REKLAMA

Agencja Fitch potwierdza rating PKP Intercity na poziomie BBB+

2021-11-22 18:55
publikacja
2021-11-22 18:55
Agencja Fitch potwierdza rating PKP Intercity na poziomie BBB+
Agencja Fitch potwierdza rating PKP Intercity na poziomie BBB+
fot. Arkadiusz Lawrywianiec / / FORUM

Agencja ratingowa Fitch po raz kolejny potwierdziła długoterminowy rating dla PKP Intercity w walucie krajowej i obcej na poziomie BBB+ oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie AA (pol.). Perspektywa ratingów jest stabilna - poinformowała kolejowa spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Dodano, ze przy aktualizacji ratingu agencja Fitch uwzględniła wpływ pandemii na spółkę.

"Już po raz drugi w czasie trwania pandemii utrzymaliśmy dotychczasową pozytywną ocenę ratingową. Dla naszych partnerów biznesowych to ważny sygnał pokazujący, że pozycja rynkowa PKP Intercity jest silna. Wierzymy, że utrzymany poziom ratingu pozwoli spółce na dostęp do optymalnych źródeł finansowania inwestycji w ramach naszej strategii" - powiedział cytowany w komunikacie członek zarządu spółki Artur Resmer.

W komunikacie napisano, że na ocenę wpływ miały m.in. silne i stabilne relacje ze Skarbem Państwa oraz realizacja przez spółkę usług publicznych w ramach umowy PSC (Public Service Contract - PAP)" - napisano w komunikacie.

Jak informuje PKP Intercity, podpisanie między przewoźnikiem a Ministerstwem Infrastruktury nowej, dziesięcioletniej umowy dot. świadczenia usług publicznych w zakresie międzywojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich w latach 2021 – 2030 stanowi gwarancję dla pozyskiwania finansowania zewnętrznego na dalsze inwestycje z perspektywą do 2030 roku.

Agencja Fitch ocenia, że realizacja programu inwestycyjnego pozwoli utrzymać długoterminową przewagę konkurencyjną PKP Intercity wobec innych środków transportu – przewoźników lotniczych i autobusów dalekobieżnych, jak również dominujący udział pod względem pracy przewozowej w polskim rynku kolejowym.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki