REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

"2023 r. dla rynku private equity może być gorszy niż rekordowe lata 2021-2022"

2023-01-17 17:32
publikacja
2023-01-17 17:32

2023 rok może być gorszy dla rynku private equity niż rekordowe lata 2021-2022, rynek obecnie obciążony jest kryzysem, a liczba transakcji spada, ponieważ rośnie niepewność inwestorów - ocenił w rozmowie z PAP Biznes partner generalny SpeedUp Venture Capital, Bartłomiej Gola, w kuluarach International Investor Day na GPW.

"2023 r. dla rynku private equity może być gorszy niż rekordowe lata 2021-2022"
"2023 r. dla rynku private equity może być gorszy niż rekordowe lata 2021-2022"
fot. Volodja1984 / / Shutterstock

"Moim zdaniem 2023 r. może być gorszy niż rekordowe lata 2021-2022. (...) Po raz pierwszy branża venture, ale też private equity, działa w warunkach tak wysokich stóp procentowych, to jest dla nas nowość. Niepewność przyczynia się do spowolnienia" - powiedział PAP Biznes Bartłomiej Gola.

"Reprezentuję venture capital, czyli część rynku private equity, która koncentruje się na spółkach na wcześniejszym etapie rozwoju. Rynek obecnie obciążony jest kryzysem, a liczba transakcji spada, ponieważ rośnie niepewność inwestorów. Część inwestorów, fundusze czy pieniądze, które fundusze mogłyby inwestować w ich imieniu, jest wycofywana. Panuje pewna awersja do ryzyka" - dodał.

Reklama

Bartłomiej Gola wskazał, że nie stawiałby tezy, że polski rynek private equity nie rozwija się tak prężenie jak rynek globalny, jednak polskie fundusze są mniejsze niż fundusze zagraniczne.

"Wynika to z pewnych niedostatków kapitałowych, jest mało gotówki, która może płynąć do funduszy private equity czy venture, w związku z tym ich aktywność może być też ograniczona" - powiedział.

Gola dodał, że duże zwroty przynosi na pewno branża gospodarki cyfrowej, ponieważ taka inwestycja nie wymaga np. inwestycji w drogie środki trwałe, a jedynie w produkcję software'u, który można łatwo skalować.

"Myślę, że takie branże jak szeroko rozumiana informatyka, automatyzacja i robotyzacja - tam, gdzie pojawia się innowacja i szansa na jakąś zmianę o charakterze przełomowym - tam jest to szansa na największe zwroty" - dodał.

SpeedUp Group jest grupą funduszy wspierających rozwój spółek technologicznych i zaangażowanych w rozwój środowiska VC w CEE. Grupa inwestuje w twórców firm znajdujących się na wczesnych etapach rozwoju (seed – Series A). SpeedUp Group współpracą z firmami w horyzoncie inwestycyjnym od 3 do 8 lat, a wysokość inwestycji wynosi od 50 tysięcy do 4 milionów euro. (PAP Biznes)

alk/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki