REKLAMA

120 tys. dolarów dla polskiej firmy na gogle VR

2015-04-01 17:29
publikacja
2015-04-01 17:29

Firma Cmoar z Mikołajowa zebrała w serwisie Kickstarter ponad 120 tys. dolarów na dokończenie prac nad goglami do wirtualnej rzeczywistości. Pierwsze zestawy mają być rozesłane do użytkowników Kickstartera już w czerwcu tego roku. Gogle konkurować będą z podobnymi produktami przygotowywanymi m.in. przez Sony, Microsoft czy należącą do Facebooka firmę Oculus.

Już w czerwcu do pierwszych odbiorców mają trafić gogle do wirtualnej rzeczywistości (VR) stworzone przez firmę Cmoar z Mikołowa. Podczas zbiórki społecznościowej na serwisie Kickstarter Polacy zdołali zebrać ponad 120 tys. dolarów - pieniądze zostaną wykorzystane na dokończenie urządzenia. Była to już trzecia próba zgromadzenia funduszy potrzebnych do wypuszczenia gogli na rynek poprzez kampanię na Kickstarterze. Podczas zakończonej w lipcu 2014 r. pierwszej zbiórki twórcy prosili użytkowników serwisu o 200 tys. funtów; od tego czasu zdołali obniżyć wymaganą kwotę do 100 tys. dolarów.

Jako wyświetlacz obrazów gogle Cmoar wykorzystują zamiast komputera posiadane przez użytkowników smartfony; gogle mają być kompatybilne z ponad 150 modelami telefonów. W pełnym zestawie znajdują się trzy typy soczewek: służące do wyświetlania w wysokiej rozdzielczości obrazów 2D, 3D oraz do wirtualnej rzeczywistości, czyli trójwymiarowej symulacji pozwalającej użytkownikowi na eksplorację wirtualnej przestrzeni. Twórcy zwracają również uwagę na znajdujące się w najnowszej wersji gogli zewnętrzne sensory eliminujące negatywne efekty towarzyszące doświadczaniu wirtualnej rzeczywistości oraz na zintegrowaną elektronikę pozwalającą sterować smartfonem z zewnątrz.

Jeśli spełnią się zapowiedzi polskiej firmy, Cmoar będą jednymi z pierwszych gogli VR dostępnymi na rynku w wersji konsumenckiej. Nad własnymi zestawami wykorzystującymi technologię VR pracują m.in. firmy Sony, Microsoft, Oculus (należący do Facebooka) oraz Valve we współpracy z HTC; premiery zestawów zapowiadane są na drugą połowę 2015 i na 2016 r.(PAP)

kflo/ bk/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~ccc
potrzebujemy 200 tys. funtów ... ale wystarczy nam 100 tys. dolarów ... ciekawy biznes plan ...

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki