REKLAMA

Ambasador USA w Polsce odniosła się do zarzutów o lobbing na rzecz amerykańskich firm

2020-05-11 07:17
publikacja
2020-05-11 07:17

Podczas spotkań z premierem Mateuszem Morawieckim nie sugerowałam jakichkolwiek zapisów prawnych – zapewniła w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

fot. Hubert Mathis / / Reuters

Mosbacher odniosła się do zarzutów o lobbing na rzecz amerykańskich firm, m.in. w sprawie rozporządzenia dotyczącego sieci 5G. Naciski sugerował Robert Winnicki z Konfederacji, pytając premiera o liczbę spotkań i rozmów telefonicznych z ambasador USA.

"Wydaje mi się, że spotkania związane z 5G były trzy, i to w ubiegłym roku. Dotyczyły m.in. deklaracji w sprawie bezpieczeństwa sieci 5G, którą mieli podpisać premier Morawiecki i wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence" – wyjaśniła Mosbacher.

Na pytanie, czy podczas tych spotkań sugerowała jakieś konkretne zapisy prawne, odpowiedziała, że nie.

"Nie sufluję w jakikolwiek sposób polskiemu rządowi. Natomiast deklaracja, podpisana ostatecznie przez premiera Morawieckiego i wiceprezydenta Pence'a we wrześniu ubiegłego roku, jest jawnym i ogólnie dostępnym dokumentem. Tekst został wypracowany w normalnej procedurze" – zaznaczyła.

Powiedziała też, że nie ma wiedzy na temat rozmów Donalda Trumpa z Andrzejem Dudą w sprawie 5G.

"Wiem, że takie kontakty odbywały się na linii Pence-Morawiecki. Sądzę, że były potem komunikowane na linii Trump-Duda. Być może prezydenci rozmawiali o poufności i ochronie informacji w kontekście firmy Huawei. Jednak to tylko moje przypuszczenia, bo nie uczestniczyłam w tych rozmowach i nie znam ich szczegółów" – zapewniła.

Ambasador USA podkreśliła, że jej zadaniem jest praca na rzecz amerykańskich firm, ale ma ona na celu wyłącznie zapewnienie, by działały na sprawiedliwym rynku.

"Zabiegam o to, by nie były dyskryminowane i miały równe szanse z innymi. Pamiętajmy, że amerykańskie firmy zainwestowały w Polsce 42 mld dolarów" – powiedziała.

Pytana o lobbing na rzecz takich firm, jak Uber, Discovery i Genentech, stwierdziła, że w przypadku tych firm "występowały kwestie, które wymagały wyjaśnienia", jednak zależało jej wyłącznie na zapewnieniu równej konkurencji. (PAP)

kmz/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (11)

dodaj komentarz
fermax
los staros torbos ... amigos bigos
talmud
rynek musi byc......"sprawiedliwy".....BUAHAA HAAH HAHA HAHAA HHA
czerwony_wiewior
Dobrze, że ktoś tu ma jaja :-)
ajwaj
Tu wiidac jak kal-boje przyjmuja PISy,
na stojaco, bez taboreta, bez flagi > PAD

Maja robic i milczec :) MEGA OBCIACH... SanEscobar nawet przyjmuja z honorami

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1764486,1,stojacy-duda-siedzacy-trump--wpadka-protokolu-wpadka-prezydenta.read
jacyna2017
Tygodnik Polityka był burkiem komunistów i umie myśleć tylko w kategoriach 'pana' i żal mu, że teraz bezdomny, więc co to za źródło wiedzy!? Z USA trzeba wiedzieć gdzie zawalczyć, a gdzie odpuścić. Zgrzyt to TVN 'deep fake' siejący propagandę w niewiadomo w czyim interesie, bo ani USA ani naszym!
bonvivant
Żorżeta z uśmiechem ale jednak tupnie i dobra zmiana znów do budy.
1a2b
USA to poważne państwo i jako takie powinno unikać w dyplomacji takich niedouczonych i grubo ciosanych naturszczyków jak Mosbacher.
talmud
na odcinki malo-obiecujace.....wysylaja swoich najlepszych dyplomatów......nic nie trzeba owijać w xxxxx......LAUGHING MY ASS OFF
mknowak
ale dlaczego ma unikać jeśli się sprawdzają...... ona nic nie sugerowała ona dała gotowe ustawy a nasz rząd te ustawy podpisał czyli się kobieta sprawdza więc dlaczego uważasz że jest niedouczona. Ona jest po prostu SKUTECZNA w przeciwieństwie do "naszego" rządu.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki