REKLAMA

Abonament RTV za 2019 r. Znamy stawki, zwolnienia, kary

2018-05-28 08:20
publikacja
2018-05-28 08:20

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedstawiła stawki abonamentu, jakie będą obowiązywać w 2019 r. W dalszym ciągu przewidziane są zniżki dla osób płacących z góry, natomiast na uchylających się od obowiązku będą nakładane kary w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała o wysokości stawek za abonament RTV w 2019 r. Nie ulegnie on zmianie w stosunku do 2018 r. Nadal przewiduje się także zniżki dla osób płacących z góry. Natomiast za uchylanie się od obowiązku wnoszenia opłaty abonamentowej przewidziane są kary - sięgną nawet 30-krotności należnej miesięcznej opłaty.

fot. / / thetaXstock

KRRiT przypomina, że obowiązek rejestracji odbiorników telewizyjnych czy radiowych wynika z Ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych oraz Rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Zgodnie z przepisami każdy posiadacz sprawnego odbiornika jest zobowiązany do jego rejestracji w ciągu 14 dni od wejścia w jego posiadanie, a co za tym idzie, regularnego uiszczania opłat abonamentowych.

Zgodnie z przepisami wnosi się jedną opłatę abonamentową, niezależnie od liczby posiadanych odbiorników używanych przez osoby fizyczne pozostające w tym samym gospodarstwie domowym lub samochodzie stanowiącym ich własność. Ponadto należy pamiętać, że umowy podpisane z operatorami telewizji satelitarnej lub kablowej nie zwalniają z ustawowego obowiązku wnoszenia opłaty abonamentowej.

Stawki abonamentu RTV 2019

KRRiT ustaliła, że stawki obowiązujące w 2019 r. będą na identycznym poziomie jak te przyjęte na 2018 rok. Za używanie odbiornika radiofonicznego trzeba będzie uiścić opłatę w wysokości 7 zł za miesiąc, natomiast za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego – 22,70 zł/m-c.

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiorników RTV w 2019 r.

Okres

Odbiornik radiofoniczny

Odbiornik telewizyjny lub
telewizyjny i radiofoniczny

za 1 m-c

7 zł

22,70 zł

za 2 m-c z góry

13,60 zł

44,05 zł

za 3 m-c z góry

20,15 zł

65,35 zł

za 6 m-c z góry

39,90 zł

129,40 zł

za 12 m-c z góry

75,60 zł

245,15 zł

Źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

Należy pamiętać, że warunkiem skorzystania ze zniżki jest wniesienie przez abonenta opłaty z góry w terminie do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego.

Zniżki i zwolnienia z opłat za abonament RTV

KRRiT podtrzymała zniżki, które przysługują osobom płacącym za abonament z góry. Dodatkowo, jak co roku, przewidziane są zwolnienia dla określonych grup użytkowników. Należą do nich m.in.:

  • osoby, które ukończyły 75. rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Przy czym warunkiem koniecznym do uzyskania zwolnienia od opłat abonamentowych jest dopełnienie formalności w placówce Poczty Polskiej. Należy przedstawić dokumenty potwierdzające uprawnienie do zwolnienia od opłat oraz dodatkowo złożyć oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania z tego zwolnienia. Należy również mieć na uwadze, że zwolnienie przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełniono formalności w urzędzie pocztowym.

Rejestracja i płatność

Każdy posiadacz odbiornika radiowo-telewizyjnego jest zobowiązany do jego rejestracji w Poczcie Polskiej. Zgłoszenia może dokonać osobiście w dowolnej placówce lub punkcie pocztowym. Możliwa jest również rejestracja przez internet. W tym celu użytkownik jest zobowiązany do wypełnienia formularza umieszczonego na stronie Poczty Polskiej.

Każdy abonent z chwilą rejestracji odbiornika otrzymuje 26 cyfrowy numer rachunku bankowego, który przypisany jest do danej osoby. Abonament można uiszczać we wszystkich placówkach pocztowych lub na stronie internetowej Poczty Polskiej bez ponoszenia dodatkowych opłat lub za pośrednictwem instytucji finansowych. Należy jednak pamiętać, aby dokładnie podać dane umożliwiające identyfikacje abonenta wraz z okresem, za jaki zostaje uregulowana płatność:

  • nazwa odbiorcy: Poczta Polska SA COF Dział Abonamentu, Bydgoszcz ul. Bernardyńska 15, 85-940 Bydgoszcz,
  • indywidualny numer rachunku bankowego,
  • kwota abonamentu zgodna z obowiązującymi stawkami opłat,
  • nazwa zleceniodawcy: imię i nazwisko lub nazwa abonenta oraz jego adres/siedziba,
  • okres, jakiego wpłata RTV dotyczy.

Katarzyna Rostkowska

Źródło:
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
the_mind_renewed
Jak można przymuszać i zakładać że ktoś chce te propagandowe programy oglądać i jeszcze na niego nakładać opłatę. To jest typowe zniewolenie narodu.
search
A gdzie byl obywatel 2,5 roku temu jak jedna Pani pokazywala ustawy w niebieskiej teczce.
Taka wola suwerena.
xiven
co za ciemnogród... rok 2018 internet, smartfony, portale społecznościowe a ci forsują podatek.... telewizyjny....

czytacz
A gdzie informacja,że zwolnienie przysługuje osobom bezrobotnym?Ja 2 lata byłem bezrobotnym i płaciłem,bo nie wiedziałem o tym.Jak się dowiedziałem to odzyskać nadpłaconych kwot nie mogę.TO JEST PAŃSTWO BEZPRAWIA! p
PRECZ Z ABONAMENTEM!
sztos1
Żyjemy w kraju urzędniczej szajki albo redaktora niedouczonego .Zwolnienie przysługuje " osoby, które ukończyły 75. rok życia " .Przy czym warunkiem koniecznym do uzyskania zwolnienia od opłat abonamentowych jest dopełnienie formalności w placówce Poczty Polskiej. Pytam po co te formalności w w/w przypadku ?
dzyszla
To jest efekt tych 4 lat - za przeproszeniem - pie*** o likwidacji abonamentu RTV?
1960
Do urodzonych malkontetow !
245 zl to jest ok 70 dolarow rocznie . Np w Ameryce 50-70 dolarow placisz tylko za sam internet miesiecznie . Dlaczego to mowie ? Poniewaz skomlicie , ze drogo za abonament , a najlepiej jakby bylo za darmo ( uslugi darmowe , zarobki jak na zachodzie - to taka pozostalosc po epoce Bolka ,
Do urodzonych malkontetow !
245 zl to jest ok 70 dolarow rocznie . Np w Ameryce 50-70 dolarow placisz tylko za sam internet miesiecznie . Dlaczego to mowie ? Poniewaz skomlicie , ze drogo za abonament , a najlepiej jakby bylo za darmo ( uslugi darmowe , zarobki jak na zachodzie - to taka pozostalosc po epoce Bolka , co ? ) . Jednym slowem : miec TVP i Radio za 23 zl /m - ok. 5 euro - to naprawde super tanio, mozna nawet powiedziec , ze pol darmo To jedzcie do Waszego Ukochanego Parlamentu w Brukseli ( bo zapewne jestescie zwolennikami Junckera ), tam za kawe zaplacisz 5 euro , takze nie poplakujcie . Beda wybory , to zamienicie " sekte smolenska " na " niemiecka mafie " i bedzie wtedy OK, po waszemu - auswajs bite !!! Mimo wszystko zycze dobrego dnia .

janusz26904029
Drogo, bo to mizerna telewizja. Trudno wskazać cokolwiek stworzonego przez TVP w ostatnich latach, co nie byłoby chłamem.

Na szczęście nie mam TV, więc nie muszę płacić :)
czytacz
Nie pi....Wiesz ile zarabia się w Ameryce,a ile u nas?Ja zarabiam 1800 złotych na pełen etat do ręki.Nie starcza to na bieżące wydatki.A mam jeszcze płacić za oglądanie reklam?
lelo1949 odpowiada janusz26904029
Masz ,masz ,przecież oglądasz TVN

Powiązane: Abonament RTV

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki