70-lecie WSK PZL Rzeszów

WSK PZL Rzeszów, producent silników do amerykańskiego myśliwca F-16 , świętuje 70-lecie. Wytwórnia została założona w 1937 roku przez ówczesnego wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego - w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Szef rzeszowskich zakładów Marek Darecki przypomniał, że zakłady zostały wybudowane w zawrotnym tempie - nie tylko, jak na tamte czasy - i wyprodukowały pierwszy silnik samolotowy. Darecki dodał, że w czasie okupacji w wytwórni remontowano silniki Messerschmittów, co - paradoksalnie - przyspieszyło rozwój firmy - podobnie jak "wymuszona współpraca" ze Związkiem Radzieckim przy produkcji napędu do MIG-15. Prezes Darecki uważa, że przejęcie WSK przez firmę Pratt & Whitney w 2002 roku wprowadziło ją do elity przemysłu lotniczego.

WSK PZL Rzeszów jest liderem Podkarpackiego Stowarzyszenia Dolina Lotnicza. Skupia ono około 60 producentów tej branży z całego kraju.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Łysy

Co to ma być heheh

!

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.