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Nasze rządy przez wiele lat nie zezwalały na rejestrację aut z kierownicą po prawej stronie, zwanych popularnie "anglikami", bo obawiały się pogorszenia bezpieczeństwa na polskich drogach.

Trudno było jednak uzasadnić te obawy, bo rząd PO-PSL informował, że nie dostał z innych państw UE statystyk wypadków z udziałem tych pojazdów. Dlatego postanowiono, że taką ewidencję będzie prowadzić polska policja.

Statystyki te mogą niepokoić. "W zeszłym roku kierowcy byli sprawcami 4 wypadków z udziałem aut "anglików" (czyli jednej trzeciej), a w tym roku spowodowali już 18 wypadków (dwie trzecie)" zauważa dziennik.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Nie wiadomo, ile aut "anglików" zarejestrowano w Polsce po zniesieniu zakazu. Takich danych nie gromadzi rządowa ewidencja CEPiK. (PAP)

mars/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (24)

dodaj komentarz
~mwa
Ale chyba najpierw wypadałoby sprawdzić okoliczności tych wypadków. Bo jak ktoś np. wpadł w poślizg w zakręcie, albo przejechał na czerwonym to nie jest to wina prawostronnej kierownicy.
~kk
jak nie gromadzi takich danych cepik? przeciez takie auto ma wpis odpowiedniej trsci w dowodzie rejestracyjnym - wystarczy zrobic proste zapytanie do bazy :)
~drit
A Ty dziecko jesteś? CEPIK I CEPIK 2 leży i kwiczy korzystając z drugiego prawa zachowania syst. informatycznych - tutej działa tylko dojenie pseudo państwa polskiego.

Te moderator, skrypt sobie napisz. Jesteś chorym człowiekiem.
~Dżejms
No nie czarujmy się - nie mogą być równie bezpieczne. A gdyby tak jeszcze nie tylko że z prawej to na tylnym siedzeniu? Chcielibyście?
~wlk
Ciekawe. Za to sprobujcie zarejestrowac w UK auto z kierownica po lewej. Widocznie ruch lewostronny ma wiecej przywilejow
~z_Londynu
Nigdy nie rejestrowałem w UK samochodu dostosowanego do ruchu prawostronnego, ale widzę że wiele takich samochodów jeździ po tutejszych drogach. Mój sąsiad niedawno kupił nowego campera do podróży po kontynencie i go zarejestrował, jest też sporo samochodów sportowych, terenowych i limuzyn (najciekawsze że też brytyjskich) z USA.Nigdy nie rejestrowałem w UK samochodu dostosowanego do ruchu prawostronnego, ale widzę że wiele takich samochodów jeździ po tutejszych drogach. Mój sąsiad niedawno kupił nowego campera do podróży po kontynencie i go zarejestrował, jest też sporo samochodów sportowych, terenowych i limuzyn (najciekawsze że też brytyjskich) z USA. Biedajeździdełek z Europy tu raczej nikt nie rejestruje, bo nie ma to sensu ekonomicznego.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki