REKLAMA

Amsterdam wyprzedził Londyn w obrocie akcjami

2021-02-13 19:09
publikacja
2021-02-13 19:09
Amsterdam wyprzedził Londyn w obrocie akcjami
Amsterdam wyprzedził Londyn w obrocie akcjami
fot. PIROSCHKA VAN DE WOUW / / FORUM/Reuters

Amsterdam wyprzedził w styczniu Londyn jako największe centrum obrotu akcjami w Europie - poinformował "Financial Times", cytowany przez niderlandzkie media. Brytyjski dziennik ocenia, że Amsterdam jest jednym z pierwszych beneficjentów brexitu.

W styczniu na giełdzie Euronext Amsterdam oraz w holenderskich oddziałach giełdy opcji CBOE Europe i platformy Turquoise notowano dziennie średnio 9,2 mld euro, co stanowi ponad czterokrotny wzrost w porównaniu z grudniem 2020 r. Jak podaje "FT", obroty w Londynie gwałtownie spadły do 8,6 mld euro, wypierając tym samym stolicę Wielkiej Brytanii z historycznej pozycji centrum europejskiego rynku.

Cytowani przez brytyjski dziennik analitycy wskazują, że zmiana była konsekwencją zakazu handlu w Londynie przez instytucje finansowe z siedzibą w UE. Bruksela nie uznała bowiem brytyjskich giełd i systemów obrotu za posiadające taki sam status nadzorczy jak jej własny.

Charlotte Waaijers, dziennikarka ekonomiczna portalu NOS, poinformowała w piątek, że holenderski Urząd ds. Rynków Finansowych (AFM), zauważył te zmiany już w pierwszym dniu sesyjnym, kiedy to jedna piąta wszystkich akcji w UE była przedmiotem obrotu w Amsterdamie.

Udział ten tylko się zwiększył i wynosi obecnie prawie jedną trzecią. Dziennikarka podkreśla, że zmiana jest głównie symboliczna i chociaż dodaje Amsterdamowi prestiżu, to dodatkowy handel na giełdzie nie spowoduje natychmiastowego zwiększenia miejsc pracy w Holandii.

Przyznaje jej rację Sander van Leijenhorst, kierownik programu ds. brexitu w Urzędzie ds. Rynków Finansowych. Cytowany przez NOS urzędnik mówi o maksymalnie kilkuset nowych miejscach pracy. „To praca dla konsultantów, prawników oraz pracowników sektora IT” - mówi.

Jak podaje "FT", w brytyjskiej stolicy wprawdzie nie ma paniki, jednak w odpowiedzi Londyn zniósł zakaz handlu szwajcarskimi akcjami, takich spółek jak Nestle i Roche, który jest obecnie zakazany na giełdach UE. Gazeta cytuje również prezesa banku centralnego Wielkiej Brytanii Andrew Baileya, który powtórzył w środę, że UE popełnia błąd, nie przyznając Wielkiej Brytanii statusu równoważności usług finansowych, czyli nie uznając tego rynku za równie uregulowany jak inne rynki unijne, i stara się odciąć Wielką Brytanię od europejskich rynków finansowych.

Tymczasem Holenderska Agencja Inwestycji Zagranicznych (NFIA) podaje na stronie internetowej, że przeszło 500 brytyjskich firm wykazało ostatnio poważne zainteresowanie rozpoczęciem działalności w Holandii. Na stronie NFIA znajduje się nawet specjalny przewodnik dla takich firm. Portal NOS poinformował, że tę tendencję dostrzega również Holendersko-Brytyjska Izba Handlowa (NBCC). „Jesteśmy zajęci niemal dzień i noc, pomagając brytyjskim firmom otworzyć oddział w Holandii” – powiedziała NOS Lyne Biewinga z NBCC.

„Brytyjskie małe i średnie przedsiębiorstwa zwracają uwagę na Holandię ze względu na dobrą infrastrukturę, szybkie połączenia cyfrowe oraz dobrze wykształconą i dobrze znającą język angielski siłę roboczą. To sprawia, że m.in. Amsterdam jest jednym z ulubionych miejsc do osiedlania się” - dodała Biewinga.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ fit/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
_jasko
W czerwcu 2016 roku Mitoman Morawiecki wyraził nadzieję, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i zmianie przepisów regulujących przepływ kapitału, finansowa elita Europy przeniesie część swoich aktywów do Polski.
- City w Londynie, czyli to wielkie centrum finansowe świata, będzie miało pewne dylematy
W czerwcu 2016 roku Mitoman Morawiecki wyraził nadzieję, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i zmianie przepisów regulujących przepływ kapitału, finansowa elita Europy przeniesie część swoich aktywów do Polski.
- City w Londynie, czyli to wielkie centrum finansowe świata, będzie miało pewne dylematy do rozwiązania - mówił. - W tym również, w jaki sposób dalej świadczyć usługi kontynentalnej części Unii Europejskiej. Zapraszam więc do Warszawy - wprost wystosował apel do decydentów wielkiego kapitału Mitoman.

Jak zawsze Słowa naszego Mitomana ciałem się stały....
santoriusz
czy taki kretyn jak Ty Jasko nie muzykancie nie rozumie znaczenia słowa nadzieja? nic tylko obsmarować taka patologia potrafi i jak tu można normalnie w takim kraju funkcjonować. Co jeden to lepszy patol do kwadratu
darius19
jest przyczyna - jest skutek

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki