REKLAMA

22 listopada bezpłatne konsultacje u komorników w całej Polsce

2016-11-21 08:57
publikacja
2016-11-21 08:57

22 listopada br. Krajowa Rada Komornicza we współpracy z izbami komorniczymi organizuje VI Ogólnopolski Dzień Otwarty Komorników Sądowych pod hasłem „Nie unikaj komornika”. Tego dnia w kancelariach komorniczych w całej Polsce będzie można uzyskać bezpłatne informacje prawne z zakresu postępowania egzekucyjnego. Partnerem akcji jest Bankier.pl.

Celem akcji jest przekazanie społeczeństwu praktycznej wiedzy na temat praw wierzyciela i dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym oraz zasad postępowania w sytuacji, kiedy do drzwi zapuka komornik. Organizatorom zależy także na zwiększaniu świadomości dłużników co do konsekwencji nieodbierania pism komorniczych. Szacuje się, że w średniej wielkości kancelarii komorniczej do 20% listów wysyłanych do dłużników nie jest odbieranych.

fot. / / lepiejtowiedziec.pl

Ogólnopolski Dzień Otwarty Komorników Sądowych odbędzie się 22 listopada br. już po raz szósty. Każda osoba, która jest zainteresowana uzyskaniem praktycznych informacji z zakresu postępowania egzekucyjnego może w najbliższy wtorek odwiedzić jedną z dyżurujących kancelarii lub zadzwonić na infolinię, aby uzyskać ważne informacje. Dyżury komorników będą odbywać się także u powiatowych rzeczników konsumentów w całej Polsce. Lista miejsc, które biorą udział w akcji dostępna jest na stronie www.lepiejtowiedziec.pl. Nr infolinii -  (22) 299 87 77. Dzień Otwarty Komorników Sądowych odbędzie się pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości i we współpracy z Stowarzyszeniem Federacja Konsumentów.

– Co piąty list wysłany przez komornika do dłużnika nie zostaje odebrany, co oznacza, że co piąty dłużnik może nie wiedzieć, jakie postępowanie w jego sprawie jest prowadzone i jakie będą jego konsekwencje – mówi Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej. Takie zachowanie tylko nawarstwia problem, a w długim terminie zwiększa koszty postępowania egzekucyjnego, którymi ostatecznie obciążany jest dłużnik. Celem organizacji dnia otwartego jest przekazanie dłużnikom i wierzycielom praktycznej wiedzy na temat egzekucji komorniczej, roli i znaczenia komorników w obrocie gospodarczym, a także wiedzy na tematy konsekwencji, jakie niesie za sobą egzekucja komornicza – dodaje Fronczek.

Po pierwsze - odbierać korespondencję

Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji komornik doręcza dłużnikowi przy pierwszej czynności egzekucyjnej, np. jednocześnie z zajęciem konta dłużnika doręcza pismo z informacją na ten temat. Pismo dwukrotnie awizowane uznaje się za doręczone, zatem dłużnik nie odbierając korespondencji, nie uniknie komornika. Jeśli natomiast nie zapozna się z treścią dokumentów, nie dowie się czego sprawa dotyczy i jakie konsekwencje wiążą się z jego zadłużeniem. Nie ma także szansy złożenia skargi na czynności komornicze, jeśli chciałby kwestionować postępowanie. Nieodebranie pisma nie spowoduje, że sprawa nie będzie prowadzona.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Po drugie - edukacja

W związku z Dniem Otwartym Krajowa Rada Komornicza przygotowała także specjalny Przewodnik po Egzekucji Sądowej, który jest dostępny w wersji elektronicznej na stronie www.lepiejtowiedzieć.pl. Zawarte w nim zostały zasady bezpiecznego zarządzania własnym majątkiem. Warto go sobie wydrukować i korzystać na co dzień z porad opracowanych przez specjalistów. Dowiemy się z niego m.in. na co uważać, co i gdzie sprawdzać, jakie są prawa osoby, przeciwko której toczy się postępowanie egzekucyjne oraz w jaki sposób z tych praw korzystać.

– Egzekucja komornicza to bardzo skomplikowany proces, w którym komornik działa na wniosek wierzyciela, który na czas nie otrzymał należnych mu pieniędzy np. alimentów, wynagrodzenia za pracę czy zapłaty za fakturę. Bardzo ważne jest zwiększanie świadomości obywateli i wyjaśnianie niuansów prawnych, aby lepiej rozumieć cel pracy komornika i jej zasady – mówi prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Więcej informacji na www.lepiejtowiedziec.pl.

Źródło:
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Pozdrawiam_Komornik
Większość z dłużników i osób "wszystkowiedzących" poniża komorników, mówi i pisze jacy to "ONI" nie są. do kodeksu i ustaw nie zerkną...... Dzisiaj czekałem na choćby jednego zainteresowanego kto by przyszedł i się zapytał jak to jest i dlaczego... rezultat 0 osób. Gratuluje tym co wiedzą że gdzieś dzwoni a nie Większość z dłużników i osób "wszystkowiedzących" poniża komorników, mówi i pisze jacy to "ONI" nie są. do kodeksu i ustaw nie zerkną...... Dzisiaj czekałem na choćby jednego zainteresowanego kto by przyszedł i się zapytał jak to jest i dlaczego... rezultat 0 osób. Gratuluje tym co wiedzą że gdzieś dzwoni a nie wiedzą gdzie....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki