REKLAMA

Amerykańskie firmy wśród liderów inwestycji w KSSE

2019-08-29 06:31
publikacja
2019-08-29 06:31
Amerykańskie firmy wśród liderów inwestycji w KSSE
Amerykańskie firmy wśród liderów inwestycji w KSSE
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

30 projektów inwestycyjnych wartych w sumie ponad 3,5 mld zł realizują w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE) firmy z amerykańskim kapitałem - wynika z informacji zarządu strefy. Wyróżnikiem amerykańskich przedsięwzięć w regionie jest innowacyjność.

"Inwestycje realizowane m.in. przez kapitał amerykański nie tylko tworzą wysokojakościowe miejsca pracy, ale przyczyniają się do wzrostu innowacyjności, np. w branży motoryzacyjnej, maszynowej, metalowej czy wyrobów ze szkła" - powiedział PAP prezes KSSE dr Janusz Michałek.

Przykładem może być kolejna w KSSE inwestycja amerykańskiej firmy Guardian Glass, która - jak informowano w momencie rozpoczęcia inwestycji - kosztem ok. 200 mln euro w przyszłym roku uruchomi w Częstochowie drugi zakład wyspecjalizowany w produkcji szkła m.in. dla budownictwa. Pracę znajdzie ponad 150 osób. Inwestor modernizuje też swoją pierwszą hutę, działającą już od kilkunastu lat. Zakład, wytwarzający m.in. szkło typu float (płaskie) oraz szkło powlekane, należy do najnowocześniejszych hut szkła na świecie.

W ub. roku inna spółka z grupy Guardian Industries uruchomiła w Katowicach centrum usług, które zajmuje się obsługą finansową i księgową spółek Guardiana w Europie. W Polsce do grupy Guardian Industries należą, oprócz huty w Częstochowie i centrum usług w Katowicach, także zatrudniający 365 osób zakład SRG Global w Bolesławcu, produkujący komponenty dla przemysłu samochodowego. Natomiast Molex, firma z grupy Koch (właściciela Guardian Industries) ma w Polsce ośrodki produkcyjne oraz centra badań i rozwoju, gdzie zatrudnia ponad 1,4 tys. osób.

Wśród inwestorów w istniejącej od ponad 20 lat KSSE firmy z kapitałem amerykańskim zajmują obecnie czwartą pozycję - po francuskich, włoskich i polskich, a przed m.in. niemieckimi i japońskimi. Na inwestorów z USA przypada ok. 11 proc. wszystkich inwestycji w strefie. Większość obecnych w strefie amerykańskich firm nie poprzestała na jednym projekcie, realizując i planując kolejne przedsięwzięcia.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Aktualnie, na podstawie ważnych zezwoleń i decyzji o wsparciu, wydanej już w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, amerykańskie firmy zrealizują aż 30 projektów inwestycyjnych wartych ponad 3,5 mld zł. Dzięki nim pracę znajdzie 7,3 tys. osób, a przedsiębiorcy ci utrzymają aż 3,6 tys. już utworzonych stanowisk pracy" - wylicza prezes Janusz Michałek.

Jego zdaniem wyniki te świadczą m.in. o wciąż dużym zainteresowaniu amerykańskiego biznesu regionem oraz o jego niesłabnącej atrakcyjności, co - jak mówił prezes - cieszy tym bardziej, że amerykańskie inwestycje z reguły niosą ze sobą dużą dawkę innowacji oraz zaawansowanych technologii produkcji.

Wśród amerykańskich inwestorów w KSSE dominują - podobnie jak w innych grupach inwestorów w KSSE - firmy z sektora motoryzacyjnego. W katowickiej strefie działają m.in. amerykańscy producenci siedzeń samochodowych Lear Corporation i Adient, a także dostawcy innych komponentów i materiałów dla przemysłu samochodowego, jak Tenneco, Eaton Automotive Systems, Dayco Poland, Cooper Standard Polska, Tru-flex, czy JAC Products Poland.

"Katowicka SSE od lat jest motorem automotive, o czym już nie raz przekonała się ta branża; stąd KSSE jest dla niej naturalnym wyborem. Również firmy z USA działające w sektorze motoryzacyjnym doceniły nasze atuty pod względem prowadzenia działalności gospodarczej, i obecnie wiodą prym wśród inwestorów amerykańskich w KSSE. Zainwestują one aż 2,2 mld zł i utworzą blisko 5,5 tys. nowych miejsc pracy" - poinformował prezes Michałek.

Swoje zakłady w KSSE mają również znane amerykańskie spółki z branży maszynowej, jak Rockwell Automation, Joy Maszyny Górnicze i Caterpillar, a także Oasis East z branży AGD.

Katowicka SSE obejmuje swym zasięgiem woj. śląskie oraz sześć powiatów woj. opolskiego. Obecnie działa w niej ponad 390 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały ok. 36 mld zł, tworząc ok. 80 tys. miejsc pracy.

Prezydent USA Donald Trump ma odwiedzić Polskę 31 sierpnia - 2 września. Jak mówił w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk, kwestie bezpieczeństwa, nie tylko militarnego, ale i gospodarczego, w tym energetycznego, będą wśród tematów rozmów w Warszawie prezydenta Trumpa.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki