REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Agrounia przedstawiła swoje propozycje programowe

2021-12-04 12:35, akt.2021-12-04 20:50
publikacja
2021-12-04 12:35
aktualizacja
2021-12-04 20:50
Agrounia przedstawiła swoje propozycje programowe
Agrounia przedstawiła swoje propozycje programowe
/ Agrounia

My mówimy otwartym językiem i nazywamy polityków takimi, jakimi oni są: obiboki, łobuzy i ludzie, którzy nie życzą nam dobrze - mówił lider Agrounii Michał Kołodziejczak podczas Konwencji Programowej ugrupowania, która odbyła się w sobotę w Warszawie.

"Agrounia przeszła długą drogę, razem ją przeszliśmy. Wygraliśmy wiele bitew, upowszechniliśmy wiele tematów. To my pierwsi zaczęliśmy mówić o zdrowej żywności, o krótkim łańcuchu dostaw, o żywności w przystępnej cenie, o rozbiciu monopoli, o politykach nierobach, o politykach złodziejach. To my mówimy otwartym językiem i nazywamy ich takimi, jakimi oni są: obiboki, łobuzy i ludzie, którzy nie życzą nam dobrze" - powiedział Kołodziejczak.

"Bardzo ciężko już dogadać się z takimi politykami, bardzo ciężko się w ogóle Polakom dogadać. Trzeba zrobić pewien reset i powiedzieć starym politykom, którzy już mieli szansę: sorry starzy, ale już wasz czas minął" - powiedział Kołodziejczak.

Dodał, że rolnik, aby dostać emeryturę, musi sprzedać ziemię. "I to jest uczciwe, nie? A każdy polityk musi wiedzieć, że ma swoją misję do spełnienia, nie polityk - tylko poseł do 65 roku życia i uważam, że taki postulat, taki punkt programowy, takie zapisy w ustawie mobilizowałyby tych ludzi, żeby szybciej brali się do pracy" - przekonywał.

Kołodziejczak sprecyzował, że poseł, który ukończyłby 65 lat w czasie kadencji - kończyłby ją i jego miejsce zajmowałaby kolejna osoba. Na uwagę dziennikarza, że takiego rozwiązania nie ma nigdzie na świecie, odparł: "No i? (...) A ja bym chciał zobaczyć politykę w Polsce bez tych, którzy już mieli swoje szanse, a jednocześnie chciałbym tych, którzy mają 60 czy 58 lat, by bardziej się mobilizowali i wiedzieli, że tutaj przychodzi kres, koniec (...)" - podkreślił.

Pytany był też o to, dlaczego publiczność i delegaci na sobotniej konwencji Agrounii nie mieli założonych maseczek w związku z pandemią koronawirusa. "Niech pan ich zapyta. (...) Ja nie będę kontrolował kogoś z maseczek. To jest funkcja państwa, a jeżeli państwo na takie coś pozwala?" - powiedział. Na uwagę, że organizował wydarzenie, na którym nie przestrzegano prawa, a ma pretensje do państwa, stwierdził: "Bo na tym wydarzeniu buduje się prawo".

"W trakcie wielu manifestacji, strajków, pikiet reprezentowaliśmy najlepiej, jak umiemy, nie tylko polską wieś i prowincję, ale tak naprawdę wszystkich konsumentów i wszystkich, którzy w Polsce pracują" - zaznaczył. "Dołączyli do nas związkowcy, różni - z Amazona, z Biedronki i ci przedsiębiorcy, którzy mają swoje jednoosobowe i dwuosobowe firmy. Bo widzą, że politycy nie robią nic, poza opowiadaniem bajek i że dzisiaj mamy do czynienia politykami publicystami, a nie z ludźmi, którzy działają" - podkreślił lider Agrounii.

Jak dodał, Agrounia wygrała bardzo dużo, dużo zmieniła. "Obroniliśmy nasz kraj, naszych hodowców przed +piątką dla zwierząt+, działając razem z innymi, pokazaliśmy się, że można przeciwstawić się tak szkodliwej ustawie, paranoi politycznej" - wymienił Kołodziejczak.

Jego zdaniem "PiS i inni politycy zmienili swoją narrację, nie dlatego, że coś przemyśleli, ale dlatego, że widzą, że ktoś ich podgryza, że ktoś mówi, jak ma być i się boją, tylko dlatego, bo oni będą robić tylko wtedy, kiedy będą się bać". "My jesteśmy, i ja jestem od tego, żeby oni się bali. Dość z nimi" - oświadczył.

"Zrobiliśmy tyle na tym politycznym ugorze, że dziś, Agrounia mogłaby powiedzieć, że zrobiliśmy swoje, wracamy do domów, niech robią inni. Ale marszałek Józef Piłsudski mówił, że +zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska+, a my nie chcemy klęski, my musimy mieć końcowe zwycięstwo" - powiedział Kołodziejczak.

Wśród propozycji programowych Agrounii przedstawionych na konwencji znalazły się:

  • rozdrobnienie dostawców strategicznych,
  • godne warunki pracy dla pracowników,
  • znakowanie żywności flagą kraju pochodzenia,
  • obecność w sklepach 70 proc. polskich produktów i informacja, ile pieniędzy dostanie rolnik.

Postulaty dotyczące planowania przestrzennego to m.in.

  • "wieś miejscem produkcji żywności",
  • "ludzie muszą wiedzieć, gdzie mogą się budować i rozwijać",
  • "koniec z Polską przypadku".

Ugrupowanie chce również, aby ludzie decydowali, co będzie w okolicy ich miejsca zamieszkania. Proponuje też plany zagospodarowania przestrzennego w całym kraju.

W pakiecie Europejski System Monitoringu Żywności Agrounia postuluje zgromadzenie informacji o przewożonej żywności w jednej bazie danych, kontrolę żywności od załadunku do półki sklepowej, gigantyczne kary za nieprawidłowe informacje.

Autor: Olga Łozińska

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (9)

dodaj komentarz
andregru
Kiedy rolnicy zaczną płacić za ubezpieczenie takie stawki jak jednoosobowe mikro firmy na ZUS?. Czy też rolnicy zapłacą więcej w "nowym ładzie" nie mając możliwości odliczeń składek na ubezpieczenie. Rolnik z głodu nie umrze ale miastowy który do niego dopłaca już tak.
wrecker
Albo kiedy kler zacznie płacić. Księża to chyba jedyna grupa zawodowa, która nigdy nie protestuje bo kasy mają od chu..
and00 odpowiada wrecker
Artykuł może być o tajemnicach wszechświata,
ale zawsze jakiś homofil, albo chrystianofob musi wstawić swoje 3 grosze
Niesamowite jakie oni mają kompleksy, i są uciążliwi dla innych współobywateli...
grzegorzkubik
Punktu dotyczące promocji polskich produktów są dobre i godne rozpatrzenia.
prawnuk
A ile podatku na NFZ zapłacił rolnik też? Na pewno rolnictwo potrzebuje zmian. rolnik to działalność gospodarcza i normalne podatki z tego wynikające. W Polsce mamy 1,5 mln rolników, z tego 1,25 mln to ZBEDNI działkowcy.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
and00
A na sali pan Ikonowicz (prywatnie brat Gesslerowej)
Facet którego z partii komunistycznej wyrzucono by za radykalizm, i ustawiczne negowanie prawa własności
Może pomysł żeby przewietrzyć politykę z geriatryków jest ok, ale też nie łatwy do przeprowadzenia
ps
Ikonowicz jak raz skończył 65 lat,, czyli co tam
A na sali pan Ikonowicz (prywatnie brat Gesslerowej)
Facet którego z partii komunistycznej wyrzucono by za radykalizm, i ustawiczne negowanie prawa własności
Może pomysł żeby przewietrzyć politykę z geriatryków jest ok, ale też nie łatwy do przeprowadzenia
ps
Ikonowicz jak raz skończył 65 lat,, czyli co tam robił???
Jeszcze nie powstali, a już sami sobie zaprzeczają...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
samsza
"Powinien" jeszcze wyciągnąć kałacha..., na Ukrainie zażarło...

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki