REKLAMA

7bulls.com - wydmuszka po raz drugi

2003-05-30 09:11
publikacja
2003-05-30 09:11

7bulls.com wyprzedał większość aktywów i zrezygnował z działalności informatycznej. Przychody ma zapewnić spółce wynajem nieruchomości oraz, jak to określają przedstawiciele firmy, ograniczona działalność motoryzacyjna.

Po prawie trzech latach od zmiany profilu działalności, 7bulls.com znowu szuka nowych obszarów, które zapewniłyby mu przychody. Dawny dealer samochodów ciężarowych AS Motors na fali internetowej hossy przejął poznańską spółkę 7bulls.com, świadczącą usługi informatyczne. Kolejnym ruchem była zmiana nazwy. Spółka nie zrezygnowała jednak ze sprzedaży samochodów. Panująca wtedy moda na firmy nowych technologii w krótkim czasie wywindowała kurs do ponad 40 zł. Teraz papiery 7bulls.com wyceniane są na mniej niż 1,5 zł za sztukę. Tak niska cena ma jednak pełne uzasadnienie w fundamentach spółki. Przez ostatni rok 7bulls.com dokonał szeregu operacji, w wyniku których większość aktywów (w tym nieruchomości) została wyprowadzona do podmiotów zależnych, które następnie trafiły do nowych właścicieli. 7bulls.com zrezygnował ze sprzedaży samochodów. Działalność ta trafiła do spółki Uni-Truck, która po jakimś czasie została kupiona (za 7,5 mln zł) przez Jaguar Poland. - Iveco domagało się uporządkowania struktury sprzedaży w Polsce i zwiększenia jej przejrzystości - powiedział nam Jacek Łuczak, rzecznik 7bulls.com. Warto dodać, że wiceprezesem tej firmy jest Andrzej Szmagalski, który pełni funkcję przewodniczącego rady nadzorczej 7bulls.com i jest jego największym akcjonariuszem. Wcześniej Uni-Truck zdążył jeszcze kupić od swojej spółki-matki nieruchomość w Zgierzu. Pozyskiwane tą drogą środki 7bulls.com przeznacza na spłatę długów i bieżącą działalność.

Podobny los spotkał działalność informatyczną. Trafiła ona z powrotem do spółki 7bulls.com sp. z.o.o. Spółka-matka kontroluje poniżej 20% udziałów w tym podmiocie. - Projekt ten jest na etapie wygaszania - stwierdził rzecznik. Ze względu na znikome znaczenie, wyniki firmy już w I kwartale przestały być konsolidowane w ramach grupy kapitałowej 7bulls.com. Spółka ta zrezygnowała zresztą z publikowania raportów skonsolidowanych, gdyż pozostałe podmioty zależne z grupy kapitałowej w większości zaprzestały działalności. Jak powiedział J. Łuczak, jedynymi źródłami przychodów 7bulls.com są obecnie wynajem nieruchomości i "ograniczona działalność motoryzacyjna". Po I kwartale sprzedaż spółki wyniosła nieco ponad 0,8 mln zł, a strata netto przekroczyła 0,37 mln zł.

Nowym pomysłem na biznes są inwestycje deweloperskie. 7bulls.com poinformował o podpisaniu umowy o współpracy z firmą Kampa-Polska, na podstawie której ma udostępnić grunty o powierzchni ok. 19 ha położone w okolicach Nadarzyna pod Warszawą na budowę osiedla domów jednorodzinnych. Spółka nie będzie ponosiła żadnych kosztów realizacji tych projektów. Ma jednak pobierać prowizje od sprzedanych domów (jeśli znajdą się na nie chętni). Prace budowlane, być może, ruszą dopiero w przyszłym roku.

- Komentarz

Po trzech latach 7bulls.com znowu szuka pomysłu na biznes. Informatyczna przygoda okazała się niewypałem. Spółka przestała sprzedawać samochody. Majątek został przeniesiony do spółek zależnych, które zostały sprzedane, a firmie pozostały do spłacenia długi przekraczające 40 mln zł. Trudno oczekiwać, żeby inwestorzy znowu zaczęli interesować się firmą. Tym bardziej że na deweloperce, co pokazują przykłady firm budowlanych, raczej trudno jest zarobić.

Dariusz Wolak

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki