REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Aktywiści Greenpeace zablokowali statek z węglem z Mozambiku. Dwie osoby zatrzymano

2019-09-10 11:29
publikacja
2019-09-10 11:29

Dwie osoby związane z Greenpeace zatrzymał we wtorek Morski Oddział Straży Granicznej w związku z blokadą przez tę organizację ekologiczną w gdańskim porcie statku z transportem węgla z Mozambiku.

fot. / / Greenpeace

P.o. rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku Tadeusz Gruchalla poinformował PAP, że zatrzymani to obywatel Hiszpanii, kapitan żaglowca "Rainbow Warrior", należącego do Greenpeace, i aktywistka tej organizacji z Austrii, która pływając na pontonie, "stwarzała zagrożenie dla żeglugi wodnej".

"Trwają czynności procesowe z udziałem zatrzymanych, a o ich losie zdecyduje prokurator" - dodał Gruchalla.

Wcześniej informował, że w poniedziałek przed północą w porcie w Gdańsku funkcjonariusze MOSG podjęli siłową interwencję na żaglowcu "Rainbow Warrior", który blokował statek z transportem węgla z Mozambiku. Na przesłuchanie do placówki MOSG doprowadzono 18 aktywistów Greenpeace.

Według komunikatu prasowego Greenpeace, "zamaskowani funkcjonariusze straży granicznej z bronią maszynową wtargnęli na pokład żaglowca Rainbow Warrior", "grozili bronią, rozbili okno i dostali się na mostek".

Gruchalla wyjaśniał, że przed akcją funkcjonariuszy MOSG na "Rainbow Warrior" członkowie Greenpeace, używając trzech pontonów, podpłynęli pod burtę statku z węglem z Mozambiku, zmierzającego do portu w Gdańsku. "Dwa pontony próbowały skutecznie nie wpuścić statek do portu. Członkowie Greenpeace nie reagowali na wielokrotne wezwania funkcjonariuszy straży granicznej do poddania się kontroli" - mówił.

Przedstawiciele Greenpeace poinformowali media, że podczas akcji protestacyjnej na burcie statku płynącego z Afryki namalowali napis "Węgiel stop".

Według Greenpeace protest miał charakter "pokojowy" i miał zwrócić uwagę polskiego rządu na "pilną potrzebę działań na rzecz ochrony klimatu i konieczność odejścia od węgla do 2030 r.".

"Zostało nam 11 lat, by zapobiec katastrofie klimatycznej. Jeśli nic nie zrobimy, to w ciągu zaledwie kilku dekad świat, który dziś znamy, przestanie istnieć. Polska musi do 2030 r. odejść od spalania węgla. Tymczasem nasz rząd, zamiast dbać o bezpieczeństwo Polek i Polaków i polską rację stanu, broni interesów lobby węglowego i importerów zagranicznych paliw" – twierdził, cytowany w komunikacie prasowym, dyrektor programowy Greenpeace Polska Paweł Szypulski.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ wus/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (18)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
antybolszewik
Generalnie Polska zachowała się jak azjatycka dzicz. Tylko w państwach azjatyckich wchodzi się z bronią na statki Greenpeace, kładzie na podłogę i zatrzymuje. Takie pokazówki ostatnio robili bezmyślni "Putinowcy". Widać, że i w Polsce takich nie brakuje.
prs
Niech zrzut z Czajki do wisly lepiej zablokuja..
Pręzydęt Wawy, Czaskoski, powinien przed kamerami plywac w miejscu zrzutu, kanalizy nawet nie umie ogarnac.. a ekolodzy protestowac w W-wie a nie swirowac w porcie z jakimis statkami z Mozambiku..
antybolszewik
Sam zablokuj leniu. To Twoi politycy smrodzą a nie ekologów z zagranicy.
antybolszewik
Brawo Greenpeace'. Polacy są Wam wdzięczni za walkę z trucizną, która ogłupia prawicową część Polski
jaguar_61
niech zablokują patałachy bramy polskich kopalń....wywozi się z nich miliony ton węgla rocznie....
jaguar_61
oczywiście nie zablokują,bo dostaliby od górników po łbach i się boją.....
lightning_network
"Szambo Stop!"

Hmmm, czy przegapiłem te plakaty Greenpeace, czy ich nie było...
and00
Brawo straż graniczna za zdecydowane działanie
Teraz tylko skonfiskować statek jako narzędzie przestępstwa
Nałożyć kary za zakłócenie pracy portu
Terrorystów aresztować i zasądzić surowe, odstraszające wyroki bez zawieszenia
I po temacie, w końcu mamy być państwem prawa
ps
Ciekawe co by było gdyby
Brawo straż graniczna za zdecydowane działanie
Teraz tylko skonfiskować statek jako narzędzie przestępstwa
Nałożyć kary za zakłócenie pracy portu
Terrorystów aresztować i zasądzić surowe, odstraszające wyroki bez zawieszenia
I po temacie, w końcu mamy być państwem prawa
ps
Ciekawe co by było gdyby jakieś prawicowe bojówki blokowały statki z emigrantami płynące do europy
antybolszewik
Od zapylenia powietrza umiera rocznie ~40000 Polaków. @and00 będzie dziękował niedługo Greenpeace'owi za ratowanie życia Polaków przed Mozambicką trucizną. Stop wwożeniu śmieci i węgla do Polski!

Powiązane: Rezygnacja z węgla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki