REKLAMA
Początek gorący, a to dopiero rozgrzewka! Ruszyły Wakacje na giełdzie

    Agencje ratingowe tną rating Turcji

    2018-08-17 22:40
    publikacja
    2018-08-17 22:40

    Agencja S&P obniżyła rating długoterminowego zadłużenia Turcji w walucie obcej do "B+", a w walucie lokalnej do "BB-". Perspektywa obu ratingów jest stabilna.

    fot. / / YAY Foto

    Agencja S&P poinformowała w swoim komunikacie prasowym, że powodem obniżki ratingów jest spodziewane konsekwencje ekstremalnie mocnego osłabienia się kursu liry w ciągu dwóch ostatnich tygodni.

    Kilkanaście minut później agencja Moody's obniżyła długoterminowy rating Turcji do "Ba3" z "Ba2" i zmieniła perspektywę ratingu na negatywną - poinformował Moody's w komunikacie prasowym.

    Problemami Turcji są również przegrzanie tamtejszej gospodarki, nadmierne zadłużenie kraju za granicą, a także zawirowania polityczne - uważają analitycy S&P. Z kolei według agencji Moody's głównym powodem piątkowej decyzji jest postępująca słabość tureckich instytucji publicznych i związane z tym obniżenie się przewidywalności tamtejszej polityki. W konsekwencji rosną np. obawy o utrzymanie niezależności tureckiego banku centralnego.

    "W naszej opinii znaczące osłabienie liry ma negatywne implikacje fiskalne, pogarsza bilanse spółek oraz przynosi dalszą presję na rodzime banki. Prognozujemy, że w 2019 roku gospodarka zanotuje ujemny wzrost" - napisali analitycy S&P.

    Oprócz recesji i spowolnienia wzrostu konsumpcji w przyszłym roku analitycy spodziewają się też utrzymania się wysokiej inflacji w Turcji. W ciągu najbliższych czterech miesięcy powinna ona osiągnąć szczyt na poziomie około 22 proc., chociaż do połowy 2019 roku spadnie poniżej 20 proc.

    Z kolei inwestycje, które są tradycyjnym motorem wzrostu tureckiej gospodarki, mogą spowolnić w przyszłym roku o 6 proc.

    Według prognoz agencji S&P, 2019 rok będzie pierwszym od dziesięciu lat, kiedy nominalny wzrost kredytów w Turcji będzie niższy niż inflacja.

    Analitycy zastrzegli, że kolejna obniżka ratingu Turcji będzie możliwa m.in. jeśli rosnąć będzie prawdopodobieństwo kryzysu systemu bankowego w tym kraju, a także jeśli turecka gospodarka będzie w gorszym stanie niż obecnie oni prognozują.

    Z kolei podwyżka ratingu będzie możliwa, jeśli turecki rząd wprowadzi skuteczne działania w kierunku poprawy wiarygodności tamtejszej gospodarki, ustabilizowania płynności budżetu państwa, a także utrzymywania inflacji w ryzach.

    pr/

    Źródło:PAP Biznes
    Tematy
    Ranking najtańszych kont firmowych dla JDG z premią dla aktywnych – czerwiec 2026 r.
    Ranking najtańszych kont firmowych dla JDG z premią dla aktywnych – czerwiec 2026 r.

    Komentarze (7)

    dodaj komentarz
    ajwaj
    zreszta z najnowszych:
    Gazeta tzw. Polska to projekt CIA, stad order Bezpieki Ukraoiny,
    anty-polskie kanalie
    ricozez
    Agencja towarzyska S&P prezentuje uzgodnione zdanie całego środowiska bankowego.Gangrena bankowa musi na tym zarobić!
    ajwaj
    Kazdy kij ma 2 konce :)
    Kolejne miliony + inwazja inna = finito-Ende UE
    ""Niektórzy mogą patrzeć z radością na kryzys w Turcji, ponieważ nie lubią prezydenta Erdogana. Ale: Jeśli Turcja upada, miliony migrantów maszerują do Europy.""
    "4 miliony uchodźców mieszka w Turcji. Chociaż nie są zintegrowani
    Kazdy kij ma 2 konce :)
    Kolejne miliony + inwazja inna = finito-Ende UE
    ""Niektórzy mogą patrzeć z radością na kryzys w Turcji, ponieważ nie lubią prezydenta Erdogana. Ale: Jeśli Turcja upada, miliony migrantów maszerują do Europy.""
    "4 miliony uchodźców mieszka w Turcji. Chociaż nie są zintegrowani z tureckim społeczeństwem, skorzystali z zapraszającego rządu. Erdogan twierdzi, że wydał na te osoby 20 miliardów dolarów."
    https://www.contra-magazin.com/2018/08/kollabiert-die-tuerkei-kommt-die-naechste-migrantenwelle/
    ajwaj
    Innymi slowy > jesli TYLKO ci z Turcji przez waski BOSFOR-ciesnine wejda do UE, trzeba bedzie karmic i ubierac 3 Warszawy albo cale Panstwa Baltyckie (sojuszników PISy) (z ich faszos)

    Tzn. 5 min. chlebów rano, picie, kaszanka, jabolek, majtki, kotleciki, kasa itd. itp.
    doradca-praktyk
    "gospodarka (Turcji) zanotuje ujemny wzrost" - napisali analitycy S&P. No to może później "spadek dodatni", co, chłopaki?
    tom979
    A wyobraźcie sobie co będzie jak w Turcji zapanuje poważny kryzys taki jak w Wenezueli. Wszystko do tego zmierza. To wtedy Turcy będą masowo uciekać ze swojego kraju. A gdzie pójdą? Do Europy oczywiście. Miliony Muzułmanów się tu zwalą. Będzie ciekawie.
    mb-1
    Plus dodatni jest jedynie taki, że większość przyjedzie do swoich rodzin w DE.

    Powiązane: Turcja

    Polecane

    Najnowsze

    Popularne

    Ważne linki