40 mln zł na funkcjonowanie Kół Gospodyń Wiejskich w 2020 r.

2020-06-03 17:02
publikacja
2020-06-03 17:02

W 2020 roku 40 mln zł będzie przewidziane na funkcjonowanie Kół Gospodyń Wiejskich - zapowiedział prezydent Andrzej Duda w Urszulinie (Lubelskie) podczas spotkaniu z Kołami Gospodyń Wiejskich z województwa lubelskiego.

/ FORUM

Prezydent zaznaczył, że był orędownikiem ustawy regulującej funkcjonowanie Kół Gospodyń Wiejskich z 2018 roku, która dała możliwość uzyskania przez Koła Gospodyń Wiejskich możliwość uzyskania osobowości prawnej a także finansowania ze strony państwa.

"Może to nie są wielkie pieniądze te kwoty pomiędzy trzy a pięć tysięcy złotych, które może koło Gospodyń Wiejskich dostać na swoją działalność. Ale myślę, że one są pomocne i one wspierają, że zawsze można coś za to kupić, można wyposażyć siedzibę, można po prostu coś dobrego zrobić, a nie mam żadnych wątpliwości, że kto jak kto, ale gospodynie poradzą sobie z tym znakomicie" - powiedział Duda.

Jak zaznaczył ustawa umożliwia też KGW prowadzenie działalności gospodarczej, a ich dochody przeznaczone na działalność statutową nie podlegają m.in. podatkowi VAT (zwolnienie do 200 tys. zł).

"W ostatnich dniach była nowelizacja tej ustawy, miałem przyjemność złożyć pod nią swój podpis, która przewiduje, że w tym roku 40 mln zł będzie przewidziane na funkcjonowanie Kół Gospodyń Wiejskich. W zeszłym roku to było 30 mln zł, a w poprzednim roku, w 2018, zaledwie 16,5 mln" - mówił Andrzej Duda. Jak zaznaczył, te 40 mln zapewni możliwość otrzymania wsparcia przez ponad 11 tys. Kół Gospodyń Wiejskich w całym kraju.

Prezydent zaznaczył, że najlepszym dowodem na to, jak wiele ta ustawa dała Kołom Gospodyń Wiejskich, jest to, że od grudnia 2018 roku liczba Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce się podwoiła. "To pokazuje, jak bardzo pobudziło to do życia i tworzenia tych obywatelskich wspólnot" - mówił prezydent. (PAP)

autor: Marzena Kozłowska, Renata Chrzanowska

mzk/ ren/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
itsofreeky
Serniki i ciasteczka przez cały rok :D

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki