REKLAMA

ARiMR: do 250 tys. zł premii na uruchomienie pozarolniczej działalności

2020-10-26 09:08
publikacja
2020-10-26 09:08
fot. rsooll / Shutterstock

Rolnicy będą mogli ubiegać o dofinansowanie w wysokości do 250 tys. zł rozpoczęcia działalności pozarolniczej na wsi. Wnioski można składać od czwartku, 29 października do 30 listopada br. - poinformowała w poniedziałek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Wysokość premii uzależniona jest od liczby miejsc pracy, które rolnik planuje utworzyć w swojej firmie. W przypadku utworzenia jednego - premia wynosi 150 tys. zł, przy dwóch wzrasta ona do 200 tys. zł, a przy trzech do 250 tys. zł.

Jak informuje ARiMR, o dofinansowanie z „Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” w ramach PROW 2014-2020 może ubiegać się rolnik, małżonek rolnika lub domownik, który m.in. podlega ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie, nieprzerwanie co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

O premię mogą starać się osoby, które chciałyby rozpocząć prowadzenie działalności pozarolniczej po raz pierwszy, jak również osoby, które przez 24 miesiące poprzedzające złożenie wniosku miały zawieszoną lub zakończoną działalność gospodarczą. O dofinansowanie mogą się też ubiegać osoby, które swój biznes na wsi już prowadzą, ale planują go rozszerzyć o nowy rodzaj.

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej jest wypłacana w dwóch ratach. Pierwszą (80 proc.) rolnik otrzyma, gdy spełni warunki określone w wydanej decyzji o przyznaniu pomocy. Pozostałe 20 proc. wpłynie na jego konto po realizacji biznesplanu.

Jak informuje ARiMR, 70 proc. kwoty premii musi być wydane na inwestycje w środki trwałe, czyli np. zakup nowych maszyn i urządzeń, środków transportu czy wyposażenia. Pozostałe 30 proc. można przeznaczyć na wydatki bieżące związane z prowadzeniem działalności.

Firma, która zostanie założona dzięki otrzymaniu dotacji, może zajmować się m.in. sprzedażą produktów nierolniczych, naprawą pojazdów samochodowych, budownictwem, sprzedażą detaliczną, fryzjerstwem, rzemiosłem, rękodzielnictwem, prowadzeniem obiektów noclegowych i turystycznych, usługami cateringowymi, opieką nad dziećmi lub osobami starszymi czy niepełnosprawnymi, a także działalnością weterynaryjną, informatyczną, architektoniczną, usługami rachunkowości, księgowymi, audytorskimi czy technicznymi.

Wnioski będą przyjmować oddziały regionalne ARiMR; można je składać osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki