REKLAMA

150 tys. zł premii dla młodego rolnika od ARiMR

2020-05-19 14:21
publikacja
2020-05-19 14:21

O 150 tys. zł premii będą mogli ubiegać się młodzi rolnicy na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Wnioski będą przyjmowały oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 3 czerwca do 1 sierpnia br.

/ fot. DedovStock / Shutterstock

O „premię dla młodych rolników” może ubiegać się osoba, która w dniu złożenia wniosku ma nie więcej niż 40 lat i posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Jeżeli ich nie ma, powinna uzupełnić je w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Musi też posiadać gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha i rozpocząć prowadzenie w nim działalności rolniczej nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Jednym z warunków przyznania 150 tys. zł premii jest utworzenie gospodarstwa rolnego o wielkości ekonomicznej nie mniejszej niż 13 tys. euro i nie większej niż 150 tys. euro. Jego wielkość musi być co najmniej równa średniej krajowej, a w województwach, w których średnia powierzchni gospodarstw jest niższa niż krajowa - gospodarstwo musi mieć wielkość średniej wojewódzkiej. Ale maksymalna powierzchnia nie może być większa niż 300 ha.

Złożone przez młodych rolników wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Suma uzyskanych punktów (co najmniej 8) będzie decydowała o kolejności przysługiwania pomocy dla województwa mazowieckiego oraz łącznie dla pozostałych województw.

Premia w wysokości 150 tys. zł będzie wypłacana w dwóch ratach. Pierwsza - w wysokości 120 tys. zł po przyznaniu pomocy; druga - w wysokości 30 tys. zł - na wniosek o płatność drugiej raty złożony po realizacji biznesplanu.

Zgodnie z przepisami rolnik musi przeznaczyć całą kwotę premii na inwestycje dotyczące działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w swoim gospodarstwie. Co najmniej 70 proc. tej kwoty musi zostać wydane na inwestycje w środki trwałe.

Dotacji nie może przeznaczyć na chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne oraz prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.

Wnioski będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR. W czasie trwania na terenie kraju stanu epidemii ARiMR zachęca, by przekazywać je w formie elektronicznej lub pocztą. Dokumenty można również dostarczyć do specjalnych wrzutni, które są ustawione w placówkach terenowych Agencji, lub osobiście.

Pomoc finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020 (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
radok
Czytam forum na temat tej dotacji. Pomysłem jaki się przewija to kupno za ta dotacje działki od rodziców... I wszystko zostaje w rodzinie :)
born2roll
Tym chłopom to się w głowach poprzewraca od tych dotacji, subsydiów, subwencji i przywilejów fiskalnych. I jeszcze chwalą się że tak dużo eksportują. Eksportują produkcję dotowaną przez polskiego podatnika. Tania, pośledniej jakości polska żywność trafia do innych państw dzięki olbrzymim nakładom polskiego państwa.Tym chłopom to się w głowach poprzewraca od tych dotacji, subsydiów, subwencji i przywilejów fiskalnych. I jeszcze chwalą się że tak dużo eksportują. Eksportują produkcję dotowaną przez polskiego podatnika. Tania, pośledniej jakości polska żywność trafia do innych państw dzięki olbrzymim nakładom polskiego państwa. Czy to jest racjonalne?
po_co
Skoro to produkt pośledniej jakości to po co trzymać go w kraju skoro taki jest na niego popyt ?!
Nic tylko gratulować wciskania szajsu za duże pieniądze - sam chciałbym się tego nauczyć.
bialy_kruk
Co cię blokuje?
Stratuj i ty i będziesz sie taplać w bogactwie a jak nie masz zamiaru to zamilcz!
drakejj odpowiada bialy_kruk
A dlaczego on ma zamilczeć a nie ty!? Nie każdy chce być rolnikiem! A już w zupełności nie chce płacić na ich przywileje! Dotarło!?

I nie mów mi że zabraknie rolników? W stosunku do innych państw mamy ich i tak o wiele za dużo! Tak samo zresztą jak ,np. górników!

Na eksporcie żywności zarabiają tylko
A dlaczego on ma zamilczeć a nie ty!? Nie każdy chce być rolnikiem! A już w zupełności nie chce płacić na ich przywileje! Dotarło!?

I nie mów mi że zabraknie rolników? W stosunku do innych państw mamy ich i tak o wiele za dużo! Tak samo zresztą jak ,np. górników!

Na eksporcie żywności zarabiają tylko rolnicy i przetwórcy. Przeciętny podatnik - miastowy - tylko do tego dopłaca. Jeżeli do tego doda się coroczną dotację do KRUS (ponad 18 mld) to ręce opadają! Przypominam że KRUS parę lat temu został uznany za niekonstytucyjny! Tylko żaden polityki nie odważył się aby KRUS zlikwidować!
radok odpowiada bialy_kruk
Co mnie blokuje? Może fakt że żeby zostać rolnikiem trzeba być milionerem, hektar ziemi ciężko kupić poniżej 100tys. a do tego trzeba postawić dom, kupić maszyny... Do tego nie każdy może zostać rolnikiem, obecnie są obostrzenia w obrocie ziemią i osoba która nie jest rolnikiem a chce nim zostać ma pod górkę. Co mnie blokuje? Może fakt że żeby zostać rolnikiem trzeba być milionerem, hektar ziemi ciężko kupić poniżej 100tys. a do tego trzeba postawić dom, kupić maszyny... Do tego nie każdy może zostać rolnikiem, obecnie są obostrzenia w obrocie ziemią i osoba która nie jest rolnikiem a chce nim zostać ma pod górkę. Wiec ogólnie wygląda to tak że ktoś kto ma majątek warty milion(y) dostanie 150 tys. żeby się urządzić, nawet nie ma żadnego warunku stworzenia dodatkowych miejsc pracy.
kondor_plus odpowiada radok
Nie "ma pod górkę" - jest to prawie niemożliwe. Tak dobrze rolasy ułożyły sobie przepisy. Mówi to ktoś kto ma w rodzinie trzech rolników, i jak słyszę kolejne rolnicze narzekania to mnie krew zalewa.
Właściwie wróciliśmy do czasów głębokiej komuny - kasta rolnicza ma dziś lepiej niż kiedykolwiek,
Nie "ma pod górkę" - jest to prawie niemożliwe. Tak dobrze rolasy ułożyły sobie przepisy. Mówi to ktoś kto ma w rodzinie trzech rolników, i jak słyszę kolejne rolnicze narzekania to mnie krew zalewa.
Właściwie wróciliśmy do czasów głębokiej komuny - kasta rolnicza ma dziś lepiej niż kiedykolwiek, co oznacza że żyje na koszt całego kraju.

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki