REKLAMA

Takich wyników nie było od 2020 r. Gigant e-commerce zaskoczył rynek

Michał Misiura2023-08-04 09:46redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-08-04 09:46

Cięcia kosztów i boom na sztuczną inteligencję przynoszą owoce - Amazon odnotował najwyższe zarobki od ostatniego kwartału 2020 roku. Kurs akcji spółki wystrzelił w handlu posesyjnym.

Takich wyników nie było od 2020 r. Gigant e-commerce zaskoczył rynek
Takich wyników nie było od 2020 r. Gigant e-commerce zaskoczył rynek
/ Shutterstock

Amazon przedstawił wyniki za okres kwiecień-czerwiec 2023, pobijając najśmielsze oczekiwania inwestorów. Spółka osiągnęła zysk w wysokości 6,7 mld dol., czyli prawie dwukrotnie większy niż przewidywany. Zysk na akcję wyniósł 65 centów w kontrze do prognozowanych 35 centów. Sprzedaż netto sięgnęła 134,38 mld dol., pokonując oczekiwane 131,63 mld.

Największa na świecie spółka e-commerce odnotowała także skokowy wzrost zysku operacyjnego, który wyniósł w II kwartale 7,68 mld dol. (Wall Street spodziewało się 4,72 mld dol.). Oczekiwania rynku przerosła również marża operacyjna, która sięgnęła 5,7 proc. w porównaniu z prognozowanymi 3,46 proc.

Spółka umieściła swoje szacunki sprzedaży netto w bieżącym kwartale w przedziale 138-143 mld dol. Wcześniejsze przewidywania zakładały, że wyniesie ona 138,3 mld dol.

Po publikacji wyników akcje Amazon ruszyły w górę, zyskując 8,7 proc. w handlu posesyjnym. Od początku roku notowania spółki wzrosły już o ponad 50 proc.

Amazon: kurs akcji po publikacji wyników (MarketWatch)

Brutalne cięcie kosztów i chmurowy biznes

Dyrektor generalny Amazon Andy Jassy kładzie wyraźny nacisk na poprawę rentowności spółki. Jego wysiłki w celu ograniczenia kosztów zaowocowały masowymi zwolnieniami, na których fali pracę straciło do tej pory 27 000 osób. Jassy wycofał się także z bardziej ryzykownych przedsięwzięć spółki, takich jak opieka zdrowotna i sprzedaż produktów spożywczych.

W celu zmniejszenia wydatków firma zrezygnowała także z prowadzenia osobnych filii w każdym kraju, zastępując je 8 regionalnymi oddziałami, obsługującymi większe obszary geograficzne.

Usługi w chmurze stanowią jedno z głównych pól bitwy pomiędzy gigantami technologicznymi. Patrząc na konkurencję Amazona, w ostatnim kwartale dynamika wzrostu sprzedaży spadła w tym segmencie w Microsoft, który wciąż pozostaje jednak chmurowym liderem z 24 mld dol. zysku. Alphabet zaczyna wychodzić na plus. Chmura przestała przynosić spółce straty w I kwartale, a w drugim wygenerowała zysk w wysokości 395 mln dolarów.

Sprzedaż Amazon Web Services (AWS) podniosła się tymczasem o 12 proc. r/r. Był to wyraźny spadek dynamiki wzrostu w porównaniu z I kwartałem, kiedy umocniła się o 16 proc. Był to także najniższy kwartalny wzrost od 2015 roku, kiedy spółka zaczęła zarabiać na chmurze. W okresie kwiecień-czerwiec 2023 Amazon wygenerował na związanych z nią usługach 22,14 mld dol. (prognozowano 21,71 mld dol.). Marża zysku AWS spadła do 24,2 proc. z 29 proc. rok wcześniej.

Jassy uspokajał inwestorów, mówiąc, że jest przekonany co do dalszej ekspansji AWS. Jego zdaniem firma utrzyma w segmencie usług w chmurze dwucyfrowy wzrost, dzięki poszerzaniu bazy klientów oraz gorączce wokół sztucznej inteligencji.

- Jedna z interesujących rzeczy w AWS, obecna od najwcześniejszych dni, to fakt, że im więcej masz popytu, tym więcej kapitału musisz wydać, ponieważ inwestujesz z góry w centra danych i sprzęt, a następnie zarabiasz na tym przez długi czas - skomentował dyrektor Amazon.

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (21)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
milky_on
Mamy 21 wiek a nie średniowiecze. Normalny świat nie da zgody żeby banda oszołomów ochrzczonych na zbawców pod pozorem umoralnienia zdegenerowanej populacji urządzała sobie wyprawy krzyżowe.

Wypad do Rosji albo Iranu jak Ci Europa zgnilizną zalatuje.

Thebil.
iluminata_4
Z USA zostanie tylko AI i ...

Skrajnie niepoprawny politycznie wykres:
https://iluminata.pl/wp-content/uploads/2023/06/biali-vs-czarni-usa-2048x895.jpg
bha
Oby te mamonowe kokosy wypracowane przecież przez wszystkich pracowników również i do samego dołu dotarły.Oby?.
samsza
"Możesz" mieć "czarnego forda" lub idź do sklepu kupić drożej, ok.
mordechaj-blumsztajn
Zupełnie przypadkowo covidoza i lockdowny pomogły branży jak i popchały cyfryzację społeczeństwa.
koperytko
ile to jest 60 centów.... Policzmy.....
Kurs 140 dolców ... czyli 0,5% kwartalnie na akcję - REWELACJA !!!! proponuje kurs 300USD...

Porównując do spółek na GPW to jest zwykły smiec nie warty uwagi i co , wazne lokata w obligacje w USA przyniesie zysku rocznego 4% a Amazon jak będą kolejne REWELACYJNE wyniki finansowe - 1,9%
dziadekjarek
Do których niby spółek na GPW?
men24a
Też jestem zdania że Amazon powinien być państwowy i taki Obajtek zarządza paliwa po 7 zł za litr a nie jak Tusk po 5 zł i chwali się rekordowymi marżami a nie jak jakiś Amazon 5 % .

My nie jesteśmy od pomocy Polakom. Jesteśmy firmą, która działa na globalnym rynku paliw.
"Główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski
Też jestem zdania że Amazon powinien być państwowy i taki Obajtek zarządza paliwa po 7 zł za litr a nie jak Tusk po 5 zł i chwali się rekordowymi marżami a nie jak jakiś Amazon 5 % .

My nie jesteśmy od pomocy Polakom. Jesteśmy firmą, która działa na globalnym rynku paliw.
"Główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski mówił w czwartek w TVN24, że zarząd spółki "nie może działać na jej niekorzyść". Jeżeli na rynku ceny kształtują się tak, że generują duże zyski.

W całym 2022 r. Grupa Orlen osiągnęła przychody na poziomie 278,5 mld zł, EBITDA LIFO na poziomie 38,7 mld zł i zysk netto w wysokości 21,5 mld zł"
Historyczny zysk ze względu na rekordowo wysokie marże rafineryjne, które w II, III i IV kwartale 2022 r. wynosiły odpowiednio 26,5, 16,4 oraz 22 dolary na baryłkę
koperytko odpowiada dziadekjarek
czego znowu nie rozumiesz lemingu ???

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki