Agent Tomek oskarża Kamińskiego i Wąsika o naciski ws. wilii Kwaśniewskich

Były agent CBA Tomasz Kaczmarek w reportażu "Superwizjera" oskarżył szefa MSWiA, ministra koordynatora służb specjalnych, b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego oraz b. wiceszefa CBA Macieja Wąsika o wywieranie na niego nacisków podczas operacji dotyczącej rzekomej willi Kwaśniewskich.

(fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

Oskarżenia Kaczmarka skomentował na Twitterze w sobotę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. "+Agent Tomek+ przez lata publicznie tłumaczył, że wie, do kogo należała +willa Kwaśniewskich+, brylował w mediach, opowiadając o szczegółach akcji. Jak usłyszał zarzuty dotyczące oszustw finansowych, nagle przypomniał sobie o +naciskach+ M. Kamińskiego i Macieja Wąsika" - napisał Żaryn".

"Gdy T. Kaczmarek był funkcjonariuszem CBA, TVN24 kpił z niego i robił nieodpowiedzialnego, groźnego +karierowicza bez sumienia+. Jak teraz T. K. usłyszał zarzuty dotyczące oszustw finansowych i zaczął kłamać na temat. M.Kamińskiego i M.Wąsika stał się wiarygodnym demaskatorem" - dodał.

W reportażu przedstawiono wypowiedzi Kaczmarka (znanego jako "agent Tomek"), które miały pochodzić z konfrontacji z jednym ze świadków z połowy grudnia 2019 r. w siedzibie CBA. W wypowiedziach tych Kaczmarek mówi m.in. o tym, że dowody zebrane w operacji dotyczącej willi w Kazimierzu Dolnym, która miała rzekomo należeć do byłej pary prezydenckiej Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, są wynikiem "rozkazów i poleceń od Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika".

"Miałem wytworzyć przeświadczenie, że dom w Kazimierzu Dolnym należy do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Ja osobiście nigdy takiego przeświadczenia nie powziąłem, a moje notatki i złożone zeznania są efektem nacisków ze strony moich byłych przełożonych" - mówił były agent CBA.

"W tamtym okresie informowałem bezpośrednio o tym Macieja Wąsika, jednakże nakazał mi on, abym w ten sposób zeznawał i sporządzał dokumenty, aby wytworzyć przeświadczenie, że dom w Kazimierzu Dolnym mógłby w jakiś sposób nielegalny należeć do małżeństwa Kwaśniewskich. Pragnę z całą stanowczością potwierdzić, że w trakcie realizacji przeze mnie zadań służbowych nigdy takiego materiału dowodowego nie powziąłem, a były to tylko i wyłącznie insynuacje ze strony Macieja Wąsika" - dodał.

Kaczmarek pytany o potwierdzenie, że jest to wypowiedź z konfrontacji z połowy grudnia 2019 r. w CBA, odpowiedział, że nie może wypowiadać się na temat prowadzonego postępowania, jednak w dalszych wypowiedziach dla "Superwizjera" potwierdzał tezy zawarte w przedstawionym nagraniu.

"Wąsik wymuszał na mnie to, że moja dokumentacja ma opisywać hipotetycznie, że ten dom należy do byłej pary prezydenckiej, ale utwierdzał mnie w tym, że posiada inne dowody" - mówił były agent CBA w rozmowie z dziennikarzami "Superwizjera".

"Superwizjer" przypomniał również, że Tomasz Kaczmarek ma obecnie postawione zarzuty przez prokuraturę. W listopadzie Prokuratura Regionalna w Białymstoku przedstawiła mu sześć zarzutów, w tym m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie brudnych pieniędzy w kwocie 2 mln zł. Zarzuty wiążą się z jego działalnością w Europejskim Centrum Wsparcia Społecznego Helper, które w Olsztynie i kilku innych gminach regionu prowadziło środowiskowe domy pomocy. Stowarzyszenie prowadziła Katarzyna, żona "agenta Tomka", a gdy ona wycofała się z kierowania Helperem, jej obowiązki przejął Tomasz Kaczmarek.

Były agent CBA i były poseł PiS stwierdził, że te zarzuty to "polityczna zemsta". "Po odejściu z polityki wiem, że to z inicjatywy Macieja Wąsika zostały rozpoczęte ataki na stowarzyszenie Helper, które wraz z żoną prowadziłem. To wszystko jest wyssane z palca. Jesteśmy w stanie podczas postępowania sądowego to wszystko wyjaśnić i się obronić" - zapewniał były agent CBA w "Superwizjerze".

O komentarz do słów byłego agenta CBA pytany był również były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który ocenił w "Superwizjerze", że wypowiedzi Kaczmarka potwierdzają jego przekonanie, że akcja CBA była akcją "czysto polityczną". "Zaskoczenie to, że pan Kaczmarek zdecydował się o tym ze wszystkimi konsekwencjami powiedzieć. To jest rzeczywiście niespodzianka" - powiedział były prezydent.

W sprawie majątku Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich toczy się śledztwo w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach. Postępowanie jest prowadzone "w sprawie". Dotąd nikomu nie przedstawiono zarzutów. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ mkr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
62 90 znawca_inwestor

Brawa dla TVN za odwagę

! Odpowiedz
64 96 znawca_inwestor

Brawa dla stacji TVN

! Odpowiedz
98 86 kapitaneo

Czyż Tomeczek nie ma zarzutów wraz z małżonką defraudacji kilkudziesięciu mln zł z fundacji, która miał pomagać chorym?
Czyżby to jego nowa linia obrony gdy okazało się, że Kamiński nie będzie go chronił?
Oczywiście TVN jak głupi kupuje te kity mimo, ze jak dotąd uważali go za troglodytę.
Zabawne te historyjki wsiowych chłopców. Po 30 latach widać ich ruchy jak na dłoni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
96 71 mwl

co to jest wilia:
"Agent Tomek oskarża Kamińskiego i Wąsika o naciski ws. wilii Kwaśniewskich"

jeśli chodzi o willę, to podpowiadam, że powinno być:
"Agent Tomek oskarża Kamińskiego i Wąsika o naciski ws. willi Kwaśniewskich"
dobrze by było trzymać jakiś standard

! Odpowiedz
95 60 prs

~marxs..

Widac myslenie nie jest twoja najmocniejsza strona..

! Odpowiedz
99 76 grzechu_comeback

A czy "rzetelna" stacja TV przeprosiła się już z Agentem Tomkiem za obraz jaki mu rzeźbiła przez lat kilka???? Czy już nie będą teraz mówić o pewnej fundacji, która kupowała frywolną bieliznę lub drona na potrzebę.....osób starszych-sprawa bardzo aktualna i podobno przyczyna kłopotów Agenta? A może przygotowywany jest materiał z przeprosinami dla Sawickiej, na żywo, za te "kanapki", które w miłosnym ogłupieniu (czyli uwiedzeniu) pchała do torby.....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
100 97 obronca_przebraza

Lewacka płatna trolownia dziś zaspała?

! Odpowiedz
58 104 karbinadel

Za to pisobolszewia od rana w pełnej gotowości

! Odpowiedz
106 95 rimet1

Jest książka agenta Tomka z 2010 roku gdzie pisze zupełnie coś innego. Teraz oskarża Kamińskiego i jest wiarygodny dla TVN i ich antypolskich wyznawców. Natomiast jak kilkanaście osób oskarża Grodzkiego o lepkie ręce to dla TVN-u i antypolskiej dziczy są przepłaconymi oszołomami. Słusznie prawił Neuman na taśmach, że im gość z PO jest bardziej umoczony tym chętniej peowska ferajna na niego głosuje. Dlaczego ? Bo są tacy sami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
180 157 eagleeye

Wyznawcy POKOmuny to jedno hasło maja "trolle" :-) Nie patrząc na siebie iż sami są "trollami". To hasło przewija się w lewacko-liberalnym slangu jak atak na demokracje która jest niczym innym jak kalka socjalizmu tylko inaczej nazwanym tworem.

Cóż boli to tych piszących o "trollach" iż może mieć ktoś inne zdanie niż oni.

Ogarnijcie się trochę ludzie bo ja żadnym trollem ani botem nie jestem. Jestem aż zwykłym userem tego portalu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.