REKLAMA

22 listopada bezpłatne konsultacje u komorników w całej Polsce

2016-11-21 08:57
publikacja
2016-11-21 08:57

22 listopada br. Krajowa Rada Komornicza we współpracy z izbami komorniczymi organizuje VI Ogólnopolski Dzień Otwarty Komorników Sądowych pod hasłem „Nie unikaj komornika”. Tego dnia w kancelariach komorniczych w całej Polsce będzie można uzyskać bezpłatne informacje prawne z zakresu postępowania egzekucyjnego. Partnerem akcji jest Bankier.pl.

Celem akcji jest przekazanie społeczeństwu praktycznej wiedzy na temat praw wierzyciela i dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym oraz zasad postępowania w sytuacji, kiedy do drzwi zapuka komornik. Organizatorom zależy także na zwiększaniu świadomości dłużników co do konsekwencji nieodbierania pism komorniczych. Szacuje się, że w średniej wielkości kancelarii komorniczej do 20% listów wysyłanych do dłużników nie jest odbieranych.

/ lepiejtowiedziec.pl

Ogólnopolski Dzień Otwarty Komorników Sądowych odbędzie się 22 listopada br. już po raz szósty. Każda osoba, która jest zainteresowana uzyskaniem praktycznych informacji z zakresu postępowania egzekucyjnego może w najbliższy wtorek odwiedzić jedną z dyżurujących kancelarii lub zadzwonić na infolinię, aby uzyskać ważne informacje. Dyżury komorników będą odbywać się także u powiatowych rzeczników konsumentów w całej Polsce. Lista miejsc, które biorą udział w akcji dostępna jest na stronie www.lepiejtowiedziec.pl. Nr infolinii -  (22) 299 87 77. Dzień Otwarty Komorników Sądowych odbędzie się pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości i we współpracy z Stowarzyszeniem Federacja Konsumentów.

– Co piąty list wysłany przez komornika do dłużnika nie zostaje odebrany, co oznacza, że co piąty dłużnik może nie wiedzieć, jakie postępowanie w jego sprawie jest prowadzone i jakie będą jego konsekwencje – mówi Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej. Takie zachowanie tylko nawarstwia problem, a w długim terminie zwiększa koszty postępowania egzekucyjnego, którymi ostatecznie obciążany jest dłużnik. Celem organizacji dnia otwartego jest przekazanie dłużnikom i wierzycielom praktycznej wiedzy na temat egzekucji komorniczej, roli i znaczenia komorników w obrocie gospodarczym, a także wiedzy na tematy konsekwencji, jakie niesie za sobą egzekucja komornicza – dodaje Fronczek.

Po pierwsze - odbierać korespondencję

Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji komornik doręcza dłużnikowi przy pierwszej czynności egzekucyjnej, np. jednocześnie z zajęciem konta dłużnika doręcza pismo z informacją na ten temat. Pismo dwukrotnie awizowane uznaje się za doręczone, zatem dłużnik nie odbierając korespondencji, nie uniknie komornika. Jeśli natomiast nie zapozna się z treścią dokumentów, nie dowie się czego sprawa dotyczy i jakie konsekwencje wiążą się z jego zadłużeniem. Nie ma także szansy złożenia skargi na czynności komornicze, jeśli chciałby kwestionować postępowanie. Nieodebranie pisma nie spowoduje, że sprawa nie będzie prowadzona.

Po drugie - edukacja

W związku z Dniem Otwartym Krajowa Rada Komornicza przygotowała także specjalny Przewodnik po Egzekucji Sądowej, który jest dostępny w wersji elektronicznej na stronie www.lepiejtowiedzieć.pl. Zawarte w nim zostały zasady bezpiecznego zarządzania własnym majątkiem. Warto go sobie wydrukować i korzystać na co dzień z porad opracowanych przez specjalistów. Dowiemy się z niego m.in. na co uważać, co i gdzie sprawdzać, jakie są prawa osoby, przeciwko której toczy się postępowanie egzekucyjne oraz w jaki sposób z tych praw korzystać.

– Egzekucja komornicza to bardzo skomplikowany proces, w którym komornik działa na wniosek wierzyciela, który na czas nie otrzymał należnych mu pieniędzy np. alimentów, wynagrodzenia za pracę czy zapłaty za fakturę. Bardzo ważne jest zwiększanie świadomości obywateli i wyjaśnianie niuansów prawnych, aby lepiej rozumieć cel pracy komornika i jej zasady – mówi prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Więcej informacji na www.lepiejtowiedziec.pl.

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Pozdrawiam_Komornik
Większość z dłużników i osób "wszystkowiedzących" poniża komorników, mówi i pisze jacy to "ONI" nie są. do kodeksu i ustaw nie zerkną...... Dzisiaj czekałem na choćby jednego zainteresowanego kto by przyszedł i się zapytał jak to jest i dlaczego... rezultat 0 osób. Gratuluje tym co wiedzą że Większość z dłużników i osób "wszystkowiedzących" poniża komorników, mówi i pisze jacy to "ONI" nie są. do kodeksu i ustaw nie zerkną...... Dzisiaj czekałem na choćby jednego zainteresowanego kto by przyszedł i się zapytał jak to jest i dlaczego... rezultat 0 osób. Gratuluje tym co wiedzą że gdzieś dzwoni a nie wiedzą gdzie....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki