REKLAMA

Airbnb ze stratą 3,9 mld dol. po grudniowym debiucie

2021-02-26 11:27
publikacja
2021-02-26 11:27
fot. CARLO ALLEGRI / Reuters

Firma Airbnb opublikowała pierwsze sprawozdanie finansowe po grudniowym debiucie na giełdzie, w którym poinformowała o 3,9 mld dol. straty i spadku przychodów w ostatnim kwartale ubiegłego roku o 22 proc. w ujęciu rocznym do poziomu 859 mln dol.

Dziennik "New York Times", komentując w piątek wyniki finansowe spółki, ocenił, że Airbnb przed debiutem wzbudziło bardzo duże oczekiwania ze strony tak analityków, jak i inwestorów.

Gazeta zauważa, że strata firmy powoli zbliża się do 5,2 mld zł, o których informował Uber po pierwszym kwartale od debiutu na giełdzie. "NYT" przypomina też, że wówczas trwała wśród obserwatorów giełdowych dyskusja na temat tego, czy niedochodowe start-upy mogą na parkiecie przynosić zyski.

Airbnb informacje o spadku przychodów uzupełniło twierdzeniem, że należy go interpretować jako wyraz odporności firmy na zastój w branży turystycznej spowodowanej pandemią koronawirusa. Wiosną ubiegłego roku firma straciła rezerwacje warte miliard dolarów, zwolniła wielu swoich pracowników i uruchomiła finansowanie kryzysowe w odpowiedzi na pojawienie się ograniczeń w przemieszczaniu się i blokad gospodarki na całym świecie. Latem, mimo że liczba rezerwacji dokonywanych na platformie wróciła do normy, przychody uzyskane z działalności firmy okazały się niewystarczające, aby pokryć lukę.

Po wejściu w grudniu ubiegłego roku na giełdę Airbnb zgromadziło 3,5 mld dolarów i uzyskało wycenę na poziomie ponad 100 mld dol. z perspektywą wzrostu i okresowym wynikiem nawet 120 mld dol. ze względu na wiarę inwestorów w to, że pojawienie się szczepionki na koronawirusa szybko przywróci sektor turystyki do normy sprzed pandemii.

Airbnb oferuje za pośrednictwem swojej strony internetowej mieszkania i domy na wynajem w tysiącach miast i niemal wszystkich krajach świata.

mfr/ amac/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (3)

dodaj komentarz
pstrzezek
Ktoś się obłowił upłynniając spółkę na giełdzie własnie w tym momencie
fred_
Nie prawda. Jasiek mowil ze wynajem bedzie zawsze rosl.
mknowak
Zobacz wycenę AiRBnB gdzie masz model zarabiania pieniędzy i zobacz FB który próbuje się monetyzować ale modelu nie ma...
Poczekaj AiRnb jeszcze będzie zarabiać ale to potrwa.

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki