REKLAMA

Prowizja od sprzedaży a debiut na GPW. UOKiK przyjrzy się praktykom Allegro

2020-09-03 09:48, akt.2020-09-03 14:14
publikacja
2020-09-03 09:48
aktualizacja
2020-09-03 14:14
fot. Sharaf Maksumov / Shutterstock

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące praktyk Allegro, w którym sprawdzi, czy mogło dojść do naruszenia przepisów antymonopolowych - podał urząd w komunikacie.

"W ramach postępowania wyjaśniającego chcemy ustalić, czy Allegro czerpie nieuzasadnione korzyści kosztem sprzedawców profesjonalnych i incydentalnych. W tym celu w szczególności przyjrzymy się warunkom pobierania i zwrotu opłat, a także zasadom ustalania ich wysokości. Sprawdzamy również regulamin od strony konsumenckiej – chcemy ustalić, czy stosowane są klauzule niedozwolone" – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jak podano, w ramach postępowania UOKiK między innymi przyjrzy się zmianom w regulaminie Allegro dotyczącym pobierania prowizji od sprzedaży.

"Dociera do nas wiele skarg ze strony przedsiębiorców na zmieniony mechanizm opłat pobieranych przez Allegro. Pojawiły się nawet sugestie, iż mechanizm ten może służyć podwyższeniu wyceny spółki przed jej wejściem na giełdę. Zweryfikujemy, czy mechanizm opłat stosowany przez Allegro, który jest największym przedsiębiorcą segmentu e-commerce w Polsce, nie narusza prawa konkurencji" – powiedział Chróstny.

UOKiK zamierza przyjrzeć się również przyjętym przez Allegro zasadom zwrotów pobranych prowizji (naliczanie tzw. rabatów transakcyjnych) w sytuacji, w której kupujący odstępuje od umowy zawartej za pośrednictwem platformy internetowej. Urząd przeanalizuje również zasady funkcjonowania usługi Allegro Smart.

"Oceniając regulamin Allegro pod kątem stosowania klauzul niedozwolonych, wątpliwości Prezesa UOKiK budzi postanowienie regulujące zasady wprowadzania zmian do regulaminu świadczenia usług, m.in. przewidujące +akceptację+ zmian w regulaminie bez aktywności ze strony użytkownika portalu (np. poprzez automatyczne odnowienie oferty w serwisie). UOKiK analizuje, czy wyżej opisane klauzule mogą być niedozwolone" - napisano.

Allegro .pl jest największą platformą handlu elektronicznego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Ma ponad 21 mln zarejestrowanych klientów. 

Oświadczenie Allegro

Allegro poważnie traktuje zgodność z przepisami, zwłaszcza w zakresie ochrony praw konsumentów i ochrony konkurencji - poinformowała spółka w oświadczeniu przesłanym PAP Biznes, po wszczęciu przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postępowania wyjaśniającego, czy Allegro nie naruszyło przepisów antymonopolowych.

"Traktujemy zgodność z przepisami prawa bardzo poważnie, zwłaszcza w zakresie ochrony praw konsumentów i ochrony konkurencji (...). Allegro będzie w dalszym ciągu w pełni współpracować z UOKIK, udostępniając niezbędne informacje i dokumenty. Jesteśmy przekonani, że postępowanie potwierdzi wysokie standardy naszej działalności" - napisano.

"Powodzenie naszej firmy zależy w dużej mierze od powodzenia przedsiębiorców, którzy sprzedają na naszej platformie oraz od zadowolenia klientów. Zmiany w naszych regulaminach, zwłaszcza dotyczące zmian opłat, czy wprowadzenia nowych programów - takich jak Allegro Smart! - są poprzedzone wnikliwą analizą całego otoczenia biznesowego. A ich celem jest zawsze budowanie sprawiedliwego ekosystemu dla konsumentów, sprzedawców i platformy Allegro" - dodano.

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (18)

dodaj komentarz
plutarch
Przykład: sprzedajesz jakiś drobiazg po 1 zł, z wysyłką na paczkomat InPost za 8,99 zł, czyli zapłacisz prowizję od ok. 10 zł, czyli około 1 zł :-D
jes
Dziecko wie, że taki był cel ale UOKiK będzie badać, powoływać komisje i minie wiele lat a na końcu dostaną karę 5000zł.
plutarch
i po co siejesz defetyzm
karbinadel
Żeby było śmieszniej, nowa prowizja od kosztu wysyłki nie jest naliczana osobno, lecz wliczana do prowizji od sprzedaży. Po prostu liczy się prowizję od ceny przedmiotu, powiększonej o koszt wysyłki. Jeśli np. kupujący nie potrafi zgrupować kilku zakupów u jednego sprzedawcy, ten ostatni jest obciążany wielokrotnie Żeby było śmieszniej, nowa prowizja od kosztu wysyłki nie jest naliczana osobno, lecz wliczana do prowizji od sprzedaży. Po prostu liczy się prowizję od ceny przedmiotu, powiększonej o koszt wysyłki. Jeśli np. kupujący nie potrafi zgrupować kilku zakupów u jednego sprzedawcy, ten ostatni jest obciążany wielokrotnie prowizją od tej samej wysyłki
bullman
Allegro to u nas monopolista,powinno mieć w UOKiKu swoje okienko w którym składa swoje "innowacje" a nie ktoś informuje,słyszymy pogłoski.itd.
jes
Kilka lat temu zmieniono przepisy tak by Allegro się nie łapało w widełki monopolisty.
znawca_wszystkiego
Allegro najbardziej boli chyba sklepikarzy, bo nawet z tymi strasznymi allegrowymi prowizjami i tak zawsze jest taniej.
dolar36
mam nadzieje że dowalą im kary wielkie jak całe alledrogo! teraz się trochę ogarnęli i oddają prowizje, ale jeszcze parę miesięcy temu tak nie było, co to produktów to nie dziwcie się że większość to szmelc skoro prowizja jest tak duża to inaczej być nie może, zostali sami cwani sprzedawcy, a i najważniejsze marzec mam nadzieje że dowalą im kary wielkie jak całe alledrogo! teraz się trochę ogarnęli i oddają prowizje, ale jeszcze parę miesięcy temu tak nie było, co to produktów to nie dziwcie się że większość to szmelc skoro prowizja jest tak duża to inaczej być nie może, zostali sami cwani sprzedawcy, a i najważniejsze marzec - lipiec obroty wzrosły statystycznie sprzedawcą o ok 100-150% alledrogo urosło w piórka i wchodzi na giełdę, od miesiąca obroty spadają systematycznie i już wróciły do poziomu ze stycznia! przyczyna ludzie oszczędzają! do wszystkich którzy jeszcze tego nie zrobili wystawiajcie na ebay.com, dajcie ceny 100% wyższe i tak sprzedacie!
itso_ready_to_by_cool
a ja bym się doczepił zasad zwrotu prowizji wymagają żeby po zwrocie sprzedaży trzymać u nich pieniądze przez 14 dni

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki