REKLAMA

Analitycy: Złoty traci m.in. w związku z danymi nt. polskiej gospodarki

2016-11-30 17:50
publikacja
2016-11-30 17:50
Analitycy: Złoty traci m.in. w związku z danymi nt. polskiej gospodarki
Analitycy: Złoty traci m.in. w związku z danymi nt. polskiej gospodarki
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Mimo pozytywnego sentymentu do ryzykownych aktywów, polska waluta podczas środowej sesji taniała - informują analitycy. Złotemu nie pomogły dane o PKB za III kwartał, które potwierdziły zapaść w inwestycjach - uważa ekspert DM mBanku Rafał Sadoch.

Złoty najbardziej tracił do dolara, który zyskał po pozytywnych danych z amerykańskiej gospodarki. Około godz. 17.35 euro kosztowało 4,45 zł, dolar - 4,21 zł, frank szwajcarski - 4,13 zł, a funt - 5,26 zł.

Analityk DM mBanku Rafał Sadoch podkreślił w komentarzu, że w środę euro w szczytowym momencie kosztowało 4,45 zł. "Niemniej jednak złoty mocniej potaniał wobec dolara amerykańskiego, który na skutek solidnych danych z amerykańskiej gospodarki ponownie zyskał na wartości" - zwrócił uwagę.

Dodał, że złoty w porównaniu do innych walut regionu był raczej słaby.

"Z pewnością nie pomogły mu dane o PKB za trzeci kwartał, które potwierdziły zapaść w inwestycjach i zwiększyły niepewność przyszłego kształtu koniunktury. Wszystko wskazuje na to, że końcówka roku przyniesie dalsze hamowanie polskiej gospodarki. Dzisiejsze dane GUS wskazujące, że polska gospodarka po 28 miesiącach wyszła z deflacji, nie miały większego wpływu na notowania złotego" - wskazał Sadoch.

Według analityka DM mBanku w kolejnych dniach złoty może nadal tracić, w szczególności do euro. Zależeć to będzie od rozstrzygnięcia ws. włoskiego referendum konstytucyjnego. Jeżeli okaże się ono fiaskiem, to - jak prognozuje Sadoch - za jedno euro będzie można płacić nawet 4,50 zł.

Podobnie uważa Konrad Ryczko z DM BOŚ, który zwrócił uwagę, że w trakcie środowej sesji obserwowaliśmy dalsze utrzymanie presji podażowej na polską walutę.

"Na parze USD/PLN notowania ponownie znalazły się tuż poniżej 4,20 zł. Ponownie, poza generalnie słabymi nastrojami wokół PLN, ruch ten tłumaczyć należy podbiciem wyceny dolara amerykańskiego na szerokim rynku, po kolejnych dobrych wskazaniach makro z tamtejszej gospodarki. Dodatkowo należy wspomnieć o mocnych wzrostach na rynku ropy naftowej po osiągnieciu porozumienia dot. ograniczenia produkcji przez OPEC" - wskazał.

Jego zdaniem wyższe ceny ropy wskazują na możliwe podbicie wskaźników inflacyjnych i w konsekwencji mogą zbliżać nas do kolejnych podwyżek stóp ze strony FED. (PAP)

mick/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (37)

dodaj komentarz
~40i4
Jak myslicie ilu pisiorow sadzi ze te kursy i ddane z gosp to efekt rzadow tych nieudacznikow? PROMIL!!!
~Masakra
Na taczkach powinni was wywieźc pisiory za psucie gospodarki i rozdawanie nie swojej kasy
~Marek
Drogie pisiary! Wkrótce dotkliwe podwyżki cen w sklepach. To dlatego dostaliście po 500 zł, żebyście teraz zapłacili dodatkowo po 1000zł. Dlatego że trzeba jeszcze dać pensje na urzędasów, którzy rozdzielają wasze wesołe zasiłki.
~Posejdon
Szanowni internauci ! Wskazujecie wiele przyczyn słabości złotego, a moim zdaniem jest ona związana wyłącznie z tym, że Pan Prezydent obiecał pomoc frankowiczom i jak widać obietnicy tej dotrzymuje z nawiązką... Gdyby było inaczej to na stabilność złotego wpływ by miało pierdnięcie komara w Afryce.
~silvio_gesell
Złoty traci bo nie ma pokrycia w rosnącej populacji. Bądźmy realistami.
~fadsf
A mogli brac te karakale przy kursie za usd 3.80. Zrobic całą płatnosc i byloby sporo zaoszczedzone. Teraz to nawet na blackkawki ich nie bedzie stac. Kupią tyle aby na defilade starczyło. Taka typowa polska bylejakosc. Głupota
~izi
Caracali nie kupili, bo Rafalska zabrała miliardy na 500+.
~Omnipotek odpowiada ~izi
dokładnie. Z czegoś trzeba finansować rozdawanie kasy. Aktualny pomysł na obronność Polski to obrona terytorialna czyli kibole latający z maczetami.
~jskdi
pewnie że taniała skoro ci inteligentni inaczej pisowcy rozwalają gospodarkę, co objawia się we wskaźnikach, kupowanie głosów i nieróbstwo plus niszczenie branż handlowej, bankowej, teraz za aptekarską się biorą MISTRZE, jeszcze 3 lata i będzie złotówka wyceniania jak hrywna, bo i styl rzadzenia podobny
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki