REKLAMA

13 członków rodzin polityków PiS zrezygnowało z posad w spółkach Skarbu Państwa

2021-07-16 17:04
publikacja
2021-07-16 17:04
13 członków rodzin polityków PiS zrezygnowało z posad w spółkach Skarbu Państwa
13 członków rodzin polityków PiS zrezygnowało z posad w spółkach Skarbu Państwa
fot. fizkes / / Shutterstock

W związku z wdrożeniem tzw. uchwały sanacyjnej, którą przyjął Kongres Prawa i Sprawiedliwości, 13 członków rodzin parlamentarzystów PiS zrezygnowało z zasiadania we władzach spółek Skarbu Państwa nadzorowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych - dowiedziała się PAP ze źródła zbliżonego do PiS.

Tym samym źródło PAP zbliżone do PiS potwierdziło nieoficjalne informacje radia RMF FM, które podało w piątek, że trzynastu członków rodzin polityków Prawa i Sprawiedliwości straciło stanowiska w spółkach Skarbu Państwa. Według rozgłośni wszystkie te osoby same złożyły rezygnacje, "co ma być wypełnieniem uchwały o samooczyszczeniu partii władzy".

Rzecznik MAP Karol Manys przyznał w piątek w rozmowie z PAP, że "uchwała sanacyjna została już wdrożona w zakresie, który dotyczy rad nadzorczych oraz zarządów spółek Skarbu Państwa podległych Ministerstwu Aktywów Państwowych". Jak dodał, w sumie MAP nadzoruje bezpośrednio lub pośrednio kilkaset spółek, zaś w ich zarządach i radach nadzorczych zasiada w sumie kilka tysięcy osób.

Rzecznik przekazał, że osoby, które są blisko związane rodzinnie z parlamentarzystami PiS, czyli dzieci, rodzice, małżonkowie, rodzeństwo, które zasiadały we władzach tych spółek - "nie pełnią już funkcji w organach korporacyjnych spółek podległych Ministerstwu Aktywów Państwowych".

"W sumie chodzi o 13 osób, które zasiadały we władzach tych spółek i były związane z parlamentarzystami PiS" - dowiedziała się PAP ze źródła w partii.

Wśród 13 osób, które przestały pełnić funkcje znalazła się m.in. Emilia Hermaszewska - żona europosła Ryszarda Czarneckiego, która była w radzie nadzorczej spółki Armatura Kraków, należącej do PZU; Karol Tchórzewski - syn byłego ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który zasiadał w radzie nadzorczej spółki Exalo Drilling - należącej do PGNiG.

Podczas Kongresu PiS, który odbył się na początku lipca, przyjęto uchwałę, która przewiduje, że współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych państwowych spółek. Zakaz dotyczy też zatrudniania w spółkach SP członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS. W uchwale zaznaczono, że zakazy nie obejmują osób, które zostały "zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej".

Wicepremier, szef MAP Jacek Sasin zapewniał w mediach, że uchwała sanacyjna zostanie w sposób bezwzględny wykonana.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Spółki Skarbu Państwa

Komentarze (65)

dodaj komentarz
antek10
Pewnie pozakładali działalnosc gospodarczą i juz wystawili faktury za np "szkolenia" lub "consulting". Ciekawe jak teraz doją kase ? bo jakos to robią. Nie sądzę że nic nie robią.
kozey
Zło zostało pokonane, można się rozejść
henk54
Spośród tysięcy znalazło się jedynie 13, którym sumienie się odezwało. A reszta? Pewnie im się te pieniądze należą! , jak krzyczała kiedyś Beata Szydło.
podatnik-
13 na minimum 20.000( dwadzieścia tysięcy) to brzmi DUMNIE!
marok
Za niedługo tysiące Platformiararzy i PSL-owców będzie musiało opuścić społki komunalne w identyczny sposób.
300_pala
Chyba ze będą miały specjalna sytuacje życiową
pimpek01
JPII nie nie wygra wyborów samorządowych! To największa sitwa XXI w.gorsza od hitleryzmu
langdon25
23 miliardy na nikomu niepotrzebne czołgi

Polacy umierają w szpitalach bo nie ma sprzęt , pielęgniarki , lekarzy .

TO SIĘ NAZYWA DOBRA ZMIANA !!!
marok
W zeszłym roku na ochronę zdrowia poszło kilkadziesiąt miliardów więcej niż za czasów PO. Za 2 3 lata nakłady na ochronę zdrowia będą ponad 2 razy większe niż były za czasów PO. Za PIS-u pienądze są niemal na wszystko, za POprzedników niemal na wszystko brakowało.
300_pala odpowiada marok
Ile przybyło respiratorów ?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki