REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Allegro chce być największą hurtownią. Łączy siły z Marketplanet

Michał Kubicki2021-12-02 13:39redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-12-02 13:39
Allegro chce być największą hurtownią. Łączy siły z Marketplanet
Allegro chce być największą hurtownią. Łączy siły z Marketplanet
/ Allegro

Największa platforma handlu internetowego od początku roku prowadzi także serwis dla klientów biznesowych. Hurtowe oferty dostępne na Allegro Biznes to odpowiedź na potencjał ogromnego rynku B2B, który coraz bardziej korzysta z zakupów w sieci.

Handel e-commerce rozkwitł w wyniku pandemii. Polityka lockdownów wymusiła na wielu firmach rozbudowanie kanału sprzedaży online. Klienci indywidualni robili więcej zakupów w sklepach internetowych, ale to samo dotyczyło biznesu, który coraz częściej zaglądał na popularne platformy, aby kupić towar do swojej firmy i odsprzedać go dalej.

Obroty na tym rynku są znacznie większe niż te generowane przez klientów indywidualnych. Z raportu „E-commerce B2B – Biznes w sieci” przygotowanego dla Santander Bank Polska wynika, że w 2021 r. obrót rynku hurtowego w sieci osiągnie poziom prawie 640 mld zł. Dla porównania, według raportu „Perspektywa rozwoju rynku e-commerce w Polsce”  przygotowanego przez PwC w 2026 r. ta wartość dla handlu detalicznego osiągnie poziom 162 mld zł.

Z raportu "E-commerce B2B – Biznes w sieci”

Allegro Biznes

Allegro, widząc liczby i mając gotowe rozwiązania technologiczne, otworzyło na początku roku odrębny serwis skierowany właśnie do klientów biznesowych. Według spółki w lutym liczba ofert Allegro Biznes wynosiła ok. 120 mln i pochodziła od ok. 100 tys. sprzedawców. W listopadzie było to już ponad 200 mln ofert.

Allegro podkreśla, że chce być platformą B2B pierwszego wyboru dla firmowych dostawców oraz odbiorców w Polsce, oraz pozyskać ruch hurtowy realizowany dotychczas poza Allegro – czytamy w "Pulsie Biznesu".

Oferty zawierają hurtowy cennik i rabaty ilościowe. W dodatku oferują możliwość zakupów leasingowych czy z tzw. odroczoną płatnością. Taki kredyt kupiecki pozwala użytkownikowi zapłacić za zamówienie, gdy sam zarobi na jego sprzedaży, o ile dalsza sprzedaż nastąpi w terminie 60 dni, bo tyle wynosi czas odroczenia w tej usłudze. Popularność opcji ”kup teraz i zapłać później” to nowa moda, na której wyrosły takie firmy jak, chociażby Klarna (założona przez debiutującego w gronie dolarowych miliarderów Forbesa, a pochodzącego z Polski Sebastiana Siemiątkowskiego).

"Na rynku biznesowym jest do ugrania znacznie więcej [niż na konsumenckim — red.], dlatego nie stawiamy sobie granic" — mówił z kolei w marcu dla Pulsu Biznesu PiotrTruszkowski, szef B2B w Allegro.

Wspólny projekt

W tym tygodniu napłynęły informacje istotne dla hurtowego handlu online. Wynika z nich, że Allegro przyspiesza ekspansję na rynku B2B, łącząc siły z platformą Marketpalanet, która służy do zarządzania procesem zamówień oraz łączenia podmiotów transakcji zakupowych. Marketplanet posiada także bazę 170 tys. firm, dzięki czemu łączenie  kupujących i sprzedających pozwoliło wygenerować dotychczas wartość zakupów na platformie przekraczającą 50 mld zł.

Współpraca obu firm ma zapewnić dostęp do największego katalogu towarów w Polsce oraz usprawnić proces elektronicznej kontroli zamówień, obiegu dokumentów i faktur.

Marketplanet zapewnia dostęp do zweryfikowanych sprzedawców co wpływa na bezpieczeństwo obrotu. Klientami dokonującymi zakupy są również duże firmy, takie jak np. Tauron, grupa PGE, mBank, Veolia, czy Orange. Z usług sprzedawców Allegro Biznes na platformie Marketplanet mogą jednak korzystać również mniejsze podmioty – czytamy w komunikacie prasowym Marketplanet.

"Od pewnego czasu obserwujemy zmiany w zakresie potrzeb użytkowników naszej platformy, wynikające w dużej mierze z przyczyn pokoleniowych. Osoby odpowiedzialne za procesy zakupowe w firmach chcą przenosić swoje nawyki ze świata konsumenckiego także na poziom B2B. W codziennej pracy chcą kupować równie łatwo i w tak samo przystępny sposób, jak robią to na co dzień, jako osoby prywatne, równocześnie jednak dochowując wszelkich korporacyjnych zasad i regulacji, np. w kontekście przepływu dokumentacji czy fakturowania. My im to umożliwiamy" – powiedział Piotr Matysik, prezes zarządu Marketplanet.

"Niemal co druga polska firma dokonała przynajmniej jednego zakupu na Allegro w ciągu ostatniego roku. Allegro jest silnie kojarzone z indywidualnymi zakupami konsumenckimi. Jednak od wielu lat wśród naszych klientów mamy firmy, które kupują nie tylko produkty codziennego użytku – herbatę, środki czystości czy sprzęt IT –  ale także profesjonalne i bardzo drogie narzędzia czy też elementy wyposażenia. Wiele z nich zgłaszało, że potrzebuje rozwiązań szytych na miarę, takich jak ceny hurtowe, rabaty przy dużych zamówieniach, odroczone płatność czy cenniki netto. Postanowiliśmy odpowiedzieć na te potrzeby i uruchomiliśmy Allegro Biznes" – dodał Piotr Truszkowski, szef B2B w Allegro.

Być może dodatkowy strumień przychodów i nowy segment działalności operacyjnej na ogromnym rynku, pomoże Allegro w poprawie wyników, które mimo że były lepsze od tych rok temu, nie przekonały inwestorów do zakupów akcji. Obecnie kurs e-commercowego giganta osuwa się z każdym dniem coraz niżej, zaznaczając na wykresie nowe minima. Od debiutu kurs spadł o ok. 50 proc.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek.

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (11)

dodaj komentarz
jasiek2017
Akcje spadną do 10-15 pln i będzie można kupowac.
demeryt_69
A obecnie nie można? To ci dopiero :)

kenn
Monopolizowanie oraz niszczenie mniejszych biznesów w każdy możliwy sposób i pod każdym możliwym pretekstem, ma się w najlepsze :P
demeryt_69
Niszczenie mniejszych firm? To historia prosto z czasów nieboszczki PRL :)

iluminata
A mój wątek o Allegro, gdzie ponad rok temu prognozowałem ostre spadki spadł z rowerka...
Ponad 350 postów z wieloma motorycznymi informacjami...

Bankier woli promować posty na jedną linijkę, co nic nie wnoszą?!
bengrahamek
Iluminato, wczorajszy dzień zakończyłem bardzo ciekawym odkryciem. Odkryciem twojego wątku o Allegro, który to wątek przeczytałem wieczorem od deski do deski. Na wstępie chcę ci pogratulować zarówno merytoryki jak zdolności do prowadzenia narracji. Twoje wpisy, chociaż koncentrowały się na Allegro, pokazały mi że Iluminato, wczorajszy dzień zakończyłem bardzo ciekawym odkryciem. Odkryciem twojego wątku o Allegro, który to wątek przeczytałem wieczorem od deski do deski. Na wstępie chcę ci pogratulować zarówno merytoryki jak zdolności do prowadzenia narracji. Twoje wpisy, chociaż koncentrowały się na Allegro, pokazały mi że można analizować spółki inaczej niż to dotychczas robiłem. Jesteś, można powiedzieć, detektywem inwestycyjnym. Bardzo mi przykro, że twoja analiza została usunięta z forum, ale jednocześnie jestem usatysfakcjonowany że przeczytałem ją, można powiedzieć rzutem na taśmę. To, że tak merytoryczna dyskusja została przez moderację usunięta, a pozwala się tu na tysiące postów typu "WIDŁYYYYYYY! UBRANI WYSTOMP!!!" świadczy tylko o poziomie tego portalu. Albo w przypadku Allegro - o sile pieniądza :) Pozdrawiam serdecznie i proszę o więcej wpisów.
grzegorzkubik
Jeszcze swoje osiągną na giełdzie.
demeryt_69
Tymczasem złoty zanotował dzisiaj solidne wzrosty. To już kolejny dzień!

lubsuburbs
Z tą złotówką to jest tak jak z temperaturą powietrza na dworze. Dzisiaj trochę cieplej, mimo, że zima idzie.
pozhoga
Jest gdzieś optimum kursu EUR/PLN równoważące interesy eksportu, importu, obsługi długu w EUR. I tego NBP powinien szukać i bronić.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki