8 banków, w których zrobisz przelew na numer telefonu

analityk Bankier.pl

26 cyfr - tyle liczy sobie numer rachunku bankowego zgodnie z obowiązującym w Polsce standardem. Do drobnych rozliczeń bez użycia gotówki numer konta nie jest jednak potrzebny. W wielu instytucjach z powodzeniem zastąpi go numer telefonu odbiorcy, a środki wyślemy za darmo i natychmiast.

Przelewy na telefon pojawiły się w ofercie polskich banków już kilka lat temu. Dopiero jednak powstanie schematu Blik popchnęło ich rozwój na nowe tory. Dzięki Polskiemu Standardowi Płatności powstała baza danych łącząca numery telefonów z numerami telefonów klientów uczestniczących w projekcie.

Przelewy Blik są nadal darmowe, a pieniądze trafiają do odbiorcy w kilka sekund
Przelewy Blik są nadal darmowe, a pieniądze trafiają do odbiorcy w kilka sekund (YAY Foto)

Przelewy Blik obsługiwane są przez system Express Elixir. To rozwiązanie znane klientom niektórych banków – spotkamy się z nim wśród opcji transferów w bankowości internetowej i mobilnej, często pod nazwą „przelewu natychmiastowego”. Pieniądze przesyłane w ten sposób trafiają do odbiorcy w kilka sekund.

O ile jednak błyskawiczny przelew wymaga wpisania numeru rachunku i obciążony jest zazwyczaj opłatą, to tzw. przelewy Blik P2P (od person-to-person, pomiędzy osobami fizycznymi) są na razie darmowe. To jeszcze jedna zaleta, obok wygody, tego rozwiązania. Transfer zlecamy z aplikacji mobilnej naszego banku, a kod Blik nie jest potrzebny. Wystarczy wybrać z książki adresowej telefonu adresata, podać kwotę i dodatkowe informacje (np. tytuł).

Chcesz odbierać pieniądze? Trzeba się zarejestrować

Warunkiem natychmiastowego przekazania środków na docelowy rachunek jest zarejestrowanie się odbiorcy w bazie utrzymywanej przez Polski Standard Płatności. Proces jest prosty – w aplikacji bankowości mobilnej znajdziemy opcję „rejestruj”, gdzie przypiszemy swoje konto do numeru telefonu. Jeden numer może być powiązany tylko z jednym rachunkiem bankowym, ale „link” możemy łatwo zmienić, jeśli przenosimy swoje finanse do innej instytucji.

Jeśli osoba, do której wysyłamy pieniądze nie korzysta jeszcze z Blika, to albo otrzyma wiadomość SMS z linkiem, który pozwoli wpisać pełny numer konta i odebrać środki albo transakcja zostanie odrzucona (w zależności od procedur naszego banku). Nieodebrane pieniądze wrócą do nas, nie ma ryzyka, że zaginą gdzieś w drodze.

Limity obowiązujące przy przelewach na telefon Blik

Bank

Maksymalna kwota pojedynczego przelewu Blik na telefon

Ile przelewów Blik można wykonać w ciągu doby?

Alior Bank (tylko dla użytkowników nowej aplikacji mobilnej)

500 zł

5.000 zł, limit miesięczny – 30.000 zł

Bank Millennium

500 zł

Można wykonać dowolną liczbę przelewów, na łączną kwotę nie wyższą niż limit przelewów mobilnych

Bank Zachodni WBK

3.000 zł

3.000 zł

ING Bank Śląski

200 zł

500 zł

Inteligo

Domyślnie – 1000 zł

Do zdefiniowania przez użytkownika, standardowo – 1.000 zł, 20 transakcji

mBank

200 zł

Do zdefiniowania przez użytkownika, standardowo - 3

Orange Finanse

200 zł

3 transakcje dziennie

PKO Bank Polski

Domyślnie – 1000 zł

Do zdefiniowania przez użytkownika, standardowo – 1.000 zł, 20 transakcji

Źródło: Opracowanie Bankier.pl na podstawie informacji publikowanych przez banki.

Nie wszystkie instytucje, które dołączyły do schematu Blik umożliwiają telefoniczne przelewy. Takiej opcji nie znajdziemy np. w Getin Banku i obecnej wersji aplikacji T-Mobile Usługi Bankowe. Zasięg systemu wkrótce powinien znacznie się poszerzyć. W 2018 r. do Polskiego Standardu Płatności dołączy zapewne Bank BGŻ BNP Paribas, a nad wdrożeniem pracuje także Raiffeisen Polbank.

Michał Kisiel

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl