REKLAMA

50 mln funtów wyparowało z 200 tys. kont. Międzynarodowe oszustwo bankowe

Agata Wojciechowska2022-11-24 08:15redaktor
publikacja
2022-11-24 08:15

To największe oszustwo w historii Wielkiej Brytanii. Ponad 50 mln funtów zniknęło z około 200 tys. kont. Ich właściciele padli ofiarami ogólnoświatowego przekrętu, polegającego na podszywanie się pod bank. 

50 mln funtów wyparowało z 200 tys. kont. Międzynarodowe oszustwo bankowe
50 mln funtów wyparowało z 200 tys. kont. Międzynarodowe oszustwo bankowe
/ ispoof.cc

iSpoof.cc oszukał 200 tys. osób na Wyspach. Została ona zamknięta po międzynarodowym dochodzeniu, za które odpowiedzialny był Scotland Yard, FBI i Europol. To był swoisty majstersztyk. Mózg przestępczej operacji Teejai Fletcher ze wschodniego Londynu pobierał od 59 tys. przestępców abonamenty w wysokości od 150 do 5 tys. funtów za możliwość skorzystania z technologii, która umożliwiała wyłudzanie pieniędzy.

Co więcej, oszuści reklamowali się m.in. w internecie w aplikacji Telegram, jako "najlepszą usługę fałszowania". Obok grafik przedstawiających osoby przy komputerach widniał napis "iSpoof został stworzony przez oszustów dla oszustów". Jak głosiła reklama, po wykupieniu abonamentu przestępca otrzyma możliwość wysyłania fałszywych wiadomości SMS i wiele więcej. "Nasz najnowocześniejszy system obsługuje automatyczne połączenia z niestandardową muzyką na czas oczekiwania i przekonującymi dźwiękami centrum telefonicznego w tle". Technologia miała działać zarówno na Androidzie, jak i iOS. Użytkownicy technologii dla przestępców mogli się na platformie zarejestrować za darmo, a opłatę uiszczać co miesiąc w bitcoinach. W ten sposób dostawca zapewniał im anonimowość. 

Na czym dokładnie polegało oszustwo? Przestępcy na początku w Dark Necie kupowali dane bankowe ofiar, a następnie używali iSpoof do wykonania fałszywego telefonu, podając się nim za bank. Stąd było już tylko o krok od "wyczyszczenia" kont. Stronę utworzono w 2020 roku. Do tej pory za jej pomocą wykonano około 10 mln połączeń. W szczytowym momencie "atakowanych" było aż 20 osób na minutę. 

Większość ich ofiar pochodzi z USA (40 proc.), Wielkiej Brytanii (35 proc.), a reszta z Australii i krajów europejskich. Średnia strata dla ofiar wyniosła 10 tys. funtów, a jedna straciła ponad 3 mln funtów. Do tej port zgłoszono straty w wysokości 48 mln funtów, ale oczywiście liczba ta cały czas rośnie. 

W czwartek policja ma zacząć kontaktować się z potencjalnymi ofiarami. Tylko w jeden dzień zaplanowano rozmowy z około 70 tys. potencjalnych ofiar z prośbą o złożenie zeznań. Teraz szef szajki przebywa już w areszcie. Termin rozprawy wyznaczona za dwa tygodnie. Na Wyspach łącznie doszło do ponad 100 aresztowań. Co do innych przestępców korzystających z iSpoof to londyńska policja ma dla nich wiadomość: "mamy wasze dana, także lokalizacja będzie tylko kwestią czasu". 

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (3)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tomitomi
...tak się się kończy dobre życie w wirtualu !!!
adamii
Naglowek chwytliwy ale z artykulu wynika ze strona zostala zamknieta przez fbi, wiec to nie tworca oszukal oszustow tylko fbi im zabrala kase.

Powiązane: Wielka Brytania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki