REKLAMA

Akcje Xiaomi zyskują po uchyleniu ograniczeń administracyjnych Trumpa przez sąd

2021-03-15 08:56
publikacja
2021-03-15 08:56
Akcje Xiaomi zyskują po uchyleniu ograniczeń administracyjnych Trumpa przez sąd
Akcje Xiaomi zyskują po uchyleniu ograniczeń administracyjnych Trumpa przez sąd
fot. Daniel Fung / / Shutterstock

Po uchyleniu przez sąd ograniczeń administracyjnych nałożonych przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa wartość akcji chińskiego koncernu Xiaomi zajmującego się produkcją elektroniki wzrosła nawet o 12 proc. - informuje w poniedziałek dziennik "Financial Times".

W ubiegłym tygodniu w piątek amerykański sąd tymczasowo zniósł ograniczenia administracyjne nałożone na Xiaomi przez poprzednią administrację, która wpisała koncern na listę podmiotów związanych z wojskiem, co wiąże się z zakazem inwestowania w nie przez obywateli USA, a w konsekwencji może prowadzić do usunięcia ich z niektórych globalnych indeksów giełdowych. W ocenie sędziego, który wydał orzeczenie, postępowanie przeciwko Xiaomi wszczęte przez urzędników naznaczone było wieloma nieprawidłowościami, a firma z łatwością mogła odwołać się od decyzji o wpisaniu jej na czarną listę podmiotów związanych z chińską armią.

Wcześniej odwołanie się w podobnej sprawie zakończyło się skukcesem dla koalicji użytkowników aplikacji WeChat należącej do chińskiego giganta internetowego - koncernu Tencent. Blokady możliwości świadczenia usług w Stanach Zjednoczonych uniknęła również inna chińska platforma - TikTok, którego właścicielem jest start-up ByteDance. TikTok wynikiem rozporządzenia wykonawczego Trumpa miał być zablokowany w USA, o ile własność platformy nie przejdzie w amerykańskie ręce.

Według analityków cytowanych przez "FT" chińskie firmy, które zostały wpisane przez administrację Trumpa na tzw. czarne listy Pentagonu i Ministerstwa Handlu USA, zaczynają obecnie kierować do urzędników nowego prezydenta pytania o dowody przeciwko nim, które miały pozwolić poprzednikom na podjęcie takich decyzji.

Sędzia, który tymczasowo zniósł ograniczenia nałożone na Xiaomi przez administrację Trumpa zwrócił uwagę, że w przypadku tej firmy brak jest jasnych dowodów wskazujących na poparcie tezy o tym, że koncern jest związany z chińskim wojskiem.

W poniedziałek wartość akcji Xiaomi notowała wzrost o 7,03 proc. i plasowała się na poziomie 24.350 dolarów hongkońskich. (PAP)

mfr/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki