
Z badania przeprowadzonego przez firmę MasterCard wynika, że 85 proc. Polaków ma już konto w banku. Pod tym względem wypadamy ponad średnią europejską. Najchętniej w Europie korzystamy z płatności elektronicznych.
Firma MasterCard przeprowadziła badania dotyczące postrzegania włączenia finansowego (czyli przeciwieństwa wykluczenia finansowego) jako elementu wyrównującego szanse społeczne. Ankieta została przeprowadzona w maju w 10 krajach europejskich, w tym w Polsce.
Z badania wynika, że posiadanie konta w banku deklaruje 85 proc. ankietowanych Polaków. Pod tym względem wypadamy lepiej niż średnia na całym kontynencie (82 proc.). Okazuje się, że jesteśmy liderami pod względem korzystania z płatności elektronicznych. Używa ich 83 proc. badanych przy średniej dla Europy na poziomie 69 proc. Często korzystamy też z kart debetowych (61 proc.).

Włączenie finansowe jest ważne
Badani Europejczycy wyrazili zdanie, że dostęp do usług finansowych jest ważnym elementem wyrównywania szans społecznych. Polacy częściej niż inni Europejczycy wyrażali opinię, że włączenie finansowe jest sprawą ważną (77 proc. odpowiedzi wobec europejskiej średniej 74 proc.). Polacy częściej niż pozostali Europejczycy (41 proc. vs 35 proc.) zgadzają się ze stwierdzeniem, że dostęp do rozwiązań cyfrowych zdecydowanie zwiększa możliwości korzystania z usług i produktów finansowych.
Według Polaków najważniejszą przyczyną wykluczenia finansowego jest brak umiejętności zarządzania pieniędzmi – odpowiedziało tak 44 proc. z nas, czyli wskazujemy na ten problem częściej niż inni Europejczycy. Inne powody to według nas brak zaufania do banków (42 proc.) oraz nierówności w poziomie dochodów (41 proc.).
Banki prowadzą już 30 mln kont
Z kolei z badania przeprowadzonego przez serwis PRNews.pl wynika, że na koniec I kwartału 2016 roku banki komercyjne w Polsce prowadziły już ponad 30 mln rachunków osobistych. Najwięcej rachunków prowadzi PKO Bank Polski – ma ich 6,6 mln. Drugie miejsce zajmuje Bank Pekao z liczbą 3,7 mln rachunków, a trzecie mBank, który prowadzi 3,05 mln ROR-ów. Po piętach depcze mu BZ WBK, który ma tylko o 40 tysięcy rachunków mniej.
Nieco inaczej wygląda jednak zestawienie banków, w których na przestrzeni ostatniego roku przybyło nominalnie najwięcej rachunków. Pierwsze miejsce zajmuje ING Bank Śląski, który od marca 2015 roku zwiększył liczbę prowadzonych kont o 223 tysiące. Drugie miejsce przypada Orange Finanse - podmiotowi należącemu do mBanku i operatora Orange. Trzecie zajmuje Bank Millennium.
Banki wprowadzą tanie konta
Walkę z wykluczeniem finansowym rozpoczęła już Unia Europejska. Zgodnie z przyjętymi przepisami, instytucje finansowe będą musiały wprowadzić do oferty tzw. rachunki podstawowe. Będą to tanie konta dla osób nieubankowionych. Nowe prawo zacznie obowiązywać w Polsce od września 2016 roku, ale banki i SKOK-i będą miały jeszcze rok na wprowadzenie rachunków podstawowych do oferty.
