Adamczyk: Rozpoczynamy realizację programu 100 obwodnic

Według wstępnych szacunków wartość inwestycji, które zostaną zrealizowane w ramach programu 100 obwodnic to 28 mld zł. Program będzie realizowany w latach 2020-2030 – poinformował w sobotę na konferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

(fot. Kancelaria Premiera / Flickr)

Szef resortu infrastruktury podczas sobotniej konferencji prasowej ogłosił rozpoczęcie realizacji rządowego programu budowy 100 obwodnic na drogach krajowych.

Szacunkowa wartość programu została wstępnie określona na 28 mld zł – powiedział Adamczyk dziennikarzom. Minister wyjaśnił, że wartość całego programu jest szacunkowa, gdyż w przypadku 43 obwodnic przygotowano już wstępne warianty ich przebiegu, ale nie są one jeszcze znane "co do kilometra".

Adamczyk powiedział też, że kolejnym krokiem w realizacji programu 100 obwodnic będzie jego przedstawienie na forum Rady Ministrów, która musi go zaakceptować. "Chciałbym, żeby stało się to jak najszybciej, ale myślę, że realnym terminem akceptacji programu jest sierpień" – dodał.

Zaznaczył jednocześnie, że pierwsze przetargi w programie 100 obwodnic zostaną ogłoszone już w tym roku.

"Program stu obwodnic na drogach krajowych jest gotów do realizacji i przechodzimy do jego wykonania" – powiedział Adamczyk.

"Polacy mają prawo korzystać z bezpiecznych dróg, Polacy mają prawo do miejscowości, w których nie występują korki i nie dominuje smród spalin i w końcu hałas, który temu towarzyszy. Polacy mają prawo korzystać z bezpiecznych wygodnych dróg" – mówił minister Adamczyk.

Zapewnił przy tym, że rząd wsłuchuje się w głosy Polaków. Przypomniał, że jesienią ub.r. PiS zapowiedziało przygotowanie programu budowy 100 obwodnic. "Program stu obwodnic na drogach krajowych jest gotów do realizacji i przechodzimy do jego wykonania" – podkreślił Adamczyk

Obecny na konferencji wiceminister infrastruktury Rafał Weber przedstawił sto zadań inwestycyjnych, które będą realizowane w ramach programu.

"Przede wszystkim będziemy budować obwodnice w tych miastach i miasteczkach, w których w tej chwili natężenie ruchu jest bardzo duże. Dlatego te miasta i miejscowości, które w tej chwili są objęte największym natężeniem ruchu, zostały wskazane do realizacji w ramach programu 100 obwodnic" – wskazał Weber.

Dodał, że kolejnym kryterium wziętym pod uwagę przez resort przy przygotowywaniu programu jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

"Będziemy budowali obwodnice w tych miejscach, w których dochodziło do największej liczby wypadków. Chcemy objąć tym programem drogi krajowe, by budować bezpieczną sieć dróg krajowych po to, by w Polsce wzrastało bezpieczeństwo na drogach krajowych" – zaznaczył wiceminister.

Trzecim kryterium, które było brane pod uwagę przy wyborze lokalizacji dla 100 obwodnic, były "ważne czynniki społeczno-gospodarcze". "Oczywistym jest, że budowa nowej drogi, budowa obwodnicy otwiera nowy potencjał gospodarczy danego regionu. To przy obwodnicach lokowane są nowe działalności gospodarcze, to przy obwodnicach przedsiębiorcy chętniej inwestują i rozwijają swoje działalności gospodarcze" – wyjaśnił Weber.

Dodał, że przy wyborze lokalizacji brano także pod uwagę poprawę dostępu do miejscowości i regionów turystycznych.

Budowa obwodnic będzie finansowana z pieniędzy Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Do KFD wpływają środki z opłaty paliwowej, kredytów i pożyczek. Konto KFD zasilają ponadto wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Kolejnym źródłem wpływów do KFD są też pieniądze unijne.

Obecnie realizowany Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) przewiduje budowę 43 obwodnic o łącznej długości 447,5 km i wartości 11,3 mld zł. Dotychczas, do końca 2019 r., oddano do ruchu w ramach tego programu 15 obwodnic, a w ramach wcześniejszych działań inwestycyjnych wybudowano ich w sumie 64.

Pełny spis planowanych do budowy obwodnic jest umieszczony na specjalnej stronie internetowej pod adresem: www.100obwodnic.pl.(PAP)

Autor: Łukasz Pawłowski, Mateusz Mikowski

pif/ mm/ joz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 trooper

Ostatnio pochwalili się wybudowaniem obwodnicy pod miastem, która została oddana do użytku jeszcze za PO czyli dobrych kilka lat temu buahaha. W lokalnych mediach mieli bekę, ale na Polskę poszła info, jak to Morawiecki obwodnicę wybudował

! Odpowiedz
22 12 jasiek2017

Gdyby wierzyć w obietnice oszustów z PiS Polska byłaby najbogatszym krajem w Europie

! Odpowiedz
33 12 marxs

"Pod koniec zeszłego roku głośna stała się sprawa zawieranych przez szpitale i poradnie z lekarzami, umów, w których znajdują się postanowienia określające prawo pomniejszenia wynagrodzenia lekarza o koszty badań, które zleci lekarz wykonując zawód w tym szpitalu lub poradni'-tak wygląda PISowska opieka medyczna a drą ryje jaki to "cut" w onkologii a ja banalnego badania krwi nie moge sie doprosić

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
34 20 marxs

HAHAHA a co robiliscie przez ostatnie 5 lat swoich nierządów nie wybudowaliście nawet JEDNEGO kilometra autostrady bo to co oddawaliście to wszystko PO zaczęła

! Odpowiedz
48 23 jag63

Słabo pisuarom idzie budowa ekspresówek, to spróbują szczęścia w obwodnicach.

! Odpowiedz
56 20 jarekzbyszek

Zapomniał dodać, że właśnie rozpoczął kampanię prezydencką.

! Odpowiedz
60 58 pluto85md

Zabieraja sie za program. To tak jakby dopiero co zaczeli rzadzic. Zaraz, zaraz -rzadza 5 lat, a jedynym pomyslem bylo 500+, czyli transfer od pracujacych do posiadaczy dzieci, pozniej rozszerzono o inne transfery od pracujacych do emerytow. A w zasadzie gospodarczo nie zrobiono nic.

! Odpowiedz
39 55 antybolszewik

Można bardzo "krzykliwe" spektakle robić dla mediów: 3 miliony mieszkań, 10 mln aut elektrycznych, 5 promów, 10 okrętów podwodnych, ... Gorzej jest ze żmudną, codzienną pracą nad poprawą jakości, zachowań, procesów w Służbie Zdrowia, edukacji, ... To nam Polakom nie wychodzi.

! Odpowiedz
94 43 ajwaj

To dla PISy sciemy za malo,
piekniej bedzie 500+ obwodnic albo dla satanistów PISy 666 obwodnic od prezesa Kaczynskiego.
W/w wystartowal na wybory PADa, nikt wam nie obieca kaszany wyborczej jak PISa.
Twierdzi, ze obwodnica robi sie w 1-5-10 tygodni, a biliony zl obiecanek promów, mln. mieszkan itd.pewnie juz zapomniane.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
26 36 danny_fizz

ci co widzieli plany konstrukcji z odpowiednim wyprzedzeniem mają juz działeczki i czekają na wygranie w loterii bez losowania

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil