Amazon wejdzie do Polski. Negocjuje z Pocztą Polską

Gigant handlu elektronicznego – amerykański Amazon – najprawdopodobniej jeszcze w tym roku wejdzie do Polski – donosi „Gazeta Wyborcza”. Spółka prowadzi rozmowy na temat współpracy z Pocztą Polską.

Choć Polacy od dawna mogą robić zakupy za pośrednictwem serwisu Amazon, czynią to poprzez polskojęzyczną wersję niemieckiego oddziału Amazona. Wkrótce ma się to zmienić. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, Poczta Polska przeszła już testy jakościowe Amazona.

Jeśli rozmowy zakończą się podpisaniem umowy o współpracy, polski operator pocztowy będzie odpowiedzialny za dystrybucję przesyłek zamawianych przez polską wersję serwisu Amazon.com na terenie Polski i Ukrainy. Decyzja zostanie podjęta wiosną. Ostateczne rozmowy zaplanowano na kwiecień.

Nowy ukad sił w polskim e-handlu

Wejście Amazona do Polski może zmienić diametralnie układ sił na polskim rynku handlu elektronicznego. Amerykański gigant o klientów walczyłby bowiem z obecnymi potentatami: Allegro i serwisem AliExpress należącym do holdingu Alibaba.

Amazon nad Wisłą nie zaczynałby jednak od zera. Spółka zatrudnia w Polsce ponad 16 tys. osób. Posiada m.in. siedem centrów dystrybucyjnych: w Poznaniu, Wrocławiu, Bielanach Wrocławskich, Okmianach pod Bolesławcem, Sosnowcu, Kołbaskowie pod Szczecinem, Pawlikowicach pod Łodzią. Kolejne budowane jest w Gliwicach. Wkrótce pracę znajdzie w nim blisko tysiąc osób i blisko 4 tys. pracowników odpowiedzialnych za transport. Spółka posiada także Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku oraz biuro Amazon Web Services w Warszawie.

Idzie nowe dla sprzedawców

Wejście Amazona do Polski zmieni przede wszystkim sytuację sprzedawców. Jak zauważa „Gazeta Wyborcza”, do tej pory handel komplikowały m.in. problemy z rozliczaniem podatku VAT, a sprzedawcy musieli rejestrować się jako płatnicy VAT w Niemczech.

Sprzedaż produktów za pośrednictwem Amazona kosztuje jednak sporo. Za założenie i utrzymanie konta w serwisie spółka życzy sobie 39 euro miesięcznie (ok. 165 zł). Do kosztów należy dołożyć jeszcze prowizje od sprzedaży, które wahają się od 8 do 15 proc. Amazon wymaga także wysyłki co najmniej 90 proc. zamówień w ciągu dwóch dni roboczych. Pomaga w tym płatna usługa Fulfillment By Amazon, która po uprzednim wysłaniu zamówienia do magazynu Amazona zapewnia pakowanie i ostateczne wysłanie paczki do adresata.

W 2019 r. Amazon znalazł się po raz trzeci z rzędu na czele zestawienia 500 najcenniejszych marek świata, przygotowywanego przez firmę Brand Finance. Spółka została wyceniona na 220,8 mld dol. i jako pierwsza w historii przekroczyła próg 200 mld dol. W rankingu wyprzedziła inne amerykańskie marki: Google i Apple.

MKZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 4 masekrut555

Kolejna branża, w której wygryzie się polskie spółki. A dopiero co był podatek cukrowy i sprzedane koncesje..

! Odpowiedz
1 13 karbinadel

Jakie polskie spółki? Masz na myśli Allegro? Polski jest tam tylko język interfejsu

! Odpowiedz
7 3 ahim

Jak będzie tylko możliwa wysyłka pocztą to rezygnuję. W Niemieckim Amazaonie spor rzeczy droższa a tam jest mniejszy vat. Lepiej jednak poprosić krewnych co tam mieszkają , aby zakupili i przywieźli, ja czasem tak robię. Jak jest promocja i ten tańszy vat to się opłaci.

! Odpowiedz
5 33 kuba_rzeszowiak

Żegnamy Alledrogo RIP

! Odpowiedz
6 27 krswlr

Amazon tyle hajsu, że Allegro wciągnie nosem.
Dodatkowo oferuje zasięg globalny dla sprzedawców vs. zaledwie jeden rynek, w przypadku Allegro.

Janusze biznesu mogą jedynie spiłować zęby na polityce firmy, która jest bardzo pro-kliencka, także odpadną wałki przy sprzedaży.

! Odpowiedz
30 15 anty12

To bedzie tragedia. PP bedzie dostarczac przesylki,, chyba krasc przesylki.

! Odpowiedz
21 21 kubuspuchatek

To jest chore, znowu dajemy się wykołować! Amazon nie placi podatku cyfrowego a więc Polskie firmy będą niekonkurencyjne! Będzie bieda i tylko wysokie koszty energii elektrycznej i gazu. NIC nie dba rząd o społeczeństwo i firmy,

! Odpowiedz
17 33 anty12

PiSiorki klekaja przed USA.

! Odpowiedz
5 5 masekrut555

Polskie społeczeństwo też nie dba, uświadomisz to sobie jak znowu wygra duda...

! Odpowiedz
11 46 gronostaj

"Poczta Polska przeszła już testy jakościowe Amazona"

No mnie to zdanie rozśmieszyło. A co testowali? Ilość awiz wystawianych na minutę?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne