REKLAMA

Akademik również dla niezaszczepionych studentów. Uniwersytet Śląski wycofuje się z wcześniejszej deklaracji

2021-09-16 20:24
publikacja
2021-09-16 20:24
Akademik również dla niezaszczepionych studentów. Uniwersytet Śląski wycofuje się z wcześniejszej deklaracji
Akademik również dla niezaszczepionych studentów. Uniwersytet Śląski wycofuje się z wcześniejszej deklaracji
fot. FORUM /

Władze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wycofały się z wcześniejszej deklaracji o udostępnieniu miejsc w akademikach wyłącznie studentom zaszczepionym przeciw COVID-19. Powodem jest brak podstawy prawnej.

W lipcu rektor uczelni prof. Ryszard Koziołek poinformował w liście do studentów, że w akademikach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w nowym roku akademickim będą mogły się zameldować wyłącznie osoby w pełni zaszczepione. Prawo do obecności na zajęciach w murach uczelni nie miało być objęte takim rygorem. Rektor apelował o przyjęcie szczepionki "w dbałości o siebie, o swoje rodziny oraz o koleżanki i kolegów, z którymi spotkacie się w uniwersytecie".

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach rektor przyznał jednak, że obecne przepisy nie pozwalają na wprowadzenie takiej reguły.

"Mieliśmy taki plan - i nadal go podtrzymujemy, jako plan - żeby uzależnić meldowanie w akademikach od bycia zaszczepionym. Nie mamy jednak wsparcia rządowego, to znaczy nie ma stosownego prawa, które uczyniłoby to w pełni legalnym. Jesteśmy w kropce – akademiki gromadzą dużą liczbę młodych ludzi w jednym miejscu, w małym dystansie, przez długi czas - są z całą pewnością miejscem przyśpieszonej transmisji wirusa" – powiedział prof. Ryszard Koziołek.

"Rektor, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo studentów, pracowników i ich rodzin ma poważny dylemat, ponieważ kierując studentów do domów akademickich bez stosownego zabezpieczenia - a lepszego nie mamy póki co jak szczepionka - nie jest w stanie spełnić swoich ustawowych obowiązków, czyli zapewnienia bezpieczeństwa studiowania" – dodał.

"Ciągle liczę na to, że przed rozpoczęciem roku akademickiego rząd zdecyduje się na to, co widzimy we Francji, w Niemczech czy na Słowacji, czyli wymuszenia - trudno, tak to trzeba nazwać - obowiązku szczepień w miejscach szczególnie narażonych na rozwój epidemii” - podkreślił rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Zadeklarował też, że jeśli stosowne przepisy się pojawią, uczelnia z całą pewnością z nich skorzysta i wprowadzi plan w życie. Zdaniem prof. Ryszarda Koziołka w Polsce powinien istnieć obowiązek szczepień przeciw COVID-19.

Autorki: Anna Gumułka, Agnieszka Kliks-Pudlik

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (4)

dodaj komentarz
zarzupurka
Rzeczywiscie covid dziesiatkuje studentow - zgony na covid w przedziale 19-24 lat:
- w okresie 12.03.2020 - 30.12.2020 > 18 osob z czego 14 osob mialo choroby wspolistniejace
- w okresie od 31.12.2020 - 4.9.2021 > 17 osob z czego 14 osob mialo choroby wspolistniejace
zrodlo: https://basiw.mz.gov.pl/index.html#/visualization?id=3653.
dididif
Tak funkcjonuje UB (ABW) w Polsce i na świecie. K..wy robią co chcą poza prawem. Ryszard Koziołek to już tylko odpalony konfident.
mararok
Ci studenci już dawno się pozarażali jak większość polaków... a ci dalej swoje

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki