REKLAMA

Airway Medix planuje podzielić się z akcjonariuszami zyskiem po sprzedaży Oral Care (wywiad)

2018-07-10 17:02
publikacja
2018-07-10 17:02

Airway Medix oczekuje, że sprzeda projekt Oral Care na początku 2019 roku, a wartość transakcji będzie wyższa niż w przypadku projektu CSS - poinformowała PAP Biznes Anna Aranowska-Bablok, członek zarządu Airway Medix. Spółka, po tej transakcji, zamierza wypłacić akcjonariuszom nadwyżkę gotówkową.

Airway Medix koncentruje się na pracach badawczo-rozwojowych i komercjalizacji urządzeń do jednorazowego stosowania u pacjentów wentylowanych mechanicznie na oddziałach intensywnej opieki medycznej oraz u pacjentów z zagrożeniem życia i na oddziałach anestezjologicznych.

W sierpniu 2017 roku spółka zawarła umowę sprzedaży technologii CSS (Closed Suction System) za 10,5 mln euro. Część środków ze sprzedaży miała trafić do akcjonariuszy, ale ostatecznie do tego nie doszło.

"Aby przeprowadzić buyback, potrzebne było uzyskanie określonych wartości bilansowych, czego zabrakło po transakcji CSS. Po tej sytuacji wprowadziliśmy jednak zmiany, obniżyliśmy kapitał zakładowy i wyczyściliśmy bilans pod kątem kolejnej transakcji. Po niej zamierzamy wypłacić akcjonariuszom nadwyżkę gotówkową” - powiedziała PAP Biznes Anna Aranowska-Bablok.

Airway Medix opracowuje produkt Oral Care, służący do utrzymywania higieny jamy ustnej u pacjentów intubowanych, u których obserwuje się nagromadzenie patologicznej flory bakteryjnej. Spółka oczekuje, że sprzeda projekt na początku 2019 roku.

"Urządzenie jest gotowe do produkcji. Mamy zakończone pierwsze testowe badania kliniczne w Izraelu. Rozpoczęliśmy badania kliniczne drugiej fazy w Izraelu, w wakacje rozpoczynamy testy w dwóch ośrodkach w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie kliniczne badania w tym projekcie powinny zakończyć się w czwartym kwartale tego roku. Rozmawiamy obecnie z potencjalnymi partnerami, z których trzech przeprowadza wstępny due diligence" - powiedziała Aranowska-Bablok.

"Pracujemy w Oral Care nad dwoma elementami, których zabrakło w transakcji na CSS, a które zwiększają wartość potencjalnej transakcji. Po pierwsze, zależy nam na zrobieniu własnych badań w USA. Po drugie, chcemy wprowadzić system Oral Care do kilku szpitali w Europie i w USA, które wymienią dotychczasowy sprzęt na nasz. W ten sposób chcemy pokazać partnerom strategicznym, że szpitale są zainteresowane i chcą naszych produktów używać. To jest praca na najbliższe dwa kwartały. Szacujemy, że do sprzedaży projektu może dojść już na początku przyszłego roku" - dodała.

Spółka chce, aby umowa składała się z opłaty początkowej i późniejszych przychodów uzależnionych od sprzedaży urządzenia.

"Z racji wielkości rynku i przewag konkurencyjnych Oral Care oczekujemy, iż wartość transakcji powinna być wyższa niż w przypadku CSS” - powiedziała Aranowska-Bablok.

Spółka pracuje także nad produktem CPR (Cuff Pressure Regulator). Jest to urządzenie do kontrolowania ciśnienia w mankiecie rurki intubacyjnej.

"We wrześniu planujemy rozpocząć badania kliniczne. Chcemy być gotowi z wynikami na grudniową konferencję AARC w USA. Być może w tym roku uzyskamy też zgodę FDA na sprzedaż urządzenia na tamtejszym rynku - wniosek w tej sprawie składamy we wrześniu, liczymy na przyspieszoną ścieżkę rejestracji” - powiedziała Aranowska-Bablok.

Poinformowała, że spółka - na konferencjach AARC w USA i Medica w Dusseldorfie, które odbędą się pod koniec tego roku - chce mieć zwalidowany w 100-proc. i dopuszczony do obrotu przez FDA Oral Care oraz zwalidowany i "być może" dopuszczony CPR.

"Dodatkowo chcemy pokazać kolejne trzy urządzenia w fazie prototypu, pokazując, że urządzenia działają i są kompatybilne do urządzeń stosowanych na rynku. Taki pełen portfel chcemy zaprezentować na targach i jeśli uda nam się to zrobić, to nie wykluczamy, że rozmowy będą dotyczyć sprzedaży całego portfela Airway Medix, a nie tylko pojedynczego produktu” - powiedziała Aranowska-Bablok.

Spółka Airway Medix zadebiutowała na rynku NewConnect w grudniu 2014 roku, a następnie - w maju 2016 roku - przeniosła notowania na rynek główny GPW.

Sara Borys (PAP Biznes)

sar/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
passenger
To samo mówili poprzednio, nawet głośno rozważali w jakiej ma to być formie (dywidenda, czy wykup akcji od drobnicy) i kłamali - akcjonariusze nie dostali ani grosza!

Patrzymy Zarządowi na ręce i mamy nadzieję, że drugi raz nas nie okłamią...
passenger
Rok od komunikatu.
Sprawdzam i niestety Pani Aranowska-Bablok OKŁAMAŁA AKCJONARIUSZY AirwayMedix.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki