REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

80 proc. bitcoinów już wykopano. O kolejne będzie coraz trudniej

2018-01-16 08:30, akt.2018-01-16 11:20
publikacja
2018-01-16 08:30
aktualizacja
2018-01-16 11:20

Kolejny kamień milowy w historii bitcoina za nami. Tym razem nie chodzi jednak o cenę kryptowaluty, ale o liczbę jej jednostek w obiegu.

fot. / / YAY Foto

Jedną z głównych przewag bitcoina nad tradycyjnymi walutami miała być w zamyśle jego twórcy (lub twórców, nikt nie wie, czy pod pseudonimem Satoshi Nakamoto nie kryje się grupa osób) ograniczona i z góry określona podaż tej kryptowaluty. Już na samym początku funkcjonowania bitcoina ustalona została ona docelowo na 21 milionów sztuk.

To fundamentalna różnica względem walut tradycyjnych – dolara, euro, jena czy złotego w obiegu będzie tyle, ile zdecydują banki centralne (ujmując rzecz najprościej i nie wchodząc w monetarne meandry). Również niektóre kryptowaluty nie posiadają wbudowanego sztywnego ograniczenia.

Nowe jednostki bitcoina powstają dzięki rozwiązywaniu przez komputery (lub specjalne urządzenia zwane "koparkami") skomplikowanych problemów matematycznych. Jednocześnie zapewniają one prawidłowe funkcjonowanie kryptowalutowej sieci (np. akceptowanie poprawnych transakcji). Jak skrzętnie zauważyły branżowe media, liczba wykopanych bitcoinów przekroczyła w ostatnich dniach 16,8 miliona. Jak łatwo policzyć, stanowi to dokładnie 80 proc. wszystkich bitcoinów, które kiedykolwiek mają istnieć.

Szeroko dyskutowany deflacyjny charakter bitcoina przejawia się tym, że wraz ze wzrostem liczby bitcoinów w obiegu, maleje rozmiar nagród, które otrzymują „kryptowalutowi górnicy”. Obecnie za wydobycie każdego bloku otrzymać można 12,5 bitcoina. To mniej niż na samym początku funkcjonowania (50 BTC) czy nawet jeszcze przed 1,5 roku (przejście z 25 BTC na 12,5 BTC nastąpiło w lipcu 2016 r.).

Jak wylicza portal BitcoinBlockHalf.com, kolejny podział (do 6,25 BTC) nastąpi w czerwcu 2020 r. Kolejne „ery” mają wiązać się z rosnącą trudnością zadania przy jednoczesnym zmniejszaniu nagrody dla górników, aż wreszcie – jak twierdzi większość prognoz – za ponad 100 lat wykopany zostanie ostatni bitcoin. Warto jednak pamiętać, że takie długoterminowe prognozy obarczone są potencjałem niedoszacowania rozwoju technologii. Opłacalność kopania bitcoinów będzie natomiast uzależniona od tego, ile dóbr i usług (w tym prądu i sprzętu potrzebnego do jego „wydobywania”) będzie można kupić za jednostkę kryptowaluty.

Ograniczona i coraz wolniej rosnąca podaż bitcoina ma zdaniem zwolenników takiego rozwiązania sprawić, że wraz z rosnącą popularnością kryptowaluty, coraz więcej jednostek istniejących dóbr i usług będzie przypadać na każdego bitcoina – w przeciwieństwie do dolara czy złotego, bitcoin ma w zamyśle być wart coraz więcej, a nie coraz mniej. Osoby oddające moc obliczeniową swoich komputerów mają być nagradzane nawet po wykopaniu ostatniego bitcoina, w postaci prowizji od transakcji (ma to miejsce również dziś).

Dziś rano kurs bitcoina wynosi niewiele ponad 13 000 dolarów i jest najniższy w tym roku. Łączna wartość wszystkich wykopanych bitcoinów sięga więc około 222 mld dolarów, co daje kryptowalucie 34 proc. udziału w rynku kryptowalut. To najniższy poziom wskaźnika „dominacji bitcoina” w historii. Numerem dwa na rynku jest Ethereum (120 mld USD), a trzecie miejsce zajmuje Ripple (62 mld USD).  

[Aktualizacja] Około 11:20 kurs bitcoina wynosi już tylko niewiele ponad 11 500 USD. To najniższy poziom od ostatniej potężnej korekty z pierwszej połowy grudnia ubiegłego roku. Przypomnijmy, że maksima bitcoina to ok. 19 800 USD.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (27)

dodaj komentarz
cyklonb
Ja uważam że to nazwisko rzekomego twórcy Bitcoina sugerujące jego Japońskie pochodzenie to zmyłka sydów. W rzeczywistości Bitcoin powstał w Polsce w 2006 roku w takiej formie matematycznej jak funkcjonuje obecnie, dodatkowo jego wynalazca zarejestrował znak towarowy Bitcoin jako "bon towarowy i inne walory". Zanim Bitcoin Ja uważam że to nazwisko rzekomego twórcy Bitcoina sugerujące jego Japońskie pochodzenie to zmyłka sydów. W rzeczywistości Bitcoin powstał w Polsce w 2006 roku w takiej formie matematycznej jak funkcjonuje obecnie, dodatkowo jego wynalazca zarejestrował znak towarowy Bitcoin jako "bon towarowy i inne walory". Zanim Bitcoin się upowszechnił został skradziony giełda zamknięta przeciwko twórcy wszczęto śledztwo po zorganizowanym pomówieniu ( kilka razy był wzywany do Łódzkiej prokuratury w sprawie ewentualnych emisji) a cały system na 2 lata poszedł do rozpracowania do Usrela. Później został ponownie uruchomiony najpierw na próbę (zniknęły wszystkie konta giełdowe bitcony i kasa w USD) a później już docelowo na całym świecie.
cyklonb
Padają tu ogromne liczby dotyczące kapitalizacji rynku i wyceny całych kryptowalut w dolarach. Czy są znane realne dane na temat -ile faktycznie prawdziwych dolarów wpłacono za Bitcoina przy zakupach, ile wpłacono za inne cryptowaluty? Ile wypłacono faktycznie i kiedy, ile faktycznie dolarów jest w obrocie pompującym Padają tu ogromne liczby dotyczące kapitalizacji rynku i wyceny całych kryptowalut w dolarach. Czy są znane realne dane na temat -ile faktycznie prawdziwych dolarów wpłacono za Bitcoina przy zakupach, ile wpłacono za inne cryptowaluty? Ile wypłacono faktycznie i kiedy, ile faktycznie dolarów jest w obrocie pompującym kryptowaluty
krypsy odpowiada cyklonb
Nie ma takich danych. Skąd miałyby się wziąć? Nie da się tego policzyć.
jakubeczko
Czy oprocz Ripple'a są jakieś krypto które faktycznie mają jakąś realną uzyteczność?
krypsy
Jeśli dla ciebie Ripple jest "używany" to chyba żadna odpowiedź ci nie pomoże.
karbinadel
Bitocin od dawna nie spełnia praktycznie żadnej roli jako waluta, jest niemal wyłącznie zabawką spekulantów.
andybrandy
Odezwali się eksperci finansjery siedzący na kredytach frankowych.
Kupować teraz bitcoiny, bo zaraz będzie po 100k$ i będziecie znowu zgrzytać z zazdrości zębami!
akki
tja i kapitalizacja bedzie wynosci trylion dolarow, skad te dolary chcesz brac ? wszystkie krypto to pochodna zywej gotowki w obiegu ktora jest skonczona a kotra to przeznaczona jest na spekulacje ...kolejne dziecko ktore nieukoczylo podstawowki bo matematyki to nawet nie liznales widze...
andybrandy odpowiada akki
Kapitalizacja? Jaka kapitalizacja ?
Mówisz o cenie pomnożonej per wartość jednostek ?
Otoż miły panie, kapitalizacja twoich oszczędności w banku (o ile je masz) wynosi jakieś 5%, a jakoś ludzie nie panikują i nie wypłacają pieniędzy na raz.

Przykładem może być tutuaj waluta Ripple. Jej kapitalizacja wynosiła tyle ,że
Kapitalizacja? Jaka kapitalizacja ?
Mówisz o cenie pomnożonej per wartość jednostek ?
Otoż miły panie, kapitalizacja twoich oszczędności w banku (o ile je masz) wynosi jakieś 5%, a jakoś ludzie nie panikują i nie wypłacają pieniędzy na raz.

Przykładem może być tutuaj waluta Ripple. Jej kapitalizacja wynosiła tyle ,że właśniciel był najbogatszym człowiekiem świata (według twojej kapitalizacji)

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki