REKLAMA

100 mln zł więcej na program „Mój prąd”

2020-11-10 13:56
publikacja
2020-11-10 13:56

Budżet rządowego programu "Mój prąd" zostanie zwiększony o 100 mln zł - poinformował we wtorek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program ma być kontynuowany w 2021 roku.

100 mln zł więcej na program „Mój prąd”
100 mln zł więcej na program „Mój prąd”
fot. Krzysztof Ślusarczyk / / Shutterstock

Napisano, że uwagi na to, że wnioskodawcy już wyczerpali miliardową pulę dotacji na mikroinstalacje fotowoltaiczne NFOŚiGW postawowił nie zamykać naboru i zwiększył budżet programu o dodatkowe 100 mln zł. Nabór - jak zaznaczono - potrwa do 18 grudnia br. Środki mają być przeznaczone na inwestycje w produkcję energii elektrycznej z prosumenckich instalacji PV o mocy 2-10 kW.

„Nie dziwi nas ogromne zainteresowanie fotowoltaiką i lawina wniosków o dotacje do 5 tys. zł. Cieszy mnie, że rośnie świadomość naszego społeczeństwa, że ekologia po prostu się opłaca" – mówi cytowany w informacji minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Zaznaczył, że korzystanie z własnego prądu, produkowanego ze słońca, przekłada się na oszczędności w portfelu, ale są to też wymierne korzyści dla środowiska. "Inwestycje w odnawialne źródło energii w ramach „Mojego prądu” przyczynią się do redukcji CO2 aż o 1 000 000 000 kg/rok” - dodał.

Do NFOŚiGW 6 listopada wpłynął 200-tysięczny wniosek, który wyczerpał miliardowy budżet „Mojego prądu”.

„Łączna moc instalacji ze złożonych wniosków da 1,2 GW, które rocznie wyprodukują ok. 1200 GWh/rok energii elektrycznej. Porównując ten wynik do mocy 3,77 MW największej polskiej farmy fotowoltaicznej (w gminie Czernikowo koło Torunia), „Mój prąd” sfinansuje ponad 300 takich inwestycji” – zaznacza pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister Ireneusz Zyska.

„Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych wnioskodawców i wywiązując się z obietnicy zakończenia naboru dopiero za nieco ponad miesiąc, zdecydowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska o zwiększeniu puli dostępnych środków w „Moim prądzie" – wskazuje wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski. "Dodatkowe 100 mln zł, to szansa dla kolejnych 20 tys. osób” - dodaje.

Jak dodano, w oczekiwaniu na finał II naboru „Mojego prądu”, który rozpoczął się 13 stycznia 2020 r., podjęto też decyzję o kontynuacji programu w 2021 r. "Nowa odsłona będzie dawała szerszy wachlarz możliwości dla potencjalnych beneficjentów" - czytamy.

„Mój prąd” to jeden z największych w Europie programów finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Warunkiem skorzystania z programu, który wystartował w połowie 2019 r., jest umowa kompleksowa regulująca kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej z wytworzonej mikroinstalacji. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ drag/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (16)

dodaj komentarz
jas2
Bardzo dobry program. Mam instalację na dwóch domach, nie dostałem dotacji ale i tak bardzo chwalę program. Za granicą nie jest w tych sprawach tak dobrze jak u nas.
Nie w sumie czego poprawiać.
zdzislaw_
Przed zakupem paneli fotowoltaicznych, koniecznie skorzystaj z usług elektryka z uprawnieniami pomiarowymi - niech zmierzy ci impedancję pętli zwarcia sieci przy falowniku. Jeśli w okolicy jest kilka instalacji PV - może być problem z podłączeniem się do sieci.
Są również odgłosy, że PGE bardzo często podnosi napięcie w sieci
Przed zakupem paneli fotowoltaicznych, koniecznie skorzystaj z usług elektryka z uprawnieniami pomiarowymi - niech zmierzy ci impedancję pętli zwarcia sieci przy falowniku. Jeśli w okolicy jest kilka instalacji PV - może być problem z podłączeniem się do sieci.
Są również odgłosy, że PGE bardzo często podnosi napięcie w sieci (ok 240V) celowo, aby utrudnić podłączanie PV. Sytuacja wtedy wygląda tak, że napięcie w sieci wynosi ok 238 V, po załączeniu falownika z instalacji nawet 5 Kw może podnieść napięcie w sieci do ok 245 V, jak falownik zacznie oddawać energię do sieci będziemy mieli już ok 249V i nadal będzie powoli rosło aż osiągnie ok 254 V i wtedy się wyłączy zamykając prosumentowi amortyzację całej instalacji. TAKŻE NAJPIERW WYWIAD W SWOJEJ OKOLICY!
demeryt_69
Ciekawe w jaki sposób PGE podnosi napięcie w sieci?
demeryt_69
W całym planie jest jeden mankament - prąd jest generowany w takim ogniwie tylko wtedy gdy świeci słońce :)
damiano318
Odpowiedź w stylu "nie znam się to się wypowiem"

Energia jest produkowana nawet jak mamy całkowite zachmurzenie, choć uzyski są dużo dużo mniejsze niż w słoneczne dni - chodzi tutaj o tzw światło rozproszone.

Swoją drogą w Polsce mamy 38 milionów "ekspertów" od wszystkiego.
demeryt_69 odpowiada damiano318
Czy ktoś mówi, że w dni pochmurne nie świeci słońce?
demeryt_69
"Nie dziwi nas ogromne zainteresowanie fotowoltaiką i lawina wniosków o dotacje do 5 tys. zł" - dają aż 5 kawałków? Jest za co poszaleć :)
and-owc
To był "Urodzajny rok..." - ( M.Rodowicz). "Ptaszku siądż na mym daszku, elektryczne światło włącz itd...". Lubię "przepały" (niezdrowe-papierosy,wódka,tabletki od lekarza,itd...) -przynajmniej rząd z akcyzy,podatków,itd... coś "kapnie" biednym emerytom. "Wspomożenie nasze w imieniu pana.To był "Urodzajny rok..." - ( M.Rodowicz). "Ptaszku siądż na mym daszku, elektryczne światło włącz itd...". Lubię "przepały" (niezdrowe-papierosy,wódka,tabletki od lekarza,itd...) -przynajmniej rząd z akcyzy,podatków,itd... coś "kapnie" biednym emerytom. "Wspomożenie nasze w imieniu pana..." - "dziekujemy za twoje chojne dary..".
demeryt_69
Ta kobyła miała największy przedział w PRL-u i nawet się tym chwaliła: "w moim przedziale wszyscy trzej" - szalom!

Powiązane: Mój prąd

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki