85 fałszywych aplikacji w Google Play. Pobrano je 9 mln razy

Korzystający z Google Play mogli się natknąć w sklepie na 85 fałszywych aplikacji, które na pierwszy rzut oka nie wzbudzały podejrzeń. Co więcej - często miały bardzo dobre oceny wystawiane przez samych użytkowników. Koniec końców pobrano je aż 9 mln razy.

(fot. leungchopan / YAY Foto)

Nie od dziś wiadomo, że internet jest idealnym miejscem do działania oszustów. I nawet korzystając z teoretycznie bezpiecznych sklepów, jak właśnie Google Play, możemy nie być do końca bezpieczni.

Jak podała firma Trend Micro, w sklepie Google'a wykryto 85 fałszywych aplikacji, które cieszyły się niemałą popularnością - pobrano je bowiem aż 9 mln razy. Zostały one zidentyfikowane jako AndroidOS_HidenAd i udawały m.in. gry, programy telewizyjne czy pilota do telewizora - to właśnie ta aplikacja, Easy Universal TV Remote, została pobrana przez użytkowników 5 mln razy.

Po ściągnięciu złośliwej aplikacji na telefonie wyświetlały się co chwila niechciane reklamy, które miały namawiać użytkowników do dobrej oceny programu. Po jakimś czasie usuwały same ikonę aplikacji z systemu, uniemożliwiając jej odinstalowanie, przez co mogła nadal działać w tle.

Google już zajęło się sprawą i aplikacje zostały usunięte. Jak informowaliśmy dwa dni temu, przedsiębiorstwo zaczyna walkę z podobnymi sytuacjami i ogranicza twórcom aplikacji dodatkowe uprawnienia z zakresu dostępu do naszych danych. Miejmy nadzieję, że skutecznie.

DU

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 16 antek10

A gdzie happy end? Sprawcy gniją w więzieniu?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.