REKLAMA

Analitycy oczekują dobrych wyników banków

2021-07-23 15:30
publikacja
2021-07-23 15:30
Analitycy oczekują dobrych wyników banków
Analitycy oczekują dobrych wyników banków
fot. Kacper Pempel / / FORUM

Zysk giełdowych banków w II kwartale 2021 r. wyniesie łącznie 2,66 mld zł, będzie więc ponad połowę wyższy niż rok wcześniej i zbliżony do wyniku z ubiegłego kwartału - wynika z danych zebranych przez PAP Biznes. Analitycy spodziewają się silnych linii przychodowych, odbicia wyniku odsetkowego, ale i coraz wyższych rezerw na portfele kredytów we frankach.

W przyszłym tygodniu rozpoczyna się sezon publikacji wyników za II kwartał 2021 roku przez giełdowe banki. Pierwszy przedstawi je w poniedziałek Bank Millennium, a w środę Santander Bank Polska.

Z danych zebranych wśród ankietowanych przez PAP analityków wynika, że w II kwartale 2021 roku zysk dziewięciu notowanych na GPW banków wyniesie łącznie 2,66 mld zł, co oznaczać będzie wzrost o 62 proc. w ujęciu rok do roku i wynik zbliżony do wyniku z ubiegłego kwartału.

„Uważamy, że wyniki za II kwartał będą pozytywne. Szczególnie dobrze oceniamy dynamikę wyniku prowizyjnego oraz zaskakująco niskie saldo rezerw. Wreszcie też widać będzie odbicie wyniku odsetkowego” – uważa analityk BM mBanku Michał Konarski.

„Chociaż wyniki za II kwartał powinny być katalizatorem do dalszych wzrostów wycen, szczególnie biorąc pod uwagę podwyżki stóp na horyzoncie, to reakcja może być stłumiona ze względu na oczekiwany wyrok SN w sprawie franków” - dodał.

Poniżej konsensus wyników dziewięciu banków za II kwartał 2021 roku (w mln zł):

II kw wg rdr kdk
konsensusu
Wynik odsetkowy 9487 -3,7% 1,6%
Wynik z prowizji 3954 18,3% -0,4%
Koszty ogółem 6133 2,4% -15,8%
Saldo rezerw -1542 -57,3% 9,9%
Zysk netto 2661 61,7% 1,1%

REZERWY NA CHF PRZEKROCZĄ 1 MLD ZŁ

Rynek spodziewa się, drugi kwartał będzie kolejnym okresem wysokich rezerw na portfele kredytów frankowych. Rosnąca liczba sądowych pozwów w sprawach dotyczących kredytów frankowych i utrzymujące się niekorzystne dla banków orzecznictwo sprawi, że w II kwartale banki zawiążą wyższe niż w I kwartale rezerwy na ryzyko prawne związane z tymi kredytami.

Rezerwy te u niektórych banków będą mocno rzutowały na ich rentowność.

Millenium zapowiedział wcześniej, że w wyniku takich rezerw, pomimo dobrych wyników operacyjnych, spodziewa się ujemnego wyniku netto w II kwartale 2021 roku. Oznacza to, że będzie to trzeci kwartał z rzędu straty netto banku.

Millennium informował, że w II kwartale rezerwa na ryzyko prawne, związana z udzielonymi przez niego walutowymi kredytami hipotecznymi, wyniesie 460,1 mln zł - będzie więc trochę niższa niż w I kwartale. Bank podał, że rezerwy odzwierciedlają utrzymujące się negatywne trendy w zakresie orzecznictwa sądowego, napływ nowych spraw sądowych oraz wynikające z tego zmiany w metodologii oceny ryzyka.

Kwartalny wzrost rezerw zapowiedział Santander Bank Polska, BNP Paribas Bank Polska oraz mBank. W przypadku grupy Santandera wzrosną one w II kwartale o 518,4 mln zł, w BNP wzrosną o 186,5 mln zł, a w mBanku o 248,4 mln zł.

Łączne rezerwy frankowe podane przez 4 banki wyniosą w II kwartale około 1,2 mld zł, będą więc ponad 50 proc. większe niż w I kwartale.

SILNE PRZYCHODY, WYSOKA JAKOŚĆ KREDYTÓW

Analitycy szacują, że drugi kwartał 2021 roku przyniósł kwartalny wzrost wyniku odsetkowego na poziomie 1,6 proc., z kolei wynik z prowizji powinien tylko lekko spaść. Banki zawiązać mogą ponad połowę niższe rezerwy kredytowe niż rok wcześniej.

"Jakość kredytów w Polsce pozostaje wysoka. Chociaż linie przychodowe pozostają w większości przypadków silne, chcemy szczególną uwagę zwrócić na saldo rezerw, które powinno być w tym kwartale wyjątkowo niskie. Pomimo rekordowej liczby bankructw i upadłości, jakość aktywów nie zmieniła się znacząco przez ostatni rok, co może sugerować, że upadające obecnie przedsiębiorstwa są małych rozmiarów i działają na niskim lewarze" - uważa analityk BM mBanku.

Według BM mBanku, dobre wyniki powinien zaraportować Alior Bank, który pokaże relatywnie niskie saldo rezerw oraz Pekao, gdzie powinny być mocne linie przychodowe. Wysoki wynik, bliski historycznym maksimom pokazać może PKO BP. W wynikach Banku Handlowego nadal będzie widać bardzo negatywne trendy w wyniku odsetkowym, spowodowane sprzedażą wysoko rentownego portfela papierów wartościowych w I kwartale.

Poniżej konsensusy oczekiwań wyników netto poszczególnych banków w II kwartale 2021 roku (w mln zł):

II kw '21 rdr kdk
konsensusu
Santander PL 100 -67% -34%
mBank 131 50% -59%
Millennium -204 -34%
ING BSK 510 61% 32%
Bank Handlowy 78 -12% -80%
Bank Pekao 528 47% 115%
PKO BP 1290 61% 10%
Alior Bank 112 0%
BNP Paribas 117 -47% -29%

Harmonogram publikacji wyników za I półrocze 2021 r.:

Millennium 26 lipca
Santander 28 lipca
mBank 3 sierpnia
Alior 4 sierpnia
Pekao 4 sierpnia
ING BSK 6 sierpnia
PKO BP 12 sierpnia
BNP Paribas 12 sierpnia
Bank Handlowy 20 sierpnia
Getin Noble 19 września

Wyliczenia PAP Biznes obejmują PKO BP, Pekao SA, Santander Bank Polska, mBank, ING Bank Śląski, Bank Handlowy, Bank Millennium, Alior Bank oraz BNP Paribas Bank Polska i oparte są na prognozach ośmiu biur maklerskich. W danych nie uwzględniono Getin Noble Banku, dla którego nie sporządzono konsensusu. Z prognoz dwóch biur maklerskich wynika, że w II kwartale bank miał 58,4 mln zł straty netto.(PAP Biznes)

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Komentarze (8)

dodaj komentarz
matimarzyciel
A gdzie jest BOS ? :D
greg2k
bank Millennium ma prawomocny wyrok na te zapisy abuzywne

http://millennium.arkis.pl/wp-content/uploads/2013/05/Amc_2009-426_2010-12-14_Millennium.pdf

dlatego w tym przypadku sądy powinny w trybie uproszczonym wykreślać te zapisy z umowy klienta.
CZY ŻYJEMY W PAŃSTWIE PRAWA CZY PAŃSTWIE LICHWY BANKOWEJ ???
jarunia
pacta sum servata - Volenti non fit iniuria - Chcącemu nie dzieje się krzywda
widziały gały co brały
greg2k odpowiada jarunia
ZGADZA SIĘ :)
dlatego bank Millennium tak chętnie przeciąga sprawy sądowe a potem dostaje baty i oddaje kasę. :)
Widocznie chcą zapłacić więcej niż za ugodę po propozycji KNF
greg2k
Powinni im dowalić takie wagi na te rezerwy aby banki przestały grać na czas tylko rozliczyły się z frankowiczami według propozycji KNF co oznacza policzenie tego kredytu jakby od początku był w PLN bo on tak faktycznie jest w PLN po usunięciu zapisów abuzywnych, ponieważ kwota kapitału w umowach jest podana w PLN.
Tak
Powinni im dowalić takie wagi na te rezerwy aby banki przestały grać na czas tylko rozliczyły się z frankowiczami według propozycji KNF co oznacza policzenie tego kredytu jakby od początku był w PLN bo on tak faktycznie jest w PLN po usunięciu zapisów abuzywnych, ponieważ kwota kapitału w umowach jest podana w PLN.
Tak przynajmniej ma Millennium a udaje, że wszystko jest OK i po ciuchu dzwonią do klientów i proponują przewalutowanie reszty (>50%) kredytu po kursie 3.30 co dla kredytu 250.000 PLN daje 50.000 PLN więcej w stosunku do propozycji KNF.
Po cholerę to KNF skoro oni mogą tylko proponować a powinni wsadzić taką karę dla Millennium aby przestali ściemniać.
the_mind_renewed
Rozmawia dwóch analityków finansowych:
Pierwszy: - Patrzę na te liczby, giełdę, analizy i nic z tego nie rozumiem.
Drugi: - A to ja ci wytłumaczę.
Pierwszy: - Nie, nie, wytłumaczyć to ja też potrafię.
the_mind_renewed
Analityk rynkowy to ekspert, który jutro będzie wiedział, dlaczego rzeczy, które przewidział wczoraj, nie sprawdziły się dzisiaj.
drzaraza
„Zarobiły” …. 2,5 mld zł. I dalej biedne. To od 2008 ile „zarobiły” na frankowcach i gdzie są te pieniądze?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki