Akcje Hawe w czerwcu zostaną wykluczone z obrotu na GPW

2018-05-22 15:33
publikacja
2018-05-22 15:33

Decyzja KNF o wykluczeniu akcji Hawe z obrotu stała się decyzją ostateczną. Tym samym od 2 czerwca spółki nie zobaczymy w gronie notowanych na GPW.

Akcje Hawe w czerwcu zostaną wykluczone z obrotu na GPW / fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

Decyzja o wykluczeniu Hawe podjęta została jeszcze 27 marca 2018 roku. Komisja nałożyła wówczas także 700 tys. zł kary na spółkę. Argumentowano, że Komisja stwierdziła nieprawidłowości w wykonywaniu obowiązków informacyjnych. Naruszenia dotyczyły raportów z lat 2014-15. Dodatkowo spółka nie publikowała raportów w kolejnych latach. - Komisja oceniła, że wszystkie naruszenia miały charakter rażący - napisano wówczas. Szerzej o przewinieniach Hawe można poczytać tutaj.

Ówczesna decyzja nie była jednak ostateczna, a Komisja czekała na ruch spółki. Ta poinformowała jednak, że od kary się nie odwoła. W związku z brakiem pojawienia się środka odwoławczego decyzja o wykluczeniu i karze stała się ostateczną, o czym KNF poinformował w komunikacie z 22 maja 2018 roku.

- Zgodnie z ww. decyzją z dnia 27 marca 2018 r., skutek w postaci wykluczenia akcji spółki z obrotu następuje po upływie 30 dni od dnia, w którym ww. decyzja stanie się ostateczna, a więc od dnia upływu terminu na wniesienie środka odwoławczego od decyzji z dnia 27 marca 2018 r., co nastąpiło w dniu 2 maja 2018 r. Tym samym ostatnim dniem obrotu na rynku regulowanym akcjami spółki Hawe SA powinien być dzień 1 czerwca 2018 r. Wykluczenie akcji z obrotu na rynku regulowanym powinno zatem nastąpić z dniem 2 czerwca 2018 r - czytamy w komunikacie KNF.

Źle wymierzona kara?

Przeciw zawieszeniu notowań protestowali m.in. inwestorzy zrzeszeni w Porozumieniu Akcjonariuszy Hawe. - Jako zrzeszeni porozumieniem drobni akcjonariusze stanowczo składamy sprzeciw obu decyzjom, jako głęboko godzące w naszą prywatną sytuację ekonomiczną.  Sprawcą powstałej sytuacji w Hawe SA, w tym niepublikowanie raportów finansowych,  jest zarząd spółki oraz członkowie rady nadzorczej składający się z konkretnych osób z imienia i nazwiska, które ponoszą osobistą odpowiedzialność za powstały stan spółki i to oni powinni ponieść konsekwencje zaniechań, a nie my akcjonariusze - czytamy w oświadczeniu, o którym na początku kwietnia informowaliśmy na Bankier.pl

Autorom apelu nie sposób przyznać racji, karanie spółek, to bowiem de facto karanie ich akcjonariuszy, a nie konkretnych osób. Można tutaj znaleźć prostą analogię do burd stadionowych. Zamiast karać sprawców, zamyka się stadion. Z karaniem spółek jest podobnie. To przecież nie one, a konkretne osoby winne są przewinień. Taki sposób karania zwiększa poczucie bezkarności i przez to kara nie pełni prewencyjnej roli, czyli nie zniechęca kolejnych osób do popełnienia podobnej przewiny.

Galimatias wokół Hawe

W sprawie konkretne nazwiska jednak się pojawiają. Hawe karę chce przerzucić na zarządcę sądowego, który nadzorował podmiot. - Spółka w dniu 20 kwietnia 2018 r. złożyła pozew o zapłatę 700 000 zł przeciwko Wojciechowi Makuciowi i nie wyklucza wniesienia kolejnych powództw przeciwko byłemu zarządcy - informowano w kwietniu. Warto jednak pamiętać o konflikcie na linii zarząd-zarządca. Ten pierwszy, reprezentowany przez Pawła Paluchowskiego, miał być odcięty przez zarządce od kanału ESPI, w którym to przecież sprawozdania się pojawiają. Z drugiej strony sam Paluchowski także krystalicznie czysty nie jest. Wręcz przeciwnie, jego historia na GPW to problemy prowadzonych przez niego spółek, a ostatnio pojawiła się nawet kara od KNF. Otrzymał on 300 tys. zł za... brak raportów

To może być koniec historii Hawe na GPW. Teoretycznie zarząd przekonuje, że "po ustabilizowaniu sytuacji i zorganizowaniu odpowiedniego zaplecza finansowego spółka podejmie działania zmierzające do powrotu akcji spółki do obrotu na rynku regulowanym GPW". Pytanie jednak, czy sytuację ustabilizować się uda. Spółka jest w fatalnej sytuacji finansowej. Warto dodać choćby, że w sierpniu 2017 roku Sąd Rejonowy umorzył postępowanie upadłościowe wobec Hawe, a jako podstawę umorzenia uznał, że spółka nie posiada środków na pokrycie bieżących kosztów postępowania upadłościowego. W ESPI Hawe przekonywało, że pracuje obecnie zarówno nad propozycjami układowymi, jak i zaległymi raportami, pozytywnych efektów tych prac póki co jednak nie widać.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
czytacz
I jak zwykle drobni akcjonariusze zostaną nabici w bamboko!TAK JAK JA SWEGO CZASU Z ELEKTRIMEM I Z BIOMAXEM
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
afera_hawe
To jest przekręt lepszy od GetBacka.
KNF dokonało niebezpiecznego precedensu mimo alarmowania go o tym co tu się stało.
KNF wydała decyzję która jest na rękę zorganizowanej grupie z Łodzi i która swoimi działaniami dokładnie do tego dążyła za pomocą swojej MARIONETKI Pawła Paluchowskiego.

Przypomnę
To jest przekręt lepszy od GetBacka.
KNF dokonało niebezpiecznego precedensu mimo alarmowania go o tym co tu się stało.
KNF wydała decyzję która jest na rękę zorganizowanej grupie z Łodzi i która swoimi działaniami dokładnie do tego dążyła za pomocą swojej MARIONETKI Pawła Paluchowskiego.

Przypomnę redaktorowi że Hawe Telekom (zalezny poprzez Mediatela w 100 % od Hawe) został wyceniony na 240 mln zł w tym roku poprzez audytora (TO NIE ŻART) i ma roczne przychody rzędu 35 mln zł (TO TEŻ NIE ŻART).

Przypomnę też to co pisałem przy ostatnim artykule Pana Redaktora odnośnie Hawe SA

Kiedy KNF ukarze w końcu za sytuację opisaną w artykule PAWŁA TOMASZA PALUCHOWSKIEGO???
Z Premedytacją i Umyślnie doprowadził do wykończenia już 4 SPÓŁKI Z GPW!!!

Przypomnę:
1. IQ MEDICA SA
2. EFH SA
3. B3SYSTEM SA
4. HAWE SA
i wkrótce będzie 5. DREWEX SA które już chyba 2 lata nie prowadzi ŻADNEJ działalności.
plus 6. Na MEDIATEL SA wydał kilkanaście komunikatów o kolejnym OPÓŹNIANIU informacji na temat publikacji raportów!

W przypadku Hawe SA decyzja KNF dla niego i jego mocodawców jest jak najbardziej korzystna!
Dokładnie o coś takiego mu chodziło! Ponieważ nie będzie miał obowiązków informacyjnych!

Plus dlaczego bezczynnie KNF i inne organy państwa przyglądają się temu jak JEDYNEMU UJAWNIONEMU i największemu akcjonariuszowi z premedytacją jest odbierane od 2016 prawo do zwołania walnego???
Dopiero po rocznej batalii w sądzie udało się uzyskać prawo drobnych do samodzielnego zwołania a kilka dni po tym KNF NAS WYKLUCZYŁ Z OBROTU???
GDZIE TU SENS I LOGIKA, jeśli prawo chroni, odpowiedzcie sobie sami kogo?!

Zamiast dodania go na listę ostrzeżeń to KNF wyręczają niezależne stowarzyszenia?
,, Lista ostrzeżeń SII jest projektem adresowanym do wszystkich uczestników rynku kapitałowego, w tym w szczególności do akcjonariuszy spółek publicznych i inwestorów planujących inwestycje na rynku giełdowym. Stowarzyszenie rozpoczęło publikację Listy ostrzeżeń SII z dniem 19 lutego 2015 r.”

Drewex S.A. (prezes PAWEŁ PALUCHOWSKI)
Liczba naruszonych kryteriów: 6
14.08.2015 Odmowa wydania opini biegłego rewidenta
02.09.2015 Odmowa wydania opini biegłego rewidenta
25.03.2016 Odmowa wydania opini biegłego rewidenta
03.10.2016 Odmowa wydania opini biegłego rewidenta
05.05.2017 Odmowa wydania opini biegłego rewidenta
02.11.2017 Odmowa wydania opini biegłego rewidenta

HAWE SA (prezes PAWEŁ PALUCHOWSKI)
Liczba naruszonych kryteriów: 9
25.03.2016 Brak raportu rocznego
17.05.2016 Brak raportu kwartalnego
11.07.2016 Brak ZWZ (2016)
04.10.2016 Brak raportu półrocznego
21.11.2016 Brak raportu kwartalnego
05.05.2017 Brak raportu rocznego
07.06.2017 Brak raportu kwartalnego
10.07.2017 Brak ZWZ (2017)
06.10.2017 Brak raportu półrocznego (2017)

Mediatel S.A. (prezes PAWEŁ PALUCHOWSKI)
Liczba naruszonych kryteriów: 2
09.06.2017 Odmowa wydania opinii biegłego rewidenta
02.11.2017 Brak raportu półrocznego (2017)

B3System S.A (prezes PAWEŁ PALUCHOWSKI)
Liczba naruszonych kryteriów: 7
(Tutaj mała uwaga bo po wykluczeniu B3System z obrotu na bieżącej liście ostrzeżeń SII już nie figuruje więc przedstawiam stan z dnia 2017-07-05 więcej o tym w poście z bankiera.
DOWÓD:
https://www.bankier.pl/forum/temat_o-prezesie-paluchowskim-slow-kilka-opis-sukcesu-z-b3system-sa,25128985.html)
14.08.2015 Odmowa wydania opinii biegłego rewidenta
02.09.2015 Odmowa wydania opinii biegłego rewidenta
25.03.2016 Odmowa wydania opinii biegłego rewidenta
04.10.2016 Brak rocznego
01.12.2016 Brak raportu półrocznego
05.05.2017 Brak raportu kwartalnego
07.06.2017 Brak raportu kwartalnego

ILE JESZCZE KOMISJI NADZORU FINANSOWEGO MUSI SIĘ STAĆ???
P.S każdy akcjonariusz drobny może się znaleźć w podobnej sytuacji, jeśli prawo dalej będzie tylko fasadą???

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki