REKLAMA
Tour de spółki

Abonament RTV 2020. Czy trzeba wpuścić kontrolera?

2020-02-25 09:48, akt.2020-02-26 11:29
publikacja
2020-02-25 09:48
aktualizacja
2020-02-26 11:29

Kto jest posiadaczem telewizora lub radia, powinien zarejestrować odbiornik i opłacać abonament. Kontrolują to specjalnie powołani pracownicy Poczty Polskiej. Komu grożą kary?

/ fot. Jeshoots / Pexels

W naszym kraju jest zarejestrowanych 6,9 mln abonentów, ale za odbiornik płaci jedynie 1,4 mln osób (3,45 miliona Polaków korzysta ze zwolnienia). Ponad 2 mln osób unika tego obowiązku - wynika z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Dlatego właśnie, jak argumentowali rządzący, Telewizja Polska i Polskie Radio musiały zostać wsparte w ostatnim czasie rekompensatą w wysokości 2 mld zł

Z uwagi na to gigantyczne wsparcie dla publicznej telewizji na początku stycznia badanie zarządzania majątkiem i finansami TVP zapowiedziała też Najwyższa Izba Kontroli z prezesem Marianem Banasiem na czele. Niewykluczone więc, że do naszych drzwi zapukają nie tylko kontrolerzy z Poczty, ale i z NIK. - NIK nie ma takich uprawnień w stosunku do zwykłych obywateli - prostuje Andrzej Gaładyk z NIK. - Kontrole opłat abonamentu dotyczą instytucji publicznych lub wydatkujących publiczne pieniądze. Dodatkowo są co do zasady takie sprawdzenia są dodatkowym elementem innych kontroli, a nie podstawowym zadaniem kontrolerów - wyjaśnia.

Abonament zapisany w ustawie

Obowiązek rejestracji odbiorników telewizyjnych czy radiowych wynika z Ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych oraz Rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Zgodnie z przepisami każdy posiadacz sprawnego odbiornika jest zobowiązany do jego rejestracji w ciągu 14 dni od wejścia w jego posiadanie, a co za tym idzie, regularnego uiszczania opłat abonamentowych.

Kto i ile powinien płacić?

Roczny abonament radiowy kosztuje 75 zł, opłata za radio i telewizor to 245 zł - niezależnie od liczby posiadanych odbiorników w domu i w samochodzie stanowiącym naszą własność. Jeśli płacimy do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego, możemy skorzystać z 10-proc. zniżki. 

Zapłacić powinna każda osoba, która posiada zarejestrowany odbiornik. Warto pamiętać, że przepisy uwzględniają też zwolnienia z opłat i przewidują płatności na raty. 

Co ważne, abonament powinny płacić także te osoby, które mają podpisane umowy z operatorami telewizji satelitarnej lub kablowej.

Czy trzeba wpuścić kontrolera?

Kontrolę opłacania abonamentu prowadzą pracownicy Poczty Polskiej. Nie muszą oni się wcześniej zapowiadać. Jednak przed przystąpieniem do czynności powinni się wylegitymować i okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych.

Z kolei osoba kontrolowana powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.  

Nie ma obowiązku wpuszczenia kontrolerów do domu. Trzeba jednak wiedzieć, że z każdego spotkania sporządzany jest odpowiedni protokół, który trafia do dyrektora Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej. Tam zapadają dalsze decyzje co do każdego ze skontrolowanych.

Jak wybierane są osoby do kontroli? Pod danym adresem sprawdza się, czy jest dokonana rejestracja odbiorników RTV. Brak rejestracji odbiorników pozwala domniemywać, że używane są niezarejestrowane odbiorniki. Szczególnie jeśli listonosz dostarcza nam faktury od operatora telewizji kablowej. 

Komu grożą kary?

Karą zagrożeni są przede wszystkim ci, którzy przestali opłacać abonament, a nie wyrejestrowali swoich odbiorników. Jak w tej sytuacji sprawdzić kwotę zaległości? Można to zrobić, dzwoniąc na infolinię Poczty Polskiej (+48 43 842 06 06) i podając imię i nazwisko abonenta, na którego dokonana była rejestracja.

Użytkownicy telewizorów i radioodbiorników, którzy w trakcie kontroli nie byli w stanie przedstawić dowodów opłacania abonamentu, są zagrożeni karą w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej opłaty (681 zł) obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika. W ubiegłym roku kary zapłaciło 9,5 tys. osób.

Od lat dyskutuje się na temat zastąpienia systemu abonamentowego innym, prostszym i łatwiejszym w egzekucji, ale póki co żaden z pomysłów nie został przekuty w konkretny projekt.

KWS

We wcześniejszej wersji artykułu podawaliśmy, że kontrole w mieszkaniach będą przeprowadzać również pracownicy Najwyższej Izby Kontroli. Za pomyłkę przepraszamy.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (51)

dodaj komentarz
czytacz
Albo abonament i brak dystrybucji reklam całkowity,albo brak abonamentu i emisja reklam.Dość mam płacenia za bombardowanie bzdurnymi reklamami trwającymi tak długo jak film!A jak jestem zmuszony oglądać reklamy to nie należy żądać opłaty abonamentu!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
wizja
TVP powinna się zakodować, wtedy ściągnie 100% abonamentu od wiernych oglądaczy bez nachodzenia wolnych ludzi w ich domach i karania ich za posiadanie odbiornika. Bo nikt Jej nie ogląda, a na pewno za te gnioty, które emituje nikt nie zapłaci. Misja TVP to fikcja i oszustwo, nikt nie wie na czym konkretnie ma polegać. Za TVP powinna się zakodować, wtedy ściągnie 100% abonamentu od wiernych oglądaczy bez nachodzenia wolnych ludzi w ich domach i karania ich za posiadanie odbiornika. Bo nikt Jej nie ogląda, a na pewno za te gnioty, które emituje nikt nie zapłaci. Misja TVP to fikcja i oszustwo, nikt nie wie na czym konkretnie ma polegać. Za to wszyscy wiedzą, że TVP zawsze jest tubą propagandową aktualnej polskiej Władzy i zajmuje się głównie sianiem dezinformacji w tzw. programach informacyjnych. Czasy ,, Kołchoźników" z których sączyła się propaganda w zakładach pracy i hotelach robotniczych minęły. Ludzi nie da się dziś wychowywać poprzez misję kulturalną TVP. Sami się wychowują na portalach społecznościowych, jutubach i innych netflixach. Zresztą niech najpierw Pan Jacek Prezes TVP wychowa swoją Władzę, żebyśmy nie musieli oglądać gestów Lichockiej i innego chamstwa wylewającego się z Sejmu, a potem bierze się za kulturę pod strzechami. Po kasę na propagandę, sianie strachu i zamętu niech się uda do mocodawców zlecających mu emitowanie tych treści. Wolni obywatele mają prawo oglądać to, co im się podoba i płacić za to, na co mają ochotę. Abonament za posiadanie odbiornika jest bezprawiem, postkomunistyczym reliktem i kolejnym podatkiem za który Władza może spełniać swoje fanaberie, przy okazji zastraszając społeczeństwo kontrolami i grzywnami.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
sel
TVP jest cyfrowa naziemna , jak nie chcą żeby ją oglądać za darmo wystarczy wprowadzić kod dla każdego płacącego i niepłacący jej nie zobaczy i po co całe to durne zamieszanie dochodzenia i wnioski?. Po prostu boją się że przestaną oglądać propagandę i pozwalają oglądać za darmo a ściągają dodatkowo podatek TVP jest cyfrowa naziemna , jak nie chcą żeby ją oglądać za darmo wystarczy wprowadzić kod dla każdego płacącego i niepłacący jej nie zobaczy i po co całe to durne zamieszanie dochodzenia i wnioski?. Po prostu boją się że przestaną oglądać propagandę i pozwalają oglądać za darmo a ściągają dodatkowo podatek od każdego z kogo się da. .
znawca_wszystkiego
Komuna rządzi. Bezczelnością i chamstwem jest nazywanie podatku abonamentem. I to bez żadnej umowy.
xiven
jedno jest pewne, do sądu ich nie podadzą bo te samymi mandatami drogowymi są zapchane na 3 lata do przodu
nie_lewacz_lemingu
rudy mówił żeby nie płacić
sel
A przyszła kaczka i przez pięć lat nie potrafiła tego zlikwidować...
jaykob
Przecież ktoś może mieć na przykład wykupioną tylko usługę internetu w UPC lub Multimediów. To nie jest powód domniemania posiadania odbiornika, mało tego, to jest szykanowanie. Zresztą kto w dzisiejszych czasach z młodego pokolenia ogląda TV lub słucha radia. Jest Netflix, YouTube, Spotify, HBO Go. Naprawdę bez całej Przecież ktoś może mieć na przykład wykupioną tylko usługę internetu w UPC lub Multimediów. To nie jest powód domniemania posiadania odbiornika, mało tego, to jest szykanowanie. Zresztą kto w dzisiejszych czasach z młodego pokolenia ogląda TV lub słucha radia. Jest Netflix, YouTube, Spotify, HBO Go. Naprawdę bez całej tej szopki z propagandą lewaków lub plujących jadę prawilnych debili można się obejść.

Powiązane: Abonament RTV

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki