REKLAMA

Alumetal zakłada, że wyda ok. 50 mln zł na inwestycje w '17 (opis)

2016-11-04 14:46
publikacja
2016-11-04 14:46

Alumetal szacuje, że CAPEX grupy wyniesie w 2017 r. ok. 50 mln zł - poinformował podczas konferencji członek zarządu spółki Przemysław Grzybek. Spółka finiszuje z inwestycją na Węgrzech, zaczyna rozbudowę zakładu w Polsce i decyduje się na wyjście z inwestycji we francuską spółkę SKTB Aluminium.

W tym roku wydatki inwestycyjne zamkną się kwotą stu kilkunastu milionów złotych. Po dziewięciu miesiącach roku nakłady wyniosły 97,2 mln zł.

"W 2017 r. będzie realizowany projekt rozbudowy mocy zakładu w Gorzycach, co pochłonie 58,5 mln zł. Na przyszły rok przewidywane jest wydatkowanie 70 proc. tej kwoty" - powiedział prezes Szymon Adamczyk.

Dodał, że dodatkowo wydatki odtworzeniowe pochłoną 1-1,5 mln euro.

"Myślę, że CAPEX przyszłoroczny wyniesie ok. 50 mln zł" - powiedział Grzybek.

Jak poinformowali przedstawiciele Alumetalu, do końca bieżącego roku uruchomiona zostanie druga linia produkcyjna na Węgrzech, tym samym inwestycja zostanie ukończona.

"Naszym celem jest, by od II kw. 2017 r. miesięczne zdolności produkcyjne na Węgrzech były wypełniane w 85-90 proc." - powiedział prezes.

Przedstawiciele firmy liczą się z przejściowym spadkiem marż w związku z koniecznością ulokowania na rynku dodatkowej produkcji z nowego zakładu, ale zastrzegają, że ich celem nie jest sprzedaż za wszelką cenę.

Z optymizmem patrzą na przyszłe kwartały.

"Otoczenie jest wciąż korzystne. Nasi kontrahenci, oceniając perspektywy 2017 roku, mówią o wzroście produkcji. Zakładamy, że powinien nastąpić ok. 3-proc. wzrost konsumpcji stopów aluminiowych" - powiedział prezes.

Alumetal zdecydował, że nie będzie kontynuował inwestycji we francuską spółkę SKTB Aluminium. Zakupu 15 proc. jej udziałów dokonał na początku roku. Umowa przewidywała możliwość dokupienia pozostałych udziałów, albo wyjścia z inwestycji.

"Po dokonaniu analiz (...) doszliśmy do wniosku, że Alumetal skorzysta z opcji wyjścia. Ta decyzja zapadła 18 października. Proces jest prowadzony tak, by do końca 2016 r. akcjonariusze francuscy odkupili posiadany przez nas pakiet 15 proc. udziałów po cenie zakupu, czyli 200 tys. euro" - poinformował Adamczyk.

Pod koniec lipca Alumetal informował, że podjął decyzję o rozbudowie krajowego zakładu stopów w Gorzycach. Nakłady inwestycyjne na ten projekt mają wynieść do 58,5 mln zł i sfinansowane zostaną w całości ze środków własnych grupy. Inwestycja ma pozwolić na zastosowanie nowej technologii produkcji aluminiowych stopów wstępnych i zwiększenie co najmniej dwukrotnie zdolności produkcji tego typu wyrobów (z 7 tys. ton rocznie obecnie).

"Uruchomienie rozbudowanej części zakładu powinno nastąpić w II kwartale 2018 roku" - szacuje prezes.

Jednocześnie zapewnia, że spółka cały czas monitoruje rynek pod kątem akwizycji.

"Staramy się być aktywni zarówno po stronie akwizycyjnej, jak i jeśli chodzi o rozwój organiczny. Myślimy już o dalszym rozwoju, po 2018 roku" - powiedział Adamczyk.

Alumetal podał w czwartek wyniki za III kwartał 2016 roku. Zysk netto spółki spadł do 18,6 mln zł 27,7 mln zł przed rokiem, zysk operacyjny do 18,3 mln zł z 29,2 mln zł, a przychody spadły do 299 mln zł z 351,3 mln zł w III kw. 2015 r.

Przedstawiciele spółki zwracają uwagę na efekt wysokiej bazy - w 2015 roku trzeci i czwarty kwartał były dla spółki bardzo dobre. W tym roku z kolei lepsze były pierwsze dwa kwartały.

Po dziewięciu miesiącach bieżącego roku zysk netto Alumetalu wzrósł do 73,9 mln zł z 59,1 mln zł przed rokiem, EBIT wzrósł do 74,4 mln zł z 66,7 mln zł, natomiast przychody spadły do 954,9 mln zł z 1,1 mld zł przed rokiem. (PAP)

morb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź o ile mniej możesz płacić!

Sprawdź o ile mniej możesz płacić!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki