REKLAMA

Amerykański dolar będzie w odwrocie w 2020 r.

2020-01-04 18:02
publikacja
2020-01-04 18:02
Amerykański dolar będzie w odwrocie w 2020 r.
Amerykański dolar będzie w odwrocie w 2020 r.
fot. Blue Planet Studio / / Shutterstock

Amerykański dolar tracił w IV kwartale 2019 roku niemal wobec wszystkich najpłynniejszych walut świata. Najbardziej zyskały na tym trendzie były brytyjski funt, południowoafrykański rand i dolar nowozelandzki – wynika z raportu IRR Quarterly, przygotowanego przy współpracy z PAP Biznes. Wobec złotego dolar osłabił się w ciągu kwartału o 5,3 proc.

Dolar stracił wobec brytyjskiego funta 6,3 proc. w ostatnich trzech miesiącach 2019 roku. W grupie 20 najbardziej płynnych walut świata wg rankingu Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), funt znalazł się w pierwszej trójce pod względem skali umocnienia wobec dolar. Nieco mocniej USD osłabił się jedynie wobec randa południowoafrykańskiego i dolara nowozelandzkiego. W obu przypadkach notowania spadły o 6,9 proc.

Tłem dla umocnienia funta było zwycięstwo w grudniowych, przedterminowych wyborach parlamentarnych, konserwatystów Borisa Johnsona. Wygrana poważnie zwiększyła decyzyjność brytyjskiego rządu, co pozwala z dużym prawdopodobieństwem oczekiwać, że zgodnie z obietnicami Johnsona, z końcem stycznia Wielka Brytania opuści Unię Europejską.

„Cała historia brexitu trąci paradoksem. Pod koniec czerwca 2016 roku, na wieść o referendalnej decyzji o opuszczeniu UE przez Brytyjczyków, funt zapoczątkował niespotykaną falę przeceny – para GBP/USD spadła z ok. 1,50 do 1,20 w październiku 2016 roku. Teraz, kiedy wyjście z UE wydaje się formalnością, a na horyzoncie czają się poważne problemy, w tym gospodarcze i potencjalnej secesji niektórych części Zjednoczonego Królestwa po opuszczeniu wspólnego rynku unijnego, inwestorzy zdają się nie zwracać na nie uwagi. GBP/USD od dołka z początku września 2019 roku z ok. 1,19 wzrósł do nieco ponad 1,30 na koniec IV kwartału" – napisano w raporcie.

Wyjątkiem od zasady, zgodnie z którą dolar tracił na wartości, było umocnienie się amerykańskiej waluty w stosunku do liry tureckiej (o ponad 5 proc.) i, w mniejszym zakresie, w odniesieniu do jena japońskiego i rupii indyjskiej (poniżej 1 proc.).

Większość analityków jest zdania, że w najbliższych miesiącach dolar w dalszym ciągu będzie się osłabiał i na koniec 2020 roku kurs EUR/USD wyniesie 1,15-1,18.

„Może na to wskazywać, choćby saldo napływów netto do ETF-ów akcyjnych, jako wskaźnik wyprzedzający, który w poprzednich latach nie zawodził” – zaznaczyli twórcy opracowania.

W IV kwartale 2019 roku saldo napływów netto do funduszy akcyjnych strefy euro typu ETF było dodatnie, po raz pierwszy od połowy 2016 roku. Od 2013 roku każdorazowo taka sytuacja oznaczała, że kurs pary EUR/USD kształtował lokalne dno, po czym, wraz ze wzmocnieniem napływów netto, dolar osłabiał się do euro.

Także wobec złotego dolar tracił na wartości pod koniec 2019 roku.

„Polsce sprzyja wciąż wysokie tempo wzrostu gospodarczego, połączone z minimalnie ujemnym, choć poprawiającym się saldem na rachunku obrotów bieżących. Zgodnie z danymi NBP ujemne saldo w obrotach bieżących wyniosło 0,8 mld zł według ostatnich danych za trzeci kwartał 2019 roku” – wskazali autorzy raportu. (PAP Biznes)

maq/tj

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (18)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Dolar wzrośnie na koniec roku bo NBP musi wyrobić kilka mld złotych do bużetu.
leotdi
Dolar w odwrocie?! Tylko kiedy Amerykanie tak zechcą! Funt? Dobre sobie, funt jeszcze zanurkuje - w końcu jest cały czas w Mega Trendzie spadkowym. To chwilową korekta! EURo? Tylko zacznie rosnąć kiedy gospodarka światowa odbije! A odbija? Nie! Długi? A kto ich nie ma? Anglia tonie w długach, w przeciwieństwie do Szwajcarii ( aż Dolar w odwrocie?! Tylko kiedy Amerykanie tak zechcą! Funt? Dobre sobie, funt jeszcze zanurkuje - w końcu jest cały czas w Mega Trendzie spadkowym. To chwilową korekta! EURo? Tylko zacznie rosnąć kiedy gospodarka światowa odbije! A odbija? Nie! Długi? A kto ich nie ma? Anglia tonie w długach, w przeciwieństwie do Szwajcarii ( aż 800 mld. CHF + w bilansie - to aż 120% PKB Szwajcarii). Waluty - to wyłącznie spekulacja. Zwłaszcza Londynu!
Ale i tak radzę trzymać Jena, franka lub dolara. W takiej kolejności hierarchii!
grzegorzkubik
Przypominam. Złoto mknie do góry. Tego się trzymajmy.
leotdi
NIE (!) Złoto osiągnęło 6-Sty-2020 "złoty" Poziom Fibo, tj. 61.8% z lat 2011-2015, tj. wzrost o 61.8% po spadku z tych lat (!) Teraz SPADEK(!)
antek10
Aha , czyli bedzie odwrotnie.
johny_kielbasiany
Pompowali dolara przez 3lata na 4zl moze czas zejsc z tego dolara na 3zl
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
open_mind
Dolar w odwrocie? Dolar nie będzie osamotniony wszystkie papierowe konfetti czeka dupnięcie.
Ps. Zwróciliście uwagę jaka cisza na te zabójstwo generała Irańskiego ze strony Rosji, Chin, Turcji i pozostałych ?
mooooo
A jak ma być z tym dolarem jak gospodarka amerykanska jest zadłużona na 107 lat bądźmy realistami na kosmicznych długach nikt nie zbuduje silnej waluty i stabilnej gospodarki
passenger
Angole drukują mniej niż ECB, Amerykanie i Japończycy, więc funt się umacnia. Druga sprawa wyjście z UE pozwoli im zaoszczędzić kupę kasy, którą mogą wykorzystać na rozwój kraju.

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki