REKLAMA

Alior optymalizuje strukturę organizacyjną i może zwolnić do końca '17 do 2,6 tys. osób (opis)

2016-11-25 10:16
publikacja
2016-11-25 10:16

Alior Bank, który po połączeniu z wydzieloną częścią Banku BPH zatrudnia 10.982 pracowników, planuje optymalizację struktury organizacyjnej i rozważa przeprowadzenie zwolnień grupowych. Do końca 2017 r. proces ten mógłby objąć maksymalnie 2.600 pracowników - poinformowała spółka w komunikacie.

"Rozważany jest scenariusz ograniczenia liczby etatów w formie zwolnień grupowych. Do końca 2017 r. proces ten mógłby objąć maksymalnie 2600 pracowników, w tym kadrę kierowniczą, ekspertów i specjalistów w centrali oraz w sieci sprzedaży" - napisano w komunikacie.

"Docelowa liczba osób objętych optymalizacją zatrudnienia zostanie określona po zakończeniu konsultacji z organizacjami związkowymi" - dodano.

Alior podał, że planowane działania mają na celu maksymalne wykorzystanie potencjału banku po połączeniu z wydzieloną częścią Banku BPH, które nastąpiło na początku listopada. Obecnie trwają prace zmierzające do pełnej integracji operacyjnej, w tym połączenia systemów informatycznych oraz ujednolicenia oferty i modelu obsługi klientów. Zakończenie tego procesu planowane jest do końca marca 2017 r.

"Naturalną konsekwencją fuzji dwóch instytucji finansowych jest dublowanie się oddziałów, występowanie powtarzających się stanowisk i funkcji w jednostkach organizacyjnych połączonego banku" - napisano w komunikacie prasowym.

"Planowane zmiany organizacyjne wynikają także z konieczności dostosowania się banku do dynamicznie zmieniających się realiów rynkowych. Branża bankowa przechodzi obecnie przemianę technologiczną - klienci masowo korzystają z produktów i procesów w cyfrowych kanałach, spada liczba wizyt i transakcji w oddziałach" - dodano.

Bank podał, że zakres działań pozwalających minimalizować skutki społeczne planowanej restrukturyzacji oraz pakiet świadczeń oferowany pracownikom objętym tym procesem, zostaną poddane konsultacjom ze związkami zawodowymi.

Na początku listopada nastąpiło prawne połączenie Alior Banku z wydzieloną częścią Banku BPH, obejmującą jego podstawową działalność, bez portfela kredytów hipotecznych i BPH TFI.

Bank informował wcześniej, że spodziewa się, że w 2017 roku poniesie największe koszty integracji z wydzieloną częścią Banku BPH w okresie od I do III kwartału.

Na początku listopada Alior podawał, że obniżył szacowane koszty integracji z wydzieloną częścią Banku BPH o 150 mln zł do 500 mln zł.

Zgodnie z aktualizowanymi szacunkami w 2016 roku koszty te wynieść mają 53 mln zł, a nie 54 mln zł, jak zakładano wcześniej. W 2017 roku koszty wyniosą 447 mln zł, podczas gdy wcześniej założono je na poziomie 328 mln zł. W 2018 i w 2019 roku Alior planuje, że nie poniesie kosztów z tego tytułu, a wcześniej zakładano, że w latach tych koszty te będą na poziomie 179 mln zł i 89 mln zł.

Bank nie zmienił zakładanych synergii i zgodnie z planami synergie na poziomie zysku przed opodatkowaniem wynieść mają 300 mln zł plus dodatkowe 160 mln zł oszczędności z ogłoszonego wcześniej planu transformacji biznesowej.

Po połączeniu z wydzieloną częścią Banku BPH, Alior Bank awansował na 9. pozycję wśród największych banków w Polsce pod względem wartości aktywów (62 mld zł) i 6. miejsce pod względem liczby klientów (4,2 mln).

Alior Bank informował pod koniec września, że ma wyłączność negocjacyjną na zakup działalności bankowej Raiffeisen Bank Polska.(PAP)

seb/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~mike
Ni ma lekko. Najpierw zrobicie fuzję i synergię i dopiero was kopniemy w 4-ry litery!

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki