Aktywiści Greenpeace zablokowali statek z węglem z Mozambiku. Dwie osoby zatrzymano

Dwie osoby związane z Greenpeace zatrzymał we wtorek Morski Oddział Straży Granicznej w związku z blokadą przez tę organizację ekologiczną w gdańskim porcie statku z transportem węgla z Mozambiku.

(Greenpeace)

P.o. rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku Tadeusz Gruchalla poinformował PAP, że zatrzymani to obywatel Hiszpanii, kapitan żaglowca "Rainbow Warrior", należącego do Greenpeace, i aktywistka tej organizacji z Austrii, która pływając na pontonie, "stwarzała zagrożenie dla żeglugi wodnej".

"Trwają czynności procesowe z udziałem zatrzymanych, a o ich losie zdecyduje prokurator" - dodał Gruchalla.

Wcześniej informował, że w poniedziałek przed północą w porcie w Gdańsku funkcjonariusze MOSG podjęli siłową interwencję na żaglowcu "Rainbow Warrior", który blokował statek z transportem węgla z Mozambiku. Na przesłuchanie do placówki MOSG doprowadzono 18 aktywistów Greenpeace.

Według komunikatu prasowego Greenpeace, "zamaskowani funkcjonariusze straży granicznej z bronią maszynową wtargnęli na pokład żaglowca Rainbow Warrior", "grozili bronią, rozbili okno i dostali się na mostek".

Gruchalla wyjaśniał, że przed akcją funkcjonariuszy MOSG na "Rainbow Warrior" członkowie Greenpeace, używając trzech pontonów, podpłynęli pod burtę statku z węglem z Mozambiku, zmierzającego do portu w Gdańsku. "Dwa pontony próbowały skutecznie nie wpuścić statek do portu. Członkowie Greenpeace nie reagowali na wielokrotne wezwania funkcjonariuszy straży granicznej do poddania się kontroli" - mówił.

Przedstawiciele Greenpeace poinformowali media, że podczas akcji protestacyjnej na burcie statku płynącego z Afryki namalowali napis "Węgiel stop".

Według Greenpeace protest miał charakter "pokojowy" i miał zwrócić uwagę polskiego rządu na "pilną potrzebę działań na rzecz ochrony klimatu i konieczność odejścia od węgla do 2030 r.".

"Zostało nam 11 lat, by zapobiec katastrofie klimatycznej. Jeśli nic nie zrobimy, to w ciągu zaledwie kilku dekad świat, który dziś znamy, przestanie istnieć. Polska musi do 2030 r. odejść od spalania węgla. Tymczasem nasz rząd, zamiast dbać o bezpieczeństwo Polek i Polaków i polską rację stanu, broni interesów lobby węglowego i importerów zagranicznych paliw" – twierdził, cytowany w komunikacie prasowym, dyrektor programowy Greenpeace Polska Paweł Szypulski.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ wus/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 16 antybolszewik

Generalnie Polska zachowała się jak azjatycka dzicz. Tylko w państwach azjatyckich wchodzi się z bronią na statki Greenpeace, kładzie na podłogę i zatrzymuje. Takie pokazówki ostatnio robili bezmyślni "Putinowcy". Widać, że i w Polsce takich nie brakuje.

! Odpowiedz
25 15 prs

Niech zrzut z Czajki do wisly lepiej zablokuja..
Pręzydęt Wawy, Czaskoski, powinien przed kamerami plywac w miejscu zrzutu, kanalizy nawet nie umie ogarnac.. a ekolodzy protestowac w W-wie a nie swirowac w porcie z jakimis statkami z Mozambiku..

! Odpowiedz
2 16 antybolszewik

Sam zablokuj leniu. To Twoi politycy smrodzą a nie ekologów z zagranicy.

! Odpowiedz
29 22 antybolszewik

Brawo Greenpeace'. Polacy są Wam wdzięczni za walkę z trucizną, która ogłupia prawicową część Polski

! Odpowiedz
31 8 jaguar_61

niech zablokują patałachy bramy polskich kopalń....wywozi się z nich miliony ton węgla rocznie....

! Odpowiedz
17 14 jaguar_61

oczywiście nie zablokują,bo dostaliby od górników po łbach i się boją.....

! Odpowiedz
30 38 lightning_network

"Szambo Stop!"

Hmmm, czy przegapiłem te plakaty Greenpeace, czy ich nie było...

! Odpowiedz
36 72 and00

Brawo straż graniczna za zdecydowane działanie
Teraz tylko skonfiskować statek jako narzędzie przestępstwa
Nałożyć kary za zakłócenie pracy portu
Terrorystów aresztować i zasądzić surowe, odstraszające wyroki bez zawieszenia
I po temacie, w końcu mamy być państwem prawa
ps
Ciekawe co by było gdyby jakieś prawicowe bojówki blokowały statki z emigrantami płynące do europy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
58 33 antybolszewik

Od zapylenia powietrza umiera rocznie ~40000 Polaków. @and00 będzie dziękował niedługo Greenpeace'owi za ratowanie życia Polaków przed Mozambicką trucizną. Stop wwożeniu śmieci i węgla do Polski!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne